SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

20 mln euro na polskie innowacje. Fundusz Icos zainwestuje w sektor rolno-spożyczy i biotechnologie

Fundusz Icos III zainwestuje w scale-upy skupiające się na rozwijaniu oprogramowania oraz technologii na potrzeby produkcji w przemyśle rolno-spożywczym, biochemikaliów i nowoczesnych materiałów. Inwestycja wyniesie około 20 milionów euro, z czego połowa pochodzi z programu Inteligentny Rozwój.

Fot. NCBRArticle

Icos Capital Fund III (ICF III) zainwestuje ponad 20 milionów euro w innowacyjne scale-upy działające w sektorach rolno-spożywczym, biochemikaliów i materiałów w Polsce. Fundusz zaangażował trzy europejskie korporacje jako głównych inwestorów i strategicznych partnerów: Nouryon (wcześniej AkzoNobel Specialty Chemicals), Bühler Group oraz Royal Cosun - poinformowało w poniedziałek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Finansowanie pochodzi także z Funduszy Europejskich – z zarządzanego przez PFR Ventures Funduszu Funduszy PFR NCBR CVC, który współtworzy NCBR.

- Myśląc perspektywicznie wspieramy innowacyjne projekty korzystając z różnych mechanizmów, także tych z udziałem funduszy venture capital. Zwiększają one szansę na sukces rodzimych spółek technologicznych, a jednocześnie sprawiają, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla inwestorów z zagranicy, którzy widzą ogromny potencjał polskich innowatorów. Co istotne, stawiamy przy tym nie tylko na dynamiczny, ale zrównoważony rozwój. Inwestycje w nowe technologie w sektorach rolno-spożywczym i chemicznym to korzyść dla całego społeczeństwa, nie tylko dla inwestorów i twórców rozwiązań - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska, fundusz ICOS III to około 20 milionów euro, z czego połowa pochodzi z programu Inteligentny Rozwój.

Trzeci fundusz uruchomiony przez PFR Ventures

Europejski fundusz Icos obecny jest w Holandii, Polsce, Szwajcarii i Niemczech. Siedziba zespołu znajduje się w Rotterdamie. Równolegle do polskiego rynku, fundusz inwestuje w pozostałych regionach Unii Europejskiej. Icos to już trzeci fundusz CVC uruchomiony przez PFR Ventures. Dwa poprzednie to SpeedUp Energy Innovation wspierany przez PGE oraz EEC Magenta, którego inwestorem korporacyjnym jest Tauron. W 2019 roku dokonały one swoich trzech pierwszych inwestycji, o łącznej wartości ok. 13 mln PLN

- Cieszymy się, że na naszym rynku pojawiają się pierwsze fundusze CVC zasilane przez prywatne korporacje. Mamy nadzieję, że wpłynie to na lokalnych graczy i dzięki temu, by przyjrzeli się bliżej formule wykorzystywanej przez większość spółek z listy Fortune500 – powiedział Maciej Ćwikiewicz, CEO, PFR Ventures.

Jak podkreślił Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR, na rynek polski jest wprowadzany kolejny fundusz CVC ukierunkowany na B+R. - Dzięki temu spółki technologiczne będą mogły rozwijać się w długim okresie, korzystając z know-how naszych partnerów – dodał Kamieniecki.

Konsorcjum europejskich korporacji

Współpraca partnerska ICF III obejmuje trzy wiodące europejskie korporacje: szwajcarską Bühler Group, lidera rynku systemów i rozwiązań dla sektora rolno-spożywczego i samochodowego; Nouryon, znaną wcześniej jako AkzoNobel Specialty Chemicals, z siedzibą w Holandii; oraz Royal Cosun, wiodącą europejską spółdzielnię rolno-spożywczą oraz w obszarze biochemikaliów i materiałów, również z siedzibą w Holandii.

Konsorcjum zapewnia unikalną wiedzę o rynku, pozwalającą analizować ponad 1000 propozycji rocznie i inwestować w te najlepsze. Już wcześniej, partnerstwo gwarantowało duże zaangażowanie we wspieraniu spółek portfelowych na ich drodze do zwiększania skali działalności na rynkach przemysłowych. Wszystkie korporacje ICF III są obecne w Polsce. Ich łączny przychód za 2019 roku wyniósł ponad 10 miliardów euro w skali światowej.

ICF III dokonał już czterech inwestycji, w cyfryzację przemysłu, rozszerzoną inteligencję (Squirro, Szwajcaria), rolnictwo precyzyjne (Gamaya, Szwajcarcia), analitykę predykcyjną (Reliability Solutions, Polska, finansowana wcześniej także przez NCBR) oraz fermentację beztlenową biochemikaliów (Holiferm, Zjednoczone Królestwo). Niedługo fundusz planuje ogłosić dwie kolejne inwestycje w Polsce.

Icos Capital wsparł już 18 start-upów i scale-upów

- W ostatnich latach w Polsce obserwujemy stały wzrost obiecujących spółek technologicznych, a obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma start-upami w regionie. W połowie 2019 roku, wspólnie z EEC Magenta, przeprowadziliśmy inwestycję w krakowską spółkę Reliability Solutions. Planujemy ogłosić kilka nowych inwestycji w tym regionie w nadchodzących latach - powiedział Nityen Lal, dyrektor zarządzający Icos Capital.

Od 2005 roku Icos Capital wsparł 18 ambitnych start-upów oraz scale-upów na pograniczu sektora cyfrowego i zrównoważonego rozwoju. Poprzez wspólne podejmowanie ryzyka Icos Capital wsparł i nadal wspiera spółki o wysokim potencjale transformacji sektorów rolno-spożywczych i (bio)chemikaliów z innowacjami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i cyfryzacji przemysłu. Dzięki ponad 80-letniemu doświadczeniu całego zespołu, nadal zapewnia on finansowanie na najwyższym poziomie, przyciąga wiodące korporacje i stosuje interaktywne podejście, jeśli chodzi o partnerstwo z bardzo innowacyjnymi start-upami w branży.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 20 mln euro na polskie innowacje. Fundusz Icos zainwestuje w sektor rolno-spożyczy i biotechnologie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl