SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

33 procent Polaków uważa, że katastrofa smoleńska to efekt zamachu

Jedna trzecia Polaków uważa, że katastrofa smoleńska była skutkiem zamachu. Przeciwnego zdania 51 procent ankietowanych - wynika z badania CBOS.

33 procent Polaków uważa, że katastrofa smoleńska to efekt zamachu

Jeśli wrak Tupolewa wróciłby do naszego kraju, Polacy chcieliby zachować go jako dowód rzeczowy w śledztwie. Opowiada się za tym 30 procent ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu Centrum Badania Opinii Społecznej.

To najczęściej pojawiająca się odpowiedź na pytanie "Co należałoby zrobić z wrakiem samolotu po zwróceniu go dla Polski i dokonaniu niezbędnych badań i analiz?". Zdaniem pracowników CBOS, osoby odpowiadające w ten sposób sądzą, że w przyszłości będzie można przeprowadzić badania wraku innymi metodami.

Prawie taki sam odsetek ankietowanych - 28 procent - opowiada się za tym, by wrak lub przynajmniej znaczącą jego część wykorzystać jako element przyszłego pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Porównywalna grupa respondentów - 27 procent - optuje za tym, by Tupolewa umieścić w jakimś muzeum, na przykład Wojska Polskiego. Pojawiały się także odpowiedzi, aby samolot ustawić w pobliżu miejsca sakralnego lub podzielić na części i wykorzystać jako pamiątki lub relikwie dla rodzin ofiar.

Ankietowani wypowiedzieli się także na temat przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. 51 procent badanych uważa, że prezydencki samolot nie rozbił się pod Smoleńskiem w wyniku zamachu. Taką możliwość dopuszcza natomiast 33 procent pytanych. Wśród nich dominują zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. Odsetek osób, które biorą pod uwagę udział osób trzecich w katastrofie, zwiększył się od listopada ubiegłego roku o 7 punktów procentowych.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 31 stycznia - 6 lutego 2013 roku na liczącej 1111 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 33 procent Polaków uważa, że katastrofa smoleńska to efekt zamachu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jadzia
serio?
8 8
odpowiedź
User
edo
Jeśli wybuch to czy na skutek zamachu czy w wyniku awarii na przykład zbiornika paliwa, jeśli w wyniku zamachu, czy celem było uszkodzenie samolotu, czy zniszczenie, jeśli zniszczenie czy dokonali tego Rosjanie czy ktoś inny, jeśli Rosjanie czy, jak to często bywa w Rosji czy dokonał tego samowolnie wyższy wojskowy, czy za zgodą kremla. Dużo pytań przed nami. Mnie natomiast zastanawia, czy z tych dwóch zdjęć satelitarnych pokazanych wczoraj, po emisji dwóch filmów, u Kraśki, czy części tupolewa były przesuwane, chaotycznie w różne strony, czy przesuwane były ku centrum, aby zmniejszyć pole rozrzutu, bo jeśli dzień po katastrofie Rosjanie dostali nakaz przesuwania części ku centrum, to tu nie ma wątpliwości, że chodziło o unikniecie podejrzeń o zamach. Jeśli tak by było odczepiam się od tych 52 i przyłączam się do tych 33% z zastrzeżeniem, że wiele jeszcze pytań i nic nie jest pewne. NA zakończenie. Wiecie co w tym wszystkim najgorsze. Że trzy lata po katastrofie wczoraj, u Kraśki, odbyła się pierwsza rozmowa ekspertów dwóch stron, i trwała tylko dziesięć minut.
10 8
odpowiedź