SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

15 banków w Polsce może potrzebować 6 mld zł dodatkowego kapitału

Polskie banki będą potrzebowały dodatkowego kapitału, by spełnić wymogi minimalne określone w Bazylei III. W przypadku 15 banków z 20-tki o największym poziomie funduszy własnych łączna kwota niedoboru może wynieść łącznie do 6 mld zł do 2019 r., ocenili eksperci firmy doradczej Deloitte.

15 banków w Polsce może potrzebować 6 mld zł dodatkowego kapitału

„W zależności od wysokości bufora antycyklicznego uzupełnienia kapitałów będzie wymagało od 2 do 15 spośród 20 największych polskich banków, a suma niedoborów kapitału może wynieść od 1% do 7% ich obecnego poziomu funduszy. Mówimy o perspektywie między 2012 r. a 2019 r., więc na adekwatność kapitałową wpłynie w większym stopniu rozwój biznesowy poszczególnych banków, ale warto uwzględnić ten czynnik w planach kapitałowych"- powiedział dyrektor w Deloitte Paweł Dziekoński.

Przy najbardziej konserwatywnym scenariuszu wysokości bufora oraz brak przepływu kapitału bankowego między bankami można szacować sumę niedoboru na ok. 6 mld zł w 2019 r.

Koncepcja tzw. bufora antycyklicznego zakłada, że banki będą budowały dodatkowe zapasy kapitałowe w okresach szybkiego wzrostu gospodarczego (w szczególności w przypadku szybkiego wzrostu wartości udzielanych kredytów). W okresach zmniejszania akcji kredytowej bufor może być redukowany, gdyż jego konstrukcja pozwala na przyjmowanie wartości z przedziału  0,0-2,5%.

W ocenie ekspertów Deloitte, obawy klientów o to, że nowe regulacje będą miały wpływ także na nich - nie jest to jednak uzasadnione.

„Wprowadzenie regulacji związanych z Bazyleą III nie powinno wpłynąć znacząco na klientów banków. Dopiero w połączeniu z innymi efektami, jak np. poszukiwaniem kapitału bankowego przez banki z Europy Zachodniej lub dodatkowe regulacje sektora bankowego, mogą spowodować, że wzrosną ceny i spadnie dostępność kredytów, ale dziś trudno jednoznacznie ocenić skalę tych konsekwencji" – uważa Dziekoński.

„Bazylea" oznacza cykl regulacji skierowanych do sektora bankowego Unii Europejskiej, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa banków. Obecnie dyskutowane się uregulowania nazwane Bazyleą III, które dotyczą podniesienia ilości i jakości posiadanych przez banki funduszy własnych – wymogi w tym zakresie będą stopniowo rosły od 1 stycznia 2013 r. do 1 stycznia 2019 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 15 banków w Polsce może potrzebować 6 mld zł dodatkowego kapitału

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl