SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reportaże „Prezydent” i „Troszczą się o nas nasi umarli” Marii Stepan w TVP, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W piątek, 10 kwietnia - w związku z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej - Telewizja Polska pokaże serię reportaży i dokumentów w hołdzie 96. ofiar tragedii. Będzie to m.in. „Prezydent” i „Troszczą się o nas nasi umarli” Marii Stepan czy „Dama” i „Testament” Marii Dłużewskiej.

fot. papArticle

W dniu 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem TVP Info cały dzień będzie transmitować obchody tego dnia oraz w serwisach przypominać o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku. O 8.35 zaplanowano wydanie specjalne „Serwisu Info” – „Smoleńsk Pamiętamy”.

Zaplanowano również wiele dokumentów i reportaży. Jednym z nich będzie „Pamięć” o 18.35 w TVP Info, w reżyserii Dariusza Wrzoska, w którym bohaterowie opowiedzą o tym, jak w spontanicznej reakcji przychodzili po wydarzeniach 10 kwietnia przed Pałac Prezydencki.

Reportaże: „Prezydent” i „Troszczą się o nas nasi umarli” Marii Stepan

Następnie o 22.30 wyemitowany zostanie kolejny reportaż – autorstwa Marii Stepan – „Prezydent”, w którym przedstawione zostanie życie i działalność śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nie zabraknie także dokumentów i reportaży na innych antenach. W piątek, 10 kwietnia w TVP1 o godz. 17.25, w TVP Polonia o godz. 17.50 i TVP Info o godz. 21.05) wyemitowany zostanie reportaż „Troszczą się o nas nasi umarli” Marii Stepan. Pokazane zostaną w nim wspomnienia rodzin ofiar katastrofy. Sebastian Putra, Jakub Płażyński i Paweł Kurtyka opowiedzą, jak ich życie wygląda 10 lat po katastrofie i jak pogodzili się ze stratą ukochanej osoby.

Dokumenty „Polska dusza”, „Zobaczyłem zjednoczony naród” w TVP Historia

Natomiast na antenie TVP Historia 10 kwietnia o godz. 8.30 pokazany zostanie dokument „Zobaczyłem zjednoczony naród” w reżyserii Anny Ferens, który pokaże katastrofę smoleńską oczami zagranicznych korespondentów i dziennikarzy.

Kolejny - dokument w TVP Historia - „Historia Polski – Ofiarowanie” o godz. 18.05 w reżyserii Józefa Szymury pokaże podróż specjalnym pociągiem 10 kwietnia 2010 roku, w którą wybrał się wraz z synem, aby przekazać mu pamięć o zamordowanym przez NKWD krewnym - poruczniku Konradzie Wolnicy.

O 22.10 na tym samym kanale nadawany będzie film dokumentalny „Polska dusza”, którzy pokaże atmosferę panującą w pociągu wiozącym Polaków do Krakowa na pogrzeb pary prezydenckiej. Oprócz rozmów z osobami, które pamiętają ich przeżycia z tamtego czasu, produkcja zostanie uzupełniona archiwalnymi zdjęciami.

W TVP Polonia dokument „Dama” o śp. Marii Kaczyńskiej

Film dokumentalny „Dama” pokaże też TVP Polonia o godz. 12.15  autorstwa Marii Dłużewskiej, który zaprezentuje historię Marii Kaczyńskiej i jej przodków. W filmie wystąpi córka Marii Kaczyńskiej - Marta, która przeczyta fragmenty z pamiętnika mamy.

Z kolei o 18.20 TVP Polonia przygotuje „Klub u redaktorów” - program publicystyczny redagowany przez zespół redakcji TVP Wilno. Będzie to wspomnienie wydarzeń, które towarzyszyły katastrofie smoleńskiej, a jakie zapamiętała polska społeczność na Litwie. Dyskusję w studiu poprowadzi Walenty Wojniłło.

Natomiast 26 kwietnia, o godz. 9.00 w TVP3 w filmie Marii Dłużewskiej „Testament” pokazane zostaną rozmowy z dziećmi ofiar katastrofy: Sebastianem Putrą, Pawłem Kurtyką, Jakubem Płażyńskim, Dianą Mertą, Małgorzatą Wassermann.

Na antenach Telewizji Polskiej pojawi się też okolicznościowy spot, oddający hołd 96 ofiarom katastrofy.

Pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych stacji telewizyjnych w marcu 2020 roku zajęła TVP1, która wyprzedziła Polsat. Średni dobowy udział tego kanału względem marca 2019 roku zmniejszył się o 8,04 proc. i wyniósł 9,15 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych stacji telewizyjnych w marcu 2020 roku zajęła TVP1, która wyprzedziła Polsat. Średni dobowy udział tego kanału względem marca 2019 roku zmniejszył się o 8,04 proc. i wyniósł 9,15 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Reportaże „Prezydent” i „Troszczą się o nas nasi umarli” Marii Stepan w TVP, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotrek
Czy TVP nic nie szykuje o zbrodni katyńskiej?Szkoda też ofiar katastrofy smoleńskiej, tym bardziej, że zabiła ich żądza władzy kaczyńskiego.
odpowiedź
User
Rafi
Maria Stepan to dziennikarskie zacięcie, dociekliwość, dobry warsztat, bezstronność. Co takiego musiało się wydarzyć, że o tym wszystkim zapomniała? Schowała cały swój krytycyzm do różnych partii, kiedyś tak chętnie manifestowany. Schowała ideały i przyzwoitość. Ile to jest warte? 20, 30 tys? Ktoś kiedyś na tym świecie albo innym, zapyta ją i kilku jej kolegów- dlaczego to zrobiliście? Dlaczego schowaliście, to co było Waszym znakiem rozpoznawczym, Waszą marką. Co wtedy o tym opowie? Czy zrobi z tego reportaż?
odpowiedź
User
Luj max
Jednak Gargas i jej niby śledczych produkcji, nikt nie przebije. Wczoraj widziałam początek jej nowego dzieła w tvp1. Po kilkunastu minutach zmiana kanału, bo nie dało się tego oglądać. Braki warsztatowe aż biją w oczy. Kto to nadzoruje w tvp, tzn takie produkcje????
odpowiedź