Snapchat w br. zarobi z reklam 744 mln dolarów, o ponad 160 mln mniej niż zakładano

Przychody reklamowe Snapchata wyniosą w tym roku 774,1 mln dolarów - wynika z analizy eMarketer. Jednak będą one niższe, niż zakładały poprzednie prognozy.

jd
jd
Udostępnij artykuł:
Snapchat w br. zarobi z reklam 744 mln dolarów, o ponad 160 mln mniej niż zakładano

Firma eMarketer, zajmująca się m.in. analizami rynku reklamowego, w marcu tego roku w swoich prognozach podawała, że przychód Snapchata z reklam wyniesie 900 milionów dolarów. W październiku zeszłego roku prognoza na 2017 była jeszcze bardziej optymistyczna i mówiła o przychodach rzędu 935,5 mln dolarów. W analogicznym okresie tego roku, jest już niższa i wynosi 774,1 mln dolarów - czyli o 161,4 mln mniej. Na rynku amerykańskim aplikacja ma zarobić 642,5 mln dolarów.

Według prognoz eMarketera, w ciągu kolejnych trzech lat spadać będzie dynamika wzrostu wpływów reklamowych. W tym roku mają one wzrosnąć o 127,5 proc., ale w 2018 roku już o 90 proc. W 2019 roku dynamika spadnie o kolejne 5 pkt. proc. i wyniesie 85 proc.

grafika

Dochód z reklam Snapchata w roku 2018 przekroczy miliard dolarów i wyniesie 1,47 mld dolarów. Rok później kwota ta wzrośnie do poziomu 2,72 mld dolarów.

Dla porównania, najgroźniejszy konkurent Snapchata – Instagram, tylko w tym roku zarobi na reklamach ponad 3 miliardy dolarów, a w roku 2019 ponad 6,8 miliarda– wynika z prognoz eMarketera.

W lutym tego roku eMarketer przeprowadził wśród amerykańskich reklamodawców badanie, w którym zapytano o to, jaką cześć swoich budżetów reklamowych zamierzają wydać w poszczególnych  serwisach social media. Aż 74 proc. badanych wskazało wtedy, że nie zamierza w ogóle wydawać pieniędzy na reklamę na Snapchacie. Tylko 1 proc. ankietowanych na promocję w tej aplikacji wyda powyżej 31 proc. swojego budżetu reklamowego. Blisko jedna piąta marketerów wyda na Snapchata od 1 do 10 proc. łącznej kwoty na reklamę, a 4 proc. badanych - od 11 do 30 proc.

Na Facebooku z kolei żadnego budżetu nie wyda 10 proc. ankietowanych, a 22 proc. przeznaczy na ten serwis ponad 30 proc. zakładanych kwot na reklamę. 30 proc. reklamodawców wyda w serwisie od 1 do 10 proc. swojego budżetu, a blisko 40 proc. - kwotę stanowiącą 11-30 proc. wszystkich wydatków na reklamę. 22 proc. marketerów zakłada na Facebooka powyżej 31 proc. budżetu reklamowego.

Najwięcej reklamodawcy planują wydać na promocję w wyszukiwarce Google – 37 proc. badanych  na ten serwis przeznaczy ponad 31 proc. budżetu reklamowego, a blisko jedna trzecia – między 11 a 30 proc. Z kolei 24 proc. marketerów na reklamę na Google wyda od 1 do 10 proc. kwoty przeznaczonej na promocję. Jedynie 7 proc. z nich nie uwzględnia w budżetach wydatków na Google.

grafika

Według ostatnich badań Wave zrealizowanego przez UM, ze Snapchata co najmniej raz dziennie korzysta na świecie 8,4 proc. internautów wieku od 16 do 54, w Polsce zaś ten odsetek wynosi 6 proc. Z tego samego badania wynika, że Snapchat jest postrzegany przez jego polskich użytkowników za bardziej pozytywną i zabawną platformę, wyróżniającą się i wzbudzającą więcej dyskusji niż Instagram.

Snapchat cieszy się także ogromnym zainteresowaniem za oceanem – w USA jest trzecią co do popularności aplikacją wśród osób w wieku 18-24 lata i i szóstą w grupie 25-34 lata.

Snap Inc., właściciel Snapchata, w tym roku wszedł na giełdę, jednak na razie jego wyniki rozczarowują – w początkowym okresie odnotowano stratę na poziomie 2,2 mld dolarów.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"