SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

33 procent Polaków uważa, że katastrofa smoleńska to efekt zamachu

Jedna trzecia Polaków uważa, że katastrofa smoleńska była skutkiem zamachu. Przeciwnego zdania 51 procent ankietowanych - wynika z badania CBOS.

33 procent Polaków uważa, że katastrofa smoleńska to efekt zamachu

Jeśli wrak Tupolewa wróciłby do naszego kraju, Polacy chcieliby zachować go jako dowód rzeczowy w śledztwie. Opowiada się za tym 30 procent ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu Centrum Badania Opinii Społecznej.

To najczęściej pojawiająca się odpowiedź na pytanie "Co należałoby zrobić z wrakiem samolotu po zwróceniu go dla Polski i dokonaniu niezbędnych badań i analiz?". Zdaniem pracowników CBOS, osoby odpowiadające w ten sposób sądzą, że w przyszłości będzie można przeprowadzić badania wraku innymi metodami.

Prawie taki sam odsetek ankietowanych - 28 procent - opowiada się za tym, by wrak lub przynajmniej znaczącą jego część wykorzystać jako element przyszłego pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Porównywalna grupa respondentów - 27 procent - optuje za tym, by Tupolewa umieścić w jakimś muzeum, na przykład Wojska Polskiego. Pojawiały się także odpowiedzi, aby samolot ustawić w pobliżu miejsca sakralnego lub podzielić na części i wykorzystać jako pamiątki lub relikwie dla rodzin ofiar.

Ankietowani wypowiedzieli się także na temat przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. 51 procent badanych uważa, że prezydencki samolot nie rozbił się pod Smoleńskiem w wyniku zamachu. Taką możliwość dopuszcza natomiast 33 procent pytanych. Wśród nich dominują zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. Odsetek osób, które biorą pod uwagę udział osób trzecich w katastrofie, zwiększył się od listopada ubiegłego roku o 7 punktów procentowych.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 31 stycznia - 6 lutego 2013 roku na liczącej 1111 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 33 procent Polaków uważa, że katastrofa smoleńska to efekt zamachu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jadzia
serio?
odpowiedź
User
edo
Jeśli wybuch to czy na skutek zamachu czy w wyniku awarii na przykład zbiornika paliwa, jeśli w wyniku zamachu, czy celem było uszkodzenie samolotu, czy zniszczenie, jeśli zniszczenie czy dokonali tego Rosjanie czy ktoś inny, jeśli Rosjanie czy, jak to często bywa w Rosji czy dokonał tego samowolnie wyższy wojskowy, czy za zgodą kremla. Dużo pytań przed nami. Mnie natomiast zastanawia, czy z tych dwóch zdjęć satelitarnych pokazanych wczoraj, po emisji dwóch filmów, u Kraśki, czy części tupolewa były przesuwane, chaotycznie w różne strony, czy przesuwane były ku centrum, aby zmniejszyć pole rozrzutu, bo jeśli dzień po katastrofie Rosjanie dostali nakaz przesuwania części ku centrum, to tu nie ma wątpliwości, że chodziło o unikniecie podejrzeń o zamach. Jeśli tak by było odczepiam się od tych 52 i przyłączam się do tych 33% z zastrzeżeniem, że wiele jeszcze pytań i nic nie jest pewne. NA zakończenie. Wiecie co w tym wszystkim najgorsze. Że trzy lata po katastrofie wczoraj, u Kraśki, odbyła się pierwsza rozmowa ekspertów dwóch stron, i trwała tylko dziesięć minut.
odpowiedź