SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

12 firm chce kupić pakiet kontrolny TVN. Transakcja raczej w 2015 roku

Zakupem pakietu kontrolnego Grupy TVN jest zainteresowanych około 12 podmiotów - poinformował Markus Tellenbach, prezes TVN. Spółka spodziewa się, że do transakcji dojdzie w przyszłym roku.

Markus Tellenbach, prezes Grupy TVN Article

W drugiej połowie października br., zarządy Grupy ITI i Grupy Canal+ poinformowały, że podjęły decyzję o przeprowadzeniu przeglądu strategicznych opcji sprzedaży wspólnie posiadanego pakietu 51 proc. akcji Grupy TVN. - Zarówno Grupa ITI, jak i Grupa Canal+, będą podejmować wszelkie niezbędne kroki, aby w każdym scenariuszu zapewnić wysoki zwrot z inwestycji w TVN - podały spółki w komunikacie (dowiedz się więcej).

Na czwartkowej konferencji finansowej prezes TVN Markus Tellenbach poinformował, że spółka przygotowuje się do due dilligence, czyli wyczerpującej analizy firmy pod względem jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej. - Spodziewam się, że wystartuje ono w niedługim czasie - mówił Tellenbach.

Johm Driscoll, wiceprezes TVN, powiedział, że w IV kwartale br. TVN poniesie około 5 mln zł kosztów usług doradczych w związku z przeglądem strategicznych opcji przez akcjonariuszy większościowych. Driscoll dodał, że nie wykluczone jest, że w przyszłości firma może ponieść dodatkowe koszty związane z transakcją.

- Widzimy duże zainteresowanie TVN. Nie znam dokładnej liczby zainteresowanych podmiotów, ale szacowałbym ją na około 12 - stwierdził Tellenbach w rozmowie z dziennikarzami. Nie skomentował, czy wśród firm, które chcą przejąć pakiet kontrolny TVN, jest amerykański koncern Time Warner, najczęściej wymieniany w tym kontekście w ostatnim czasie przez media i analityków.

- Można się spodziewać, że TVN jest ciekawym aktywem dla wielu spółek z branży - powiedział jedynie prezes TVN. Potwierdził, że wśród podmiotów zainteresowanych pakietem kontrolnym TVN są zarówno inwestorzy branżowi, jak i finansowi. Poza Time Warner wśród firm zainteresowanych zakupem TVN wymienia się amerykańskie giganty 21st Century Fox i Discovery Communications oraz niemieckie koncerny Bertelsmann i RTL Group (więcej na ten temat).

Kiedy może dojść do sprzedaży akcji TVN? - Jest mało prawdopodobne, aby ewentualna transakcja dotycząca pakietu kontrolnego w TVN nastąpiła jeszcze w trakcie IV kwartału, raczej mówimy tutaj o 2015 roku - stwierdził John Driscoll.

Grupa TVN nadaje łącznie 11 kanałów telewizyjnych. Wśród nich są m.in. naziemne stacje TVN, TVN7 i TTV oraz satelitarne kanały TVN24, TVN24 Biznes i Świat, TVN Meteo, TVN Turbo, TVN Style, iTVN, Telezakupy Mango. Spółka posiada też serwis VoD - Player.pl.

Przychody Grupy TVN w pierwszych trzech kwartałach br. wyniosły 1,11 mld zł, a zysk netto - 143,4 mln zł (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 12 firm chce kupić pakiet kontrolny TVN. Transakcja raczej w 2015 roku

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trololo
Do wyborów bedzie pozamiatane bo potem ta firma zapikuje i już nikt jej nie bedzie chciał...
48 22
odpowiedź
User
Bobiczek
No proszę, kolejni internetowy znawca (czytaj zwykły głupek), a może prawicowy troll. Wiedzę, czerpiesz z katechizmu czy innej Gazety Polskiej?
21 62
odpowiedź
User
kazter
Bobiczek: każdy ma prawo do komentarza. Odpowiedź jest obraźliwa dla oponenta i niemerytoryczna. Występowanie w roli pseudo-moderatora przypomina mi mroczne czasy komunistycznej cenzury. Zanim się wystąpi w roli nieudolnego prowokatora - trzeba najpierw pomyśleć a dopiero później pisać!
49 12
odpowiedź
User
kazter
Jeśli prawdą jest 2. mld zadłużenie TVN (w instytucjach bankowych?) i podpisany list intencyjny w sprawie zakupu obligacji na kwotę prawie równą zadłużeniu (wg obecnych stawek EURO) - to nie dziwią podjęte zabiegi marketingowe stacji. Ilość zainteresowanych podmiotów nie przesądza o sfinalizowaniu transakcji, ale jest dowodem wartości kontrahenta, często wątpliwym. To idealne pole do spekulacji, zmierzające do podniesienia prestiżu stacji TVN w obliczu dramatycznie spadających wpływów z reklam.
31 13
odpowiedź
User
bbbbb
Due dilligence się pisze
8 8
odpowiedź