Akcja odbywa się w ramach programu „Dziecko w Sieci" i europejskiego programu „Safer Internet". W poprzednich latach wzięło w niej udział ponad 38 tysięcy dzieci. Program imprezy nawiązuje do fabuły internetowego serwisu edukacyjnego www.sieciaki.pl prowadzonego przez obydwie fundacje.
Młodzi internauci, biorąc udział w zajęciach w trakcie pikników, zdobywają wiedzę na temat zagrożeń oraz zasad bezpiecznego poruszania się w Internecie. Za prawidłową odpowiedź na pytanie lub poprawne rozwiązanie zadania uczestnicy otrzymują „Bajty" - sieciakową walutę, którą następnie w „Centrum Wydawania Nagród" mogą wymienić na nagrody: gry, programy antywirusowe, kubki, smycze, podkładki, gazetki dziecięce z gadżetami. W trakcie pikników dzieciom oraz rodzicom będą rozdawane także materiały edukacyjne wypracowane w ramach programu „Dziecko w Sieci".

Na potrzeby pikników organizatorzy przygotowali atrakcyjną ofertę związaną z profilaktyką zagrożeń internetowych, m.in.:
- zajęcia w Mega Centrum Zabezpieczeń (8 stanowisk komputerowych);- prezentacje kreskówek, filmów, teledysków na temat bezpieczeństwa w sieci w SiecioKinie;- zabawy i konkursy z nagrodami;- występy muzyczne.
Harmonogram tegorocznych pikników:
Z przebiegiem akcji w 2009 roku można zapoznać się poniżej:











