SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

1000 stacji paliw zniknie w ciągu roku?

Nawet 1,0 tys. z istniejących 2,5 tys. małych, niezależnych stacji paliw może zakończyć działalność w ciągu najbliższego roku z powodu wprowadzenia nowych przepisów, wymaganych przez Unię Europejską, napisał bezpłatny dziennik "Metro", powołując się na ekspertów z branży.

1000 stacji paliw zniknie w ciągu roku?

Z modernizacją, którą wprowadzają nowe przepisy, nie będą miały problemy sieci dużych koncernów, np. PKN Orlen, Grupa Lotos, Shell, podkreśla gazeta.

"Nawet tysiąc małych stacji benzynowych może w ciągu roku zakończyć działalność. Dla klientów oznacza to droższe tankowanie i to wyłącznie u paliwowych gigantów Do 31 grudnia przyszłego roku wszyscy właściciele stacji w Polsce muszą zainstalować na zbiornikach paliwowych dodatkowe powłoki chroniące przed wyciekami. Musimy dostosować się do unijnych przepisów. Koszt modernizacji waha się od 100 do 200 tys. zł. Jeśli właściciel dodatkowych zabezpieczeń nie wprowadzi, interes będzie musiał zamknąć" - napisał dziennik.

"Metro" podkreśla, że "problemów z modernizacją nie mają duże koncerny jak PKN Orlen, Lotos, Shell (czyli ponad połowa stacji w Polsce)".

"Duże koncerny stać na inwestycje, właścicieli małych stacji nie. Około 1,21,3 tys. tego typu placówek nic jeszcze nie robi. Optymistycznie licząc, połowa z nich – czyli 600-700 – w ogóle nie doczeka się inwestycji. Ich właściciele w najbliższym roku rzucą ten biznes" - powiedział Marek Pietrzak, prezes Stowarzyszenia Niezależnych operatorów Stacji Paliw, cytowany przez gazetę.

"Według Jacka Szpakowskiego, szefa Stowarzyszenia Moja Stacja skupiającego kilkudziesięciu niezależnych właścicieli stacji paliw z południa Polski, zniknąć może nawet tysiąc małych stacji benzynowych w całym kraju" - czytamy dalej.

Szpakowski dodaje, że minimalna marża, pozwalająca małym stacjom zachować rentowność, to 12 gr/ l, podczas gdy duże koncerny od kilku miesięcy utrzymują marże na poziomie 1-2 gr/ l.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 1000 stacji paliw zniknie w ciągu roku?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl