SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

100 tys. zł kary dla TVP za krwawe rany i sceny śmierci w programie Jana Pospieszalskiego

Telewizja Polska ma zapłacić 100 tys. zł kary za nieuzasadnioną emisję drastycznych scen w programie Jana Pospieszalskiego w TVP Info. TVP sprawy komentować nie chce i zapowiada odwołanie od decyzji KRRiT.

Jan Pospieszalski, fot. TVPArticle

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że materiał wyemitowany 20 lutego br. w programie „Jan Pospieszalski: Bliżej” poświęcony sytuacji na Ukrainie zawierał zbyt drastyczne sceny.

- Niedopuszczalne jest skupianie przekazu na wyrazistym i dokładnym pokazywaniu krwawych ran czy scen śmierci, wyróżnianie jej np. poprzez stosowanie zbliżeń czy powtórzeń. Publiczne pokazywanie śmiertelnych ran, ludzi poległych banalizuje śmierć i odbiera jej głęboki duchowy sens - czytamy w komunikacie KRRiT dotyczącym kary.

- Jeżeli nadawca narusza obowiązek wynikający z przepisów art. 18 ust. 4 Przewodniczący KRRiT wydaje decyzję nakładająca na nadawcę karę pieniężną w wysokości 50 proc. rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do nadawania programu, a w przypadku gdy nadawca nie uiszcza opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością, karę pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodu nadawcy - wyjaśnia Izabela Wojciechowska z biura rzecznika prasowego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Biorąc pod uwagę fakt, że w 2013 roku TVP osiągnęła roczny przychód w wysokości  1,4 mld zł, maksymalna kara mogła wynieść nawet 143 mln zł.

Telewizja Polska od decyzji KRRiT zamierza się odwołać. - Będziemy się odwoływać więc nie komentujemy - ucina Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP.

W ostatnim okresie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji kilkukrotnie karała nadawców za publikowanie materiałów eksponujących przemoc. Spółka Canal + Cyfrowy (obecnie ITI Neovision S.A.) została ukarana kwotą 50 tys. zł za emisji filmu pt. „Żyła sobie baba”. Tyle samo miał zapłacić Polsat za emisję odcinka serialu „Malanowski i partnerzy” pt. „Rzeźnik”. Zaś TVN otrzymał karę w wysokości 200 tys. zł za emisję w kanale TVN Style filmu pt. „Siła pożądania”. Kara dotyczyła, zdaniem KRRiT, szerzenia treści pornograficznych.

Dołącz do dyskusji: 100 tys. zł kary dla TVP za krwawe rany i sceny śmierci w programie Jana Pospieszalskiego

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Erwu
Co jeszcze musi zrobić Popijalski, żeby w końcu wylecieć z TVP?
odpowiedź
User
ekspert
kiedy go tvp wreszcie wywali na zbity pysk???
odpowiedź
User
TT
A jak wygląda wojna? Czy wojna to panowie w garniturach i zburzone puste domy?
Czy śmierć i zniszczenie. Niech w końcu telewizja zacznie mówić jak jest, a nie tylko wypuszczać kolejne nikogo nie obchodzące newsy.
odpowiedź