SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

11 listopada w PR

Uroczyste "Święto Niepodległości" na antenie Polskiego Radia

11 listopada - Święto Niepodległości to okazja do patriotycznej zadumy – do wspomnień sprzed lat, przedstawienia naszej wspaniałej historii, zwycięstw, dokonań, osiągnięć, ale też do zastanowienia się, kto jest dziś patriotą, co znaczy dziś niepodległość i kim są bohaterowie współczesnych Polaków.

Bogata i zróżnicowana tematyka związana ze Świętem Niepodległości będzie obecna 11 listopada br. na antenie wszystkich programów Polskiego Radia.

Program 1 proponuje swoim słuchaczom wiele specjalnie na ten dzień przygotowanych audycji słownych i muzycznych. Przypomniana zostanie historia odzyskiwania niepodległości przez Polskę, historia legionów (godz. 8.05-8.30 – „Legiony – prawda i legenda”), ale także atmosfera tamtych dni (godz. 8.05 – 8.30 – „Mijają lata, zostają piosenki”).

O godz. 11.55 Program 1 będzie transmitować uroczystości Święta Niepodległości z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wyjątkowy program z wieży Mariackiej w Krakowie, z której nadano pierwszy hejnał w wolnej Polsce poprowadzi Andrzej Żak, a współgospodarzami będą Leszek Mazan i Mieczysław Czuba (godz. 10.10-11.55; 14.10-16.15).

Wieczorem o godz. 19.11 Teatr Polskiego Radia przedstawi radiową adaptację opowiadania Juliusza Kadena-Bandrowskiego „Miłości kula nie przebije” w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z udziałem m.in. Dominiki Ostałowskiej i Tomasza Kozłowicza.

Na audycję prowadzoną przez Michała Komara i Krzysztofa Michalskiego „80 lat Polskiego Radia: patriotyzm narodowy i społeczny – tradycja i współczesność” Program 1 zaprasza w godz. 20.35 – 22.00.

W Programie 2 ludowe pieśni patriotyczne przedstawi o godz. 9.05 Małgorzata Jędruch, zaś o godz. 16.05 audycja „Wojenko, wojenko...” o dawnej pieśni wojskowej i legionowej w tradycji ludowej w audycji Anny Szotkowskiej z udziałem prof. Piotra Dahliga.

Audycji Hanny Szof i Ewy Stockiej-Kalinowskiej „Nazajutrz wybuchła niepodległość”, nadawanej w 3 częściach, będzie można wysłuchać o godz. 12.00, 14.30 i o 19.30. Hanna Maria Giza poprowadzi o godz. 17.00 program „Po 123 latach nieistnienia” z udziałem prof. Andrzeja Ajnenkiela i prof. Michała Klimeckiego.

O godz. 20.00 odtworzony zostanie koncert orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Usłyszymy „Lacrimosa” K. Pendereckiego oraz IX Symfonię d-moll op.125 Ludwiga van Beethovena.

W Trójce cały dzień minie pod hasłem „bohaterowie współczesnych Polaków”. Będzie mowa m.in. o Adamie Małyszu, Otylii Jędrzejczak, Januszu Głowackim, Waldemarze Milewiczu, Romanie Klusce, Bogusławie Lindzie i Joannie Brodzik. Dziennikarze prowadzący poszczególne bloki programowe będą zastanawiać się wraz ze słuchaczami, jak rodzi się bohater, czy współczesnemu człowiekowi taki bohater jest potrzebny. Będzie również mowa o cichych, anonimowych, ale za to prawdziwych bohaterach oraz takich, którzy są tylko bywalcami salonów i brylują na łamach kronik towarzyskich.

Prowadzący i godziny audycji: 6.00-9.00 – Piotr Baron, 9.00 – 12.00 Mariusz Rokos, 12.00-15.00 Kuba Strzyczkowski (dyskusja ze słuchaczami, telefony na żywo), 15.00-18.00 – Robert Kantereit, 18.00-21.00 – Agnieszka Szydłowska, Marek Niedźwiecki (chilloutowy pojedynek), 21.00-23.00 Dariusz Bugalski.

W Polskim Radiu BIS dwugodzinny quiz z nagrodami dotyczący historii Polski ”Zdarzyło się wczoraj...” rozpocznie się o godz. 10.00. Poprowadzi go Jan Szlagowski. O godz. 12.00 do „Studia BIS” zaprasza Radek Brzóska, który w audycji „Duma a nie zaduma” zaproponuje słuchaczom BIS-ki radosne świętowanie Dnia Niepodległości oraz pokaże, czym można zastąpić tradycyjne obchody tego dnia. Będą m.in. relacje z imprez muzycznych, teatralnych, spektakli ulicznych. Sami słuchacze będą mogli wypowiedzieć się, jak chcieliby zmienić wizerunek tego święta. Gośćmi programu będą historycy – badacze najnowszej historii Polski.

„A ja żyję w tym mieście, a ja żyję w tym kraju....” – to tytuł audycji o godz. 16.00 prowadzonej przez Jacka Kruczka, który zaprasza na koncert Maleo, Twinkle Inna Polish Style i tych wykonawców, którzy idąc z duchem czasu nie utracili więzi z przeszłością i tradycją.

„Historii między wierszami” szukać będzie w audycji pod tym tytułem Katarzyna Hagmajer i Agnieszka Kunikowska (godz. 17.00-19.00). Komentarzy do polskiej sytuacji historycznej, społecznej, a nawet gospodarczej spróbują znaleźć w wierszach barokowych, wśród satyr i bajek Krasickiego, w strofach Romantyków, u poetów XX-wiecznych, a także w tekstach, które nadeślą słuchacze.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 11 listopada w PR

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl