SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

2 miliardy wiadomości spam wysyłane codziennie z Polski

W mijającym roku codziennie z polskich komputerów wysyłano ponad dwa miliardy wiadomości spam – wynika z danych firmy Symantec, producenta oprogramowania zabezpieczającego. Prawie 80 proc. z tych wiadomości pochodzi z tzw. komputerów-zombie.

2 miliardy wiadomości spam wysyłane codziennie z Polski

Komputery-zombie to komputery zwykłych użytkowników podłączone do internetu, które cyberprzestępcy infekują złośliwym oprogramowaniem i przejmują nad nimi zdalną kontrolę. Użytkownicy są zupełnie nieświadomi, że w czasie korzystania z internetu ich komputery stają się częścią tzw. botnetów, czyli grup maszyn służących do rozsyłania niechcianych wiadomości lub szkodliwych aplikacji.

"Większość spamu rozsyłają właśnie botnety, a nie pojedyncze komputery. W 2010 r. niemal jedna czwarta wiadomości spam wysyłanych z Polski była efektem działania znanego robaka Rustock. Droga do infekcji jest bardzo prosta – wystarczy kliknąć na mailowy odnośnik, choćby do reklamy rozmaitych preparatów zdrowotnych" - stwierdził Maciej Iwanicki, inżynier systemowy w Symantec Polska.

Przykład szkodliwej wiadomości spam z odnośnikiem do robaka Rustock, wysłanej z polskiego adresu IP


Grupy komputerów-zombie zlokalizowane w Polsce przez Symantec

Liczba niechcianych wiadomości wysyłanych codziennie z polskich adresów IP sięga 2 proc. spamu dystrybuowanego na całym świecie. Dodatkowo 45 proc. spamu krążącego w internecie zawiera narzędzia lub odnośniki do narzędzi, które mają na celu wyłudzenie poufnych danych (narzędzia typu "phishing"). W przypadku Polski wskaźnik ten jest niższy – jedna na dziesięć wiadomości to mail phishingowy.

Grudniowa edycja raportu Symantec "State of spam and phishing" pokazuje jednak, że liczba wiadomości zawierających treści służące phishingowi wzrasta – w listopadzie tego roku było ich na świecie o 37 proc. więcej niż w październiku 2010 r. Aż o 90 proc. wzrosła również liczba stron internetowych wyłudzających dane.

W 2010 r. do najpopularniejszych tematów wiadomości spam należały aktualne wydarzenia: katastrofalne trzęsienia ziemi, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej oraz wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej.

Pochodzenie wiadomości typu spam w listopadzie 2010 r.

 

 

Kraj

Proc. wysłanych niechcianych wiadomości

Zmiana miesięczna
(w por. z X 2010 r.)

Stany Zjednoczone

27 proc.

bez zmian

Holandia

5 proc.

- 1 pkt proc.

Indie

5 proc.

- 1 pkt proc.

Brazylia

4 proc.

bez zmian

Rosja

4 proc.

- 1 pkt proc.

Wielka Brytania

4 proc.

bez zmian

 

Lokalizacja hostów do ataków typu phishing w listopadzie 2010 r.

 

 

Kraj

Proc. wszystkich hostów phishingowych

Zmiana miesięczna
(w por. z X 2010 r.)

Stany Zjednoczone

51 proc.

+ 1 pkt proc.

Kanada

13 proc.

+ 1 pkt proc.

Niemcy

6 proc.

- 1 pkt. proc.

Korea Południowa

4 proc.

+ 1 pkt proc.

Rosja

4 proc.

+ 1 pkt proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 2 miliardy wiadomości spam wysyłane codziennie z Polski

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kryha
Jeden z moich adresów to właśnie zombi, cholera, ja niby piszę np. spamy do siebie, być może do innych. Co można z tym zrobić,
8 8
odpowiedź
User
ulka
Masakra z tym spamen, Norton fajnie go filtruje
8 8
odpowiedź