SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

17 proc. więcej na reklamy w polskim internecie, dominują display i SEM

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. wydatki reklamowe w polskim internecie wyniosły 2,19 mln zł, o 17,3 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z badania AdEx. 75 proc. tych środków przeznaczono na reklamy display bez wideo i SEM, a jedna piąta pochodziła z branży motoryzacyjnej.

Article

Według badania AdEx w kolejnych trzech kwartałach ub.r. wydatki na reklamy internetowe wrosły w skali roku o 13 proc., 17 proc. i 20 proc. - Tak duża dynamika wzrostu dowodzi, że reklamodawcy coraz bardziej doceniają efektywność i potencjał interaktywnego kanału komunikacji. Jest to naturalne, przecież internet staje się podstawowym kanałem pozyskiwania informacji, rozrywki, komunikacji. Skoro użytkownicy spędzają coraz więcej czasu korzystając z internetu, reklamodawcy właśnie tutaj chcą do nich dotrzeć ze swoimi przekazami reklamowymi - komentuje Włodzimierz Schmidt, prezes IAB Polska.

Organizacja prognozuje, że jeśli w czwartym kwartale wzrost wydatków wyniósł ponad 10 proc., to w całym ub.r. osiągnęły wartość ponad 3 mln zł.

W trzecim kwartale ub.r. 82,1 proc. wartości rynku e-reklamy stanowił display (razem z wideo) i SEM, w wzrosty rok do roku w tych segmentach wyniosły, odpowiednio, 27 proc. i 12 proc. Natomiast w trzech kwartałach wydatki na display liczony bez wideo zwiększyły w skali roku o 28 proc., a SEM - o 24 proc. W ujęciu procentowym największe wzrosty nastąpiły w reklamie mobilnej (o 252 proc.) i social media marketingu (o 94 proc.).

Badanie AdEx jest realizowana przez IAB Polska wspólnie z PwC.Biorą w nim udział wszystkie wiodące firmy internetowe, jednak wyniki nie wyczerpują pełni wydatków reklamowych w internecie ze względu na duże zróżnicowanie i mnogość małych oraz średnich podmiotów na rynku.

W badaniu uwzględniono przychody: Ad!vice, Aegis Media, Agora, Goldbach, Cormedia, Eniro, Evolutionmedia, Facebook (częściowo szacowane), Freshmail, GG-Network, Google – wyszukiwarka, reklama kontekstowa, YT, GDN i mobile (częściowo szacowane), GroupM, Grupa Allegro, Grupa Wirtualna Polska, IDG, IDM Net, Infor Ekspert (częściowo szacowane), Interia.pl, Iplex (szacowane), Media Impact, Media Regionalne, Money.pl, NetSprint, Novem, Pkt.pl, LOWE, Polskapresse, Pracuj.pl, Re:define, SARE, Społeczności.pl, TradeDoubler (częściowo szacowane), TVN, TVP, Vivaki. Szacunki oparte są na danych PwC oraz IHS.

Za wydatki reklamowe uznano budżety firm przeznaczane na zakup powierzchni reklamowej w internecie. Na wydatki te składają się zarówno przychody uczestników badania uzyskane z tytułu sprzedaży powierzchni reklamowej, jak i prowizje agencji z tego tytułu. Wydatki ujęte w badaniu mogą mieć zarówno charakter gotówkowy, jak i barterowy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 17 proc. więcej na reklamy w polskim internecie, dominują display i SEM

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Nie ma to jak ładować kasę w coś co z dnia na dzień cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem.
odpowiedź
User
bceuropa
Czy przez SEM rozumiemy tu SEO + PPC?
odpowiedź