SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

30 lecie Radia Kierowców

Radio Kierowców - to już 30 lat

Zaczęło się 4 lutego 1974 roku o 11.18 w Programie 1 Polskiego Radia. Początkowo była to 7-minutowa audycja "Nie tylko dla kierowców". Tematów przybywało z dnia na dzień - wraz z rozwijającym się przemysłem motoryzacyjnym. Do historii odchodziły Warszawy i Syreny zastępowane przez produkowane wielkoseryjnie polskie Fiaty 125 i 126.

Pierwszym kierownikiem Radia Kierowców był Wojciech Kalina. Z audycją związani byli: Lech Pędzich, Andrzej Komorowski, Marek Barański, Nina Laskowska i Olga Braniecka, Jerzy Grum. Później do zespołu dołączyli: Marian Przetakiewicz - Leśniewski, Zofia Chomicz oraz Aleksander Żyzny.

Z początkiem roku 1975 utworzono Zespół "Radia Kierowców", który przygotowywał na antenę 5 audycji. Każda z nich zawierała prognozę pogody oraz relacje korespondentów terenowych, wywiady, felietony i komentarze. Wśród współpracowników pojawiali się między innymi: Jan Ciszewski (korespondencje z Rajdu Monte Carlo), Stefan Wysocki (dziennikarz - miłośnik muzyki, żagli i motoryzacji), Andrzej Mosz (TVP - "Za Kierownicą").

Prawdziwą próbą zespołu redakcyjnego była "zima stulecia" z przełomu lat 1978-1979. Życie wymusiło wówczas wejścia "na żywo" z najbardziej aktualnymi informacjami o warunkach atmosferyczno - drogowych. Z czasem specjalnością "Radia Kierowców" stały się akcje wykraczające poza stałe czasy antenowe, jak "Uwaga! Bądź przezorny na drodze", organizowane przy okazji wzmożonego ruchu wakacyjnego czy świątecznego.

Na przestrzeni lat audycja "Radio Kierowców" zmieniała porę emisji, wzbogacała się o dodatkowe cykle, jak np. "Z melodią w samochodzie" w sobotnie przedpołudnia czy "Radio w samochodzie" lub "Salon samochodowy Radia Kierowców" w niedzielne popołudnia. Wielką popularnością wśród słuchaczy cieszyły się telefoniczne dyżury ekspertów z różnych dziedzin, zwłaszcza ekspertów od prawa o ruchu drogowym przy okazji zmian kodeksu czy specjalistów z FSO i FSM.

"Radio Kierowców" było również inicjatorem wydarzeń motoryzacyjnych m.in. akcji "Długodystansowe Jazdy Oszczędnościowe" czy konkurs na najskuteczniejsze zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Sukcesem zakończyła się akcja "Radia Kierowców" i "Super Expressu", w czasie której zbierano podpisy pod apelem do Sejmu, w celu zaostrzenia kar dla nietrzeźwych sprawców wypadków.

Przez ostatnie 7 lat wspólnie z tygodnikiem "Motor" "Radio Kierowców" organizowało prestiżowy plebiscyt samochodowych "Autopremiera".

Z biegiem lat zmieniał się charakter oferty antenowej - prawie zniknęły porady techniczno-eksploatacyjne i skargi na jakość usług naprawczych. Nie ma też potrzeby organizowania specjalnych akcji typu "Uwaga! Bądź przezorny na drodze", bo na codzienny program "Radia Kierowców", obok niemal godzinnej audycji, składa się kilkanaście "wejść" z informacjami o warunkach jazdy, kolejkach na granicach, utrudnieniach w ruchu, wypadkach i objazdach. Niezmiennie przez 30 lat dominującym tematem pozostaje bezpieczeństwo, propagowanie znajomości prawa o ruchu drogowym oraz bezpiecznym i kulturalnym zachowaniu. Jest to misja radia publicznego, którą "Radio Kierowców" wypełnia przez cały czas obecności na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Radio Kierowców na antenie Programu 1 Polskiego Radia od poniedziałku do piątku w godzinach: 15.05 - 15.58
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 30 lecie Radia Kierowców

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ASP
"Sukcesem zakończyła się akcja "Radia Kierowców" i "Super Expressu", w czasie której zbierano podpisy pod apelem do Sejmu, w celu zaostrzenia kar dla nietrzeźwych sprawców wypadków." Sukces ma wielu ojców....to
wstyd,żeby zapomnieć o dziennikarce z PR,która tę akcję prowadziła z SE.
8 8
odpowiedź