SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

20 godz. tygodniowo na korzystanie z internetu, mniej na tradycyjną telewizję

W ciągu ostatnich ośmiu lat ilość czasu spędzanego przez użytkowników w internecie wzrosła czterokrotnie - wynika z badania Ericsson ConsumerLab.

Nie znaczy to jednak, że internet odciął nas od przyjaciół, rodziny i partnerów. Przeciwnie – dzięki temu, że dużo czasu w sieci poświęcamy rozmaitym serwisom społecznościowym, stajemy się bardziej skłonni do kontaktów międzyludzkich.

Badanie wykazało, że oglądamy mniej telewizji i rzadziej widujemy się z przyjaciółmi w realnym życiu. Czy to oznacza, że zmniejszyło się znaczenie telewizji i interakcji społecznej? Badacze Ericssona są przekonani, że jest wręcz przeciwnie.

Oglądanie strumieniowo treści wideo (w tym TV) to jedna z najszybciej rosnąca aktywność online. I znaczna część tego, co robimy online to współdziałanie z innymi w kontekście społecznym. Internet po prostu daje nam nowe płaszczyzny na wchodzenie w relacje z innymi ludźmi. Podobnie, jak zmiana platformy, na której oglądamy telewizję, nie oznacza, że przestajemy to robić.

W 2004 r., w czasach przed Facebookiem i Twitterem, gdy tylko 10 proc. ludzi na świecie korzystało z internetu, Ericsson zapytał internautów, jak spędzają wolny czas. Odpowiedzieli, że 5 godzin tygodniowo poświęcają na internet, aż 15 godzin – na oglądanie telewizji, a 19 godzin spędzają ze swoimi partnerami. Kolejne 8 godzin to osobiste kontakty z ludźmi.

Cztery lata później (w 2008 r.) z sieci korzystano już 8 godzin tygodniowo – tyle samo, co czas przeznaczony na kontakty osobiste. Spadło za to oglądanie telewizji, do 13 godzin tygodniowo. Relacje z partnerem zajmowały wciąż 19 godzin tygodniowo.

W 2010 r. w sieci była jedna trzecia mieszkańców świata, od kilku lat rządził Facebook, gry sieciowe, aplikacje na telefony komórkowe, a gorącym tematem stało się wyszukiwanie społecznościowe. W efekcie oglądanie telewizji nadal zajmowało 13 godzin tygodniowo, jednak w ciągu dwóch lat niemal podwoił się czas spędzany w Internecie –  do 15 godzin tygodniowo. Ucierpiały na tym kontakty osobiste – ich czas skurczył się z 8 do 6 godzin tygodniowo. Jednak czas spędzany z partnerem wzrósł do 22 godzin.

Z kolei w 2011 r. czas spędzony w sieci był już cztery razy dłuższy niż w 2004 r. i wynosił 20 godzin tygodniowo. Nadal 13 godzin spędzaliśmy oglądając TV, ale część tego czasu stanowiła telewizja przez internet. Jednak mimo tak znacznego wzrostu czasu w sieci, czas poświęcany na kontakty osobiste wcale się nie skurczył i nadal wynosi 6 godzin. Znacznie więcej czasu internauci deklarowali na kontakty z partnerem – aż 27 godzin tygodniowo, najwięcej od rozpoczęcia badań. 

Dołącz do dyskusji: 20 godz. tygodniowo na korzystanie z internetu, mniej na tradycyjną telewizję

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Facebook, Twitter, Cloud computing, zbieranie logów połączeń, przeglądanie komputerów bez wiedzy użytkowników... nawet Orwel nie przypuszczał, że może dojść do tak wszechogarniającej kontroli społeczeństwa przez władze, które niestety, stają się coraz bardziej bandyckie i to nie tylko w Rosji, ale też w tych tzw. państwach demokratycznych, w tym w Polsce, USA, itd.
odpowiedź