SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

3/4 Polaków wierzy, że będzie starzeć się z wdziękiem (infografika)

Wierzymy, że będziemy starzeć się z wdziękiem, a sama starość przyjdzie do nas przynajmniej 10 lat później niż do naszych rodziców. Wbrew obiegowym przekonaniom nie chcemy zatrzymać młodości za wszelką cenę, a żyć tylko tyle, ile potrzeba - wynika z globalnego badania Euro RSCG Worldwide i Market Probe International.

Polscy respondenci uważają 48 lat za początek wieku średniego, a dopiero 72 lata za początek starości. Jak wynika z badania, najlepszym okresem rozwojowym jest dla nas czwarta dekada życia - pełnię swoich możliwości kreatywnych, fizycznych czy seksualnych Polacy umiejscawiają w przedziale od 30. do 38. roku życia.

Zdecydowana większość (74 proc.) Polaków wierzy, że będzie się starzeć z wdziękiem, nieco ponad połowa już dziś uważa, że wygląda młodziej niż większość ludzi w ich wieku, i czuje się młodziej, niż wskazuje na to wiek. Tylko co czwarty badany (26 proc.) deklaruje, że będzie walczyć z procesem starzenia i zrobi wszystko, żeby dłużej pozostać młodym. Pozostałe 74 proc. akceptuje proces starzenia i jest zadowolone z tego, jak on przebiega. Zaledwie 15 proc. Polaków rozważałoby operację plastyczną, która miałaby pomóc w zachowaniu młodości.

W związku z podeszłym wiekiem Polacy najbardziej obawiają się chorób i bólu (41 proc. mężczyzn i 51 proc. kobiet), bycia obciążeniem dla innych (35 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet), osłabienia możliwości fizycznych i psychicznych (35 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet). Niepokoi nas także utrata środków finansowych, utrata atrakcyjności fizycznej, a także nuda i samotność.

Polacy obawiają się nie tylko tego, że będą żyli zbyt krótko, ale również tego, że mogą żyć zbyt długo. Oczywiście chcemy żyć długo, ale pod warunkiem zachowania zdrowia i witalności. W momencie, kiedy zaczynają się problemy ze zdrowiem, długie życie przestaje być dla nas atrakcyjne.

Długowieczność za wszelką cenę nie interesuje większości badanych: 79 proc. nie byłoby zainteresowane zażyciem „eliksiru długowieczności” bez gwarancji dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, natomiast aż 37 proc. Polaków wcale nie chce dożyć 100 lat, wolą raczej umrzeć młodziej, kiedy jeszcze nie będą tak schorowani i zależni od innych.

Z punktu widzenia odpowiedzialności społecznej niepokoi nas rozwój technologii i medycyny powodujący wydłużanie życia – już 27 proc. badanych myśli, że rozwój ten będzie miał negatywne konsekwencje dla społeczeństwa i dla planety. Wzrasta poparcie dla eutanazji: 3 osoby na 10 deklarują, że poddałyby się eutanazji w sytuacji znacznego pogorszenia życia, a 39 proc. uważa, że eutanazja w asyście lekarza powinna być legalna.

Badanie Prosumer Report „Starzenie się kontra kult młodości” zostało przeprowadzone przez euro RSCG Worldwide wspólnie z firmą Market Probe International w grupie 7213 dorosłych w 19 krajach, reprezentujących populację 3,6 miliarda ludzi. W Polsce badaniem zostało objętych 503 respondentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, powyżej 18. roku życia. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI latem 2011 roku.

Dołącz do dyskusji: 3/4 Polaków wierzy, że będzie starzeć się z wdziękiem (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl