UOKiK: Burda może przejąć G+J Polska

Prezes UOKiK zgodziła się na przejęcie przez Burda International, wydawcy m.in. czasopism" Elle", "Dobre Rady" czy "Burda" - kontroli nad należącymi do grupy Bertelsmann spółkami, posiadającymi m.in. tytuły "Gala", "Claudia", "National Geographic Polska" czy "Focus".

pr
pr
Udostępnij artykuł:

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że jedynym segmentem, w którym  Burda International po dokonaniu koncentracji miałaby istotny udział w rynku jest krajowa sprzedaż czasopism kulinarnych. Burda wydaje m.in.  Prześlij przepis i Polska gotuje, natomiast przejmowane spółki - m.in. Moje Gotowanie. Analiza Urzędu wykazała jednak, że gazety poświęcone wyłącznie gotowaniu spotykają się z dodatkową konkurencją m.in. rubryk kulinarnych w innych czasopismach (przede wszystkim kobiecych), bezpłatnych dodatków, wydawnictw książkowych, a także przepisów znajdujących się w internecie. Pod uwagę wzięto również niewielkie bariery wejścia na rynek nowych wydawnictw kulinarnych.

- Dlatego prezes UOKiK uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji i zgodziła się na przejęcie kontroli przez Burda International nad spółkami należącymi do grupy Bertelsmann - informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

W wyniku przejęcia powstanie wydawnictwo posiadające w swoim portfolio ponad 30 czasopism, 20 stron internetowych oraz wydawnictwo książkowe

. - Dla Burdy w Polsce osiągnięcie tak mocnej pozycji stanowi znakomity fundament dla rozbudowy głównego zakresu działalności wydawniczej. Ta transakcja jasno określa strategię wydawnictwa Hubert Burda Media. Wierzymy w biznes wydawniczy i inwestujemy w magazyny, dlatego zamierzamy dalej rozwijać istniejące portfolio czasopism. Stwarza to także najlepsze warunki dla kolejnych inwestycji w dziedzinie mediów elektronicznych. Dzięki temu będziemy w stanie optymalnie wykorzystać szanse biznesowe, jakie daje przedsiębiorcom rozwijająca się polska gospodarka - powiedział Fabrizio D’Angelo, CEO Burda International.

Spółkami zarządzać będą Magdalena Malicka (prezes G+J) i Justyna Namięta (członek zarządu i dyrektor generalna Burda Media Polska).Wydawnictwo G+J Polska istnieje w naszym kraju od 1993 roku. Sztandarowe jego tytuły to m.in. „Claudia”, „Focus”, „Gala”, „Glamour”, „National Geographic Polska” i „NG Traveler”.

Z kolei w portfolio Burda Media Polska są m.in. takie pisma jak „Elle”, „InStyle”, „Dobre Rady”, „Chip” czy „Przyślij Przepis”.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Właściciel TVN nie nadążył za spadkami w telewizji? Paramount chce inwestować w newsy

Właściciel TVN nie nadążył za spadkami w telewizji? Paramount chce inwestować w newsy

Dziennikarz TVP Info wylicza polityków PiS. Tylu nie chciało przyjść do programu

Dziennikarz TVP Info wylicza polityków PiS. Tylu nie chciało przyjść do programu

Wi-Fi w samolotach. LOT zaczął montaż

Wi-Fi w samolotach. LOT zaczął montaż

Dymisja szefa cyber policji. Był przesłuchiwany ws. Pegasusa

Dymisja szefa cyber policji. Był przesłuchiwany ws. Pegasusa

Chińscy hakerzy włamali się do FBI? Trwa śledztwo

Chińscy hakerzy włamali się do FBI? Trwa śledztwo

Sukces streamingu. W tym kraju DAZN jedynym nadawcą całego mundialu

Sukces streamingu. W tym kraju DAZN jedynym nadawcą całego mundialu