SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2,4 mln abonentów sieci kablowych korzysta z internetu

Operatorzy sieci kablowych, którzy dostarczają klientom 18 proc. łączy internetowych w Polsce, przyczynili się do ok. 4-5 proc. całkowitego wzrostu gospodarczego w naszym kraju w ostatnich latach - wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą PwC przy współpracy z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej.

fot. Shutterstock.comArticle

W sumie w latach 2009-2014 wydatki inwestycyjne sektora sieci kablowych wyniosły ok. 5,3 mld zł. Średnio operatorzy kablowi na inwestycje przeznaczają ponad 20 proc. swoich przychodów. To znacznie powyżej średnich dla gospodarki oraz dla branży informatyczno-komunikacyjnej (ICT), które w obu przypadkach wynoszą około 5 proc. - wynika z raportu „Wpływ sektora Telewizji Kablowej na rozwój polskiej gospodarki”.

Autorzy raportu, opierając się na danych międzynarodowych, oszacowali, że operatorzy sieci kablowych przyczyniają się zatem do 4-5 proc. całkowitego wzrostu gospodarczego w Polsce.

- Te znaczące inwestycje w rozwój sieci sprawiły, że branża kablowa, jako jedyna w Polsce, urzeczywistniła już cele Europejskiej Agendy Cyfrowej, zakładające, że do 2020 roku wszyscy Polacy będą mogli korzystać z internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s, a co najmniej połowa powyżej 100 Mb/s - mówi Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Z raportu wynika, że w ofercie operatorów sieci kablowych coraz ważniejszą rolę odgrywa dostęp do internetu. Udział abonentów korzystających z internetu w ramach ich usług wzrósł z 31 proc. w roku 2009 do 43 proc. w roku 2014. Ponad 65 proc. abonentów mogących korzystać z dostępu o prędkości powyżej 30Mb/s w Polsce to klienci kablówek.

Udział operatorów kablowych w całości sieci dostępu do internetu w naszym kraju wynosi obecnie 18 proc., a w przypadku dostępu stacjonarnego - 33 proc., podczas gdy średnia europejska w tym przypadku to 18 proc.

Liczba użytkowników korzystających z internetu dzięki operatorom kablowych to w sumie 2,4 mln osób - w ciągu ostatnich 5 lat (od 2009 roku) wzrosła o ponad 50 proc.

Autorzy raportu zwrócili także uwagę na liczbę osób zatrudnionym w tej branży - dla operatorów kablowych pracuje w sumie ok. 10 tys. osób, a liczba pracowników i współpracowników w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o 23 proc.

Dołącz do dyskusji: 2,4 mln abonentów sieci kablowych korzysta z internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl