SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2,53 mln adresów w domenie .pl

Na koniec marca 2022 roku w Rejestrze domeny .pl znajdowały się 2 532 153 nazwy, to o 3 363 więcej niż na koniec czwartego kwartału 2021 - podaje NASK. Rejestr ponownie zyskał nowych abonentów - pod koniec pierwszego kwartału było ich 1 115 115, czyli o 2 419 więcej niż w poprzednim.

Wzrost liczby abonentów przełożył się na zwiększenie nowych rejestracji o 8 469 w porównaniu z poprzednim kwartałem.

W pierwszym kwartale Rejestr powiększył się o 183 685 nowych domen. 153 278 z nich zarejestrowano bezpośrednio w domenie .pl, 23 573 w domenach funkcjonalnych (np. edu.pl, biz.pl) i 6 834 w domenach regionalnych (np. lubin.pl, mazury.pl). Dziennie rejestrowano średnio 2 041 nazw .pl.

Najwięcej nazw (66 007), zarejestrowano w styczniu. W lutym zarejestrowano 59 750 nazw, natomiast w marcu 57 910.

Abonenci nadal konsekwentnie przedłużali usługę utrzymywania domen na kolejny okres – wskaźnik odnowień wyniósł 73,80%.

Na koniec marca w Rejestrze domeny .pl znajdowały się 461 964 zabezpieczone protokołem DNSSEC (ang. Domain Name System Security Extensions) nazwy. To ich rekordowa liczba od dwóch lat.

Dzięki DNSSEC użytkownik Internetu jest w stanie stwierdzić, czy np. strona internetowa, którą odwiedza to rzeczywiście strona banku, urzędu czy e-sklepu, a nie spreparowana przez cyberprzestępcę podszywająca się pod nią fałszywa strona (tzw. phishing).

Rosnące zainteresowanie abonentów DNSSEC

- Cieszy nas rosnące zainteresowanie abonentów DNSSEC. Usługa jest ważna jako rozszerzenie bezpieczeństwa systemu DNS, czyli systemu nazw domen. Pozwala ona abonentom domeny .pl na „cyfrowe podpisanie” informacji wprowadzanych do DNS. Dzięki temu użytkownicy domen mają pewność, że dane nie będą w DNS dalej przesyłane, jeśli zostałyby zmodyfikowane, przypadkowo lub w złej wierze, a właściwy adres serwera zmieniony byłby na nieautoryzowany adres. DNSSEC dodaje zatem do protokołu DNS dwie ważne funkcje: uwierzytelnianie pochodzenia danych oraz ochronę ich integralności.” – Anna Gniadek, kierownik zespołu obsługi partnerów rejestru w NASK.

W pierwszym kwartale 2022 roku z Rejestru domeny .pl uwolniono 147 922 nazwy wskutek braku ich odnowienia przez abonentów na kolejny okres rozliczeniowy. z Rejestru usunięto w analizowanym okresie 1 230 nazw.

Najwięcej rejestrujących domeny .pl pochodziło z Polski (ponad 90 proc.), następnie z  Niemiec, USA i Chin.

 

Dołącz do dyskusji: 2,53 mln adresów w domenie .pl

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl