Ruszył konkurs KRRiT na emisję naziemną w dwóch miastach

Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Agnieszka Glapiak rozpisała pierwszy konkurs po objęciu stanowiska. KRRiT oczekuje na wnioski koncesyjne od podmiotów zainteresowanych emisją radiową w zakresie UKF w województwie warmińsko-mazurskim. Do dyspozycji zwycięzcy postępowania będą częstotliwości w Olsztynie i Ostródzie.

Adrian Gąbka
Adrian Gąbka
Udostępnij artykuł:
Ruszył konkurs KRRiT na emisję naziemną w dwóch miastach
Przewodnicząca KRRiT Agnieszka Glapiak

Ogłoszenie konkursowe ukazało się w Monitorze Polskim 23 września. Od tej daty podmioty zainteresowane emisją mają 45 dni na złożenie wniosków koncesyjnych. Stacja, która wygra postępowanie, będzie mogła nadawać w Olsztynie (102,2 MHz, moc 0,6 kW), a także w Ostródzie – Morlinach (91,3 MHz, moc 1,0 kW). Serwis Radiopolska.pl jako pierwszy poinformował o rozpoczęciu konkursu.

Jakie stacje mogą wziąć udział w konkursie?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce wyłonić w konkursie stację radiową o charakterze uniwersalnym (zawierającym różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę), z tematyką lokalną dotyczącą Olsztyna, Ostródy i innych miejscowości objętych zasięgiem nadajników. Emisja powinna być prowadzona przez całą dobę.

W rozgłośni powinny pojawić się lokalne serwisy informacyjne i publicystyka, dotyczące wydarzeń politycznych, społecznych, sportowych czy kulturalnych. Treści lokalne mogą też obejmować historię regionu czy muzykę ludową. Regulator podkreśla, że za treści lokalne nie można uznać jingli, autopromocji czy rozmów ze słuchaczami na tematy niezwiązane z regionem.

Dwa tygodnie temu KRRiT rozstrzygnęła kilka konkursów radiowych. W Kwidzyniu, Zawierciu i Kaliszu mają pojawić się nowe rozgłośnie. Z kolei rozszerzeniem koncesji zakończyły się konkursy dotyczące emisji w Bochni i Starogardzie Gdańskim. W wykazie wolnych częstotliwości pozostaje jeszcze Nysa (107,0 MHz, moc 1,0 kW).

KRRiT nie rozstrzygnęła wciąż konkursu dotyczącego dwóch miejsc, które zwolnią Metro i Zoom TV na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Wpłynął jedynie wniosek koncesyjny dotyczący kanału Republika 2. Przed rozstrzygnięciem postępowania, regulator musi przeanalizować m.in. finansowanie stacji.

Niebawem KRRiT może uchylić koncesję ViDoc TV. Kanał z powodu zaległości finansowych został usunięty w lutym z ósmego multipleksu. Regulator wszczął postępowanie w sprawie cofnięcia koncesji po trzech miesiącach od zaniechania emisji. Jeśli ViDoc TV straci koncesję, to KRRiT może rozpisać kolejny konkurs dotyczący emisji telewizyjnej na MUX-8.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"