Wraca trend wysokiej dynamiki produkcji przemysłowej

Kwietniowy wzrost produkcji przemysłowej pokazuje, że marzec byłwypadkiem przy pracy i wracamy do trendu wysokich dynamik, wynikaze środowej wypowiedzi wiceminister finansów KatarzynyZajdel-Kurowskiej. Po dzisiejszych danych resort finansów niebędzie raczej zaskoczony, gdyby Rada Polityki Pieniężnej (RPP)podniosła w maju stopy procentowe.

isb - kk
isb - kk
Udostępnij artykuł:

"Kwietniowe dane na temat produkcji budowlanej pokazują, żemarzec był wypadkiem przy pracy. W marcu bowiem mieliśmy bardzoduże spowolnienie, które prawdopodobnie wynikało z mniejszej ilościdni roboczych, co potwierdzają dzisiejsze dane, które wskazują, żewróciliśmy do wysokiej dynamiki produkcji" - powiedziałaZajdel-Kurowska w TVN CNBC Biznes.

Wiceminister finansów dodała, że także inne dane z gospodarkiwskazują, że jest ona w bardzo dobrej kondycji. Potwierdzeniem sątakże bardzo wysokie wpływy do budżetu oraz rosnąca konsumpcja.Produkcji nie przeszkadza także silny złoty.

"Wciąż dynamika eksportu jest wysoka, bowiem sektory, którezanotowały największe wzrosty, to są główne sektory z dużymportfelem zamówień eksportowych. To pokazuje więc, że pomimo silnejzłotówki, mimo obaw, że presja aprecjacyjna jest mocna i negatywnieprzekłada się na naszą konkurencyjność oraz pomimo spowolnieniakoniunktury europejskiej, wciąż dynamiki są imponujące w głównychgałęziach przemysłu" - tłumaczy Zajdel-Kurowska.

Wiceminister nie zdecydowała się jednak na przewidywaniadotyczące przyszłotygodniowej decyzji RPP, choć zaprezentowanyprzez nią "jastrzębi" tok myślenia wskazuje, że podwyżka stóp niebędzie dla resortu zaskoczeniem.

"Czynników, na które Rada wskazuje, jest wiele, mamy silnywzrost wynagrodzeń, mamy silny wzrost wynagrodzeń, ale jeszcze niemamy danych o sprzedaży detalicznej. Przypuszczam jednak, że tenwzrost wynagrodzeń przekłada się również na wydatki konsumpcyjne,więc spodziewam się wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej. Jednakto wszystko musi ocenić bank centralny" - analizujeZajdel-Kurowska.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że produkcja przemysłowawzrosła w kwietniu o 4,0% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciurocznym zwiększyła się o 14,9% wobec 1,0% w marcu (po rewizji).

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 17,0% m/mi wzrosła o 23,0% w ujęciu rocznym. W marcu było to 16,3% r/r.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawca "Do Rzeczy" głębiej pod kreską. Inwestycje kosztują

Wydawca "Do Rzeczy" głębiej pod kreską. Inwestycje kosztują

Lepont pracuje dla Patrizia Aryton

Lepont pracuje dla Patrizia Aryton

Maciej Orłoś walczy o odzyskanie profilu na X. Zawiadomi policję

Maciej Orłoś walczy o odzyskanie profilu na X. Zawiadomi policję

Nowy zastępca redaktorki naczelnej "Forbes Polska"

Nowy zastępca redaktorki naczelnej "Forbes Polska"

Nie żyje Andrzej Beya-Zaborski. Grał w kultowych filmach "U Pana Boga..."

Nie żyje Andrzej Beya-Zaborski. Grał w kultowych filmach "U Pana Boga..."

XTB partnerem kolejnego klubu piłkarskiego za granicą

XTB partnerem kolejnego klubu piłkarskiego za granicą