SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

25 mld zł wyniosła luka w VAT w 2017 roku. „ Jest znacząca przestrzeń do lepszej ściągalności”

W 2017 roku luka w VAT wyniosła około 25 mld zł i nadal istnieje znacząca przestrzeń do lepszej ściągalności VAT w kolejnych latach - ocenia Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu z wykonania budżetu w 2017 roku.

fot. Shutterstock.comArticle

"Opierając się na metodyce Komisji Europejskiej dotyczącej szacowania luki w VAT, można oszacować, że w 2017 r. poprawa dochodów z VAT dzięki lepszemu przestrzeganiu przez podatników obowiązujących regulacji (tzw. compliance effect) wyniosła 10,8 mld zł (z 17,4 mld zł uzyskanych w latach 2016 - 2017). Potwierdza to, że wprowadzone instrumenty dotyczące walki z praktykami o charakterze przestępczym w podatku VAT oraz inne działania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego przyniosły w 2017 r. wymierne efekty" - napisano.

"Pomimo faktu, że według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów, w 2017 r. luka podatkowa uległa zauważalnemu ograniczeniu (o 6,0 pkt. proc.), to wciąż wynosiła ona ok. 25 mld zł, tj. ok. 14,0% potencjalnych wpływów. Istnieje więc znacząca przestrzeń do poprawy w zakresie ściągalności podatku VAT w nadchodzących latach" - dodano.

W ubiegłym roku firma doradcza PwC informowała, że według prognozy jej ekspertów w 2017 r. luka podatkowa w VAT w Polsce zmniejszy się o 13 mld zł do 39 mld zł.

Luka VAT to różnica pomiędzy realnymi wpływami z podatku VAT a wpływami możliwymi do osiągnięcia. Powstaje w konsekwencji zarówno oszustw podatkowych, jak również funkcjonowania szarej strefy czy niewydajności poboru podatków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 25 mld zł wyniosła luka w VAT w 2017 roku. „ Jest znacząca przestrzeń do lepszej ściągalności”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl