SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

36 polskich firm w rankingu innowacyjności Deloitte. Najwyżej i3D

W tegorocznym rankingu Deloitte najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej znalazło się 36 podmiotów z Polski, w tym trzy w pierwszej piątce: i3D, Inwestycje.pl i NORIL.

36 polskich firm w rankingu innowacyjności Deloitte. Najwyżej i3D

36 przedsiębiorstw z Polski, które umieszczono w tegorocznym rankingu Deloitte obejmującym 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej, to rekordowo duża liczba i o 8 większa niż rok temu. Aż 27 z nich wyróżniono w głównej kategorii „Technology Fast 50”, dziewięć w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy - Rising Stars”, a trzy w „Wielka Piątka - BIG 5” (obecne również w głównej kategorii). Polskie spółki stanowią aż 54 proc. podmiotów obecnych w kategorii głównej rankingu i łącznie 60 proc. we wszystkich kategoriach.

Drugi rok z rzędu zwycięzcą głównej kategorii rankingu jest rumuńska firma Vola.ro, sprzedająca bilety lotnicze przez internet, i notująca wzrost przychodów wynoszący ponad 17 tys. proc. w ciągu ostatnich 5 lat. Druga pozycja należy do LiveSport z Czech. Na trzecim miejscu znalazła się polska spółka z Gliwic i3D oferująca usługi i produkty z zakresu technologii VR, która w ubiegłym roku zadebiutowała w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”. - Udało nam się zbudować zespół pasjonatów chcących podejmować ciekawe wyzwania. Znaleźliśmy się również we właściwym czasie z właściwym pomysłem wykorzystania technologii, która bardzo dynamicznie się rozwija - komentuje Jacek Jędrzejowski, prezes i3D.

Najwięcej polskich laureatów, bo aż 10, ma siedziby w Warszawie, a 5 we Wrocławiu. Po trzy znajdują się w Gliwicach i Rzeszowie, a po dwie w Szczecinie, Krakowie i Gdyni. Poza tym w rankingu reprezentowane są także Łódź, Gdańsk, Poznań, Grodzisk Wlkp., Grodzisk Mazowiecki, Katowice, Rybnik, Lublin oraz Piaseczno.

- Lokalizacje firm laureatów potwierdzają, że innowacje tworzy się nie tylko w dużych aglomeracjach i niekoniecznie wymagają one dużych nakładów. Zwykle szybki wzrost firmy wynika ze sprawnego wdrożenia innowacyjnego pomysłu, gdzie efekty widać z miesiąca na miesiąc. Stąd specyfika firm, które kwalifikują się do rankingu Deloitte - komentuje Piotr Świętochowski, dyrektor w dziale audytu Deloitte.

Średni wzrost przychodów (pomiędzy latami 2011 i 2007) firm uwzględnionych w tegorocznym zestawieniu Deloitte wyniósł 1 026 proc. Jest to czwarty najwyższy wynik w 13-letniej historii rankingu, tylko nieznacznie niższy od ubiegłorocznego wskaźnika - 1 068 proc. Największy średni przychód uzyskały firmy z Estonii - 34,6 mln euro, na drugim miejscu znalazły się podmioty z Czech (17 mln euro), a na trzecim spółki z Rumunii (10,6 mln euro). Przychody wszystkich firm w zestawieniu wyniosły w sumie 459 mln euro, czyli o ponad 13 proc. więcej niż przed rokiem.

Drugim krajem po Polsce pod względem liczby firm w rankingu są Węgry, mające jednak tylko dziewięć przedsiębiorstw. Trzecie miejsce zajmuje Rumunia z sześcioma firmami. Ponadto w rankingu znalazło się 5 przedsiębiorstw z Czech oraz po jednym ze Słowacji, Litwy, Estonii i Serbii. W tym roku w rankingu jest aż 23 debiutujących w nim podmiotów.

Ranking „Deloitte Technology Fast 50” skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne, bazując na tempie wzrostu ich przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące Gwiazdy – Rising Stars” i „Wielka Piątka – Big 5”. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte porównuje podane przez nie dane finansowe. „Technology Fast 50 CE” jest częścią programu „Technology Fast 500 EMEA”, którego wyniki zostaną zaprezentowane 29 listopada w Londynie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 36 polskich firm w rankingu innowacyjności Deloitte. Najwyżej i3D

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olga
Inwestycje.pl? jaja jakieś?
odpowiedź