SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

205 mln zł z abonamentu dla TVP w 2011, najmniej w historii

W 2011 roku Telewizja Polska z tytułu opłat abonamentowych otrzymała w sumie 205,4 mln zł - wynika z rocznego sprawozdania opublikowanego przez spółkę. To najniższa kwota w historii TVP.

205 mln zł z abonamentu dla TVP w 2011, najmniej w historii

Jeszcze w latach 2002-2007 coroczne wpływy TVP z abonamentu kształtowały się w przedziale 500 - 600 mln zł. W kolejnych latach nastąpił jednak szybki spadek tych przychodów. W 2008 roku wyniosły one 421 mln zł, w 2009 - 301 mln zł, a w 2010 roku - już tylko 221 mln zł. Ubiegłoroczne wpływy wynoszące 205,4 mln zł stanowiły jedynie 12,6 proc. kosztów, jakie telewizja publiczna poniosła w ub.r. na realizację swojej misji. 


Spadek wpływów z abonamentu to efekt spadającej systematycznie od lat liczby odbiorców, którzy przestrzegają obowiązku płacenia abonamentu. - Utrudnia to wykonywanie naszych ustawowych zadań - podkreśla Juliusz Braun, prezes TVP.

- Większość środków z abonamentu czyli 159,4 mln zł przeznaczać musimy na utrzymanie 16 oddziałów terenowych wskazanych w ustawie o radiofonii i telewizji. Wszystkie programy tworzone na potrzeby pozostałych anten mogły więc otrzymać w całym minionym roku z abonamentu wsparcie w wysokości jedynie 46 mln zł - dodaje Braun. 


Jak informuje TVP w rocznym sprawozdaniu, obecnie dominującym źrodłem finansowania misji telewizji publicznej (stanowiącym aż 88 proc. budżetu) są środki komercyjne pochodzące głównie z reklam. W 2011 roku przychody TVP z reklam i sponsoringu wyniosły 1,157 mld zł. To mniej niż w 2010 roku, gdy było to 1,236 mld zł. 

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 205 mln zł z abonamentu dla TVP w 2011, najmniej w historii

53 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sdfghsdgsdfg
Za upadek TVP, komercjalizację i brak moralnego kręgosłupa (nie mówię tu o religii) nie dam ani grosza! Nie mają pieniędzy na puszczanie Sondy w TVP1, ale na Ziarno i Słowo na Niedzielę owszem. Znalazłaby się kasa na mądre programy.
odpowiedź
User
RT
Proszę zauważyć, że spadek nastąpił po tym, jak Tusk jawnie zaczął nawoływać do niepłacenia abonamentu. Użył wtedy określenia haracz, czyli niesłusznie ściągany podatek.
Lud go posłuchał.
Skamlenia Radiofonii proszę się słać do rudego.
odpowiedź
User
koko
Trybunal Stanu dla Tuska
odpowiedź