SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

135 mln zł stracił Bank BPH w 2010 r.

Bank BPH, mimo dobrego II półrocza, cały 2010 rok zakończył się skonsolidowaną stratą netto w wysokości 135 mln zł, poinformowała spółka w komunikacie. W ocenie zarządu, zadecydowały o tym ujemne wyniki finansowe z I półrocza, na których zaważyły wysokie koszty odpisów na utratę wartości portfela kredytowego i restrukturyzacji.

"Bank BPH zakończyła drugą połowę 2010 roku zyskiem netto w wysokości 89 mln zł. Skonsolidowany zysk przed opodatkowaniem w IV kwartale wyniósł 82,2 mln zł, a zysk netto 52,3 mln zł. Oznacza to wzrost wyników finansowych odpowiednio o 57% i 42% kw/kw. U podstaw dobrego wyniku 4. kwartału leżały lepsze zarządzanie ryzykiem kredytowym, jak i dalsza poprawa struktury finansowania oraz redukcja kosztów" - czytamy w komunikacie.

"Obecnie naszym podstawowym celem jest wzrost: wykorzystanie naszych silnych stron, inwestowanie w obszary, w których mamy przewagę konkurencyjną i koncentracja na ich rozwoju. W 2011 roku skupiamy się na poprawie zysków poprzez rozwój segmentów o dużym potencjale wzrostu i budowanie dobrej jakości portfela. Będziemy rozwijać bankowość korporacyjną, jak i biznes detaliczny. Nasza oferta stała się już bardziej atrakcyjna i będziemy kontynuować pracę nad jej ulepszeniem" - powiedział p.o. prezesa Richard Gaskin, cytowany w komunikacie.

Priorytetami na 2011 rok są również wzmocnienie marki "Banku BPH", podniesienie atrakcyjności produktów, segmentacja, a także rozszerzenie sieci dystrybucji.

"Bank planuje otwarcie 20 nowych oddziałów w lokalizacjach o dużym potencjale wzrostu i według koncepcji zorientowanej na klienta. Będą one znacząco różnić się od dotychczasowych" - czytamy dalej.

Bank poinformował również, że wynik na działalności bankowej w całym 2010 roku wyniósł 2.225 mln zł i był niższy o 3% od stanu z roku poprzedniego. Wynik z tytułu odsetek sięgnął 1 383 mln zł, stanowiąc 62% wyniku na działalności bankowej. Wynik z tytułu prowizji spadł o 3,5% r/r do 763 mln zł, m.in. z powodu niższych przychodów z tytułu pośrednictwa w sprzedaży ubezpieczeń oraz z tytułu kart kredytowych. Wynik handlowy i rewaluacja w skali 2010 roku spadł o 11% do 81 mln zł, głównie z powodu zredukowania wolumenu transakcji zabezpieczających portfel kredytów.

"W ostatnim kwartale ub.r. wystąpił spadek odpisów z tytułu utraty wartości portfela kredytowego o 36% kw./kw. do poziomu 121 mln zł, z 189 mln zł w 3. kwartale. Miało to związek z poprawą jakości nowo udzielanych kredytów oraz odzyskami ze sprzedaży starego portfela. W całym roku odpisy z tytułu utraty wartości zwiększyły się o 19% r/r do 823 mln zł, co w relacji do dochodów na działalności bankowej stanowiło 37%, zaś w relacji do portfela kredytowego 2,9%. Z uwagi na silny profil detaliczny Banku BPH, w największym stopniu na wzrost kosztów ryzyka przełożył się utrzymujący się wysoki poziom bezrobocia i rosnące zadłużenie gospodarstw domowych" - podano w komunikacie.

Realizowana przez Bank BPH strategia przebudowy platformy biznesowej znalazła swój wyraz także w wycofywaniu się z nieefektywnych linii produktowych. Był to jeden z powodów spadku kredytów o 3,4% w porównaniu z 2009 rokiem, które na koniec 2010 roku wynosiły 28,1 mld zł.

"To, że suma bilansowa Grupy Banku BPH zwiększyła się na koniec 2010 roku o ponad 2,1 mld zł, tj. o 5,9% r/r, do poziomu 37,3 mld zł wynika z dynamicznego wzrostu depozytów, które przyrosły o 5,4 mld zł, tj. o 53% r/r" - podsumowano.

Narastająco w I-IV kw. 2010 roku bank miał 135,21 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 52,81 mln zł zysku rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: 135 mln zł stracił Bank BPH w 2010 r.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xb gt
oceniaj banki i usługi bankowe:

http://ocena-banku.blogspot.com

http://ocena-kredytu.blogspot.com
odpowiedź