SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

100-kilometrowe WiFi dla Afryki

Badacze Intela zwiększają zasięg sieci WiFi.

Zamiast kilkudziesięciu metrów przy wykorzystaniu specjalnej anteny mogą oni wysłać sygnały popularnej technologii komunikacji bezprzewodowej na nawet 100 km. Badania nad zwiększeniem zasięgu połączeń WiFi prowadzone są w laboratorium Intel Research Berkeley, współpracującym z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley.

System opracowywany jest nie tyle dla rozwiniętych zachodnich państw, ale dla regionów świata, które nie posiadają dobrze rozwiniętej infrastruktury telekomunikacyjnej, skupiającej się w znacznej części w ośrodkach miejskich, a pomijającej regiony wiejskie, zamieszkiwane przez większą część ludności. Serwis wspomina, że badania te są częścią działań firmy poszukującej sposobów na dostarczenie nowoczesnych technologii komputerowych do odbiorców z rynków rozwijających się.

Rozwiązania o dużym zasięgu, stworzone przy wykorzystaniu specjalnych anten kierunkowych oraz zmodyfikowanego oprogramowania mogłyby zapewniać mieszkańcom oddzielonych dotychczas od sieci wiosek dostęp do internetu. Sygnał, zanim trafiałby do sieci, mógłby podróżować nawet między kilkoma masztami. CNET zauważa podobieństwo tego typu rozwiązania do innej technologii nad którą pracuje obecnie m.in. Intel, komunikacji WiMAX, zapewniającej szerokopasmowy bezprzewodowy dostęp do sieci na duże odległości. Różnicą, która może w mniej rozwiniętych regionach przechylić szalę na stronę masztów z komunikacją WiFi są koszty. Maszt dla technologii WiMAX kosztują około 15-20 tys. dolarów, a maszty WiFi o dużym zasięgu, wyposażone w anteny kierunkowe, to wydatek rzędu 700-800 dolarów, pisze serwis. Inną zaletą komunikacji WiFi jest możliwość rozprzestrzeniania się tej technologii w szybszym tempie za sprawą wykorzystywanych częstotliwości, które nie są licencjonowane przez państwa.

CNET wspomina, o możliwych planach testowania nowych rozwiązań przez Intela jeszcze w tym roku w Ugandzie.

Źródło: CNET – pclab.pl

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 100-kilometrowe WiFi dla Afryki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl