SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Startuje 4. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera

Do 28 października br. profesjonaliści i amatorzy mogą zgłaszać swoje zdjęcia do Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy materiał fotograficzny 2021 r. Nagroda ustanowiona przez "Gazetę Wyborczą" ma docenić odwagę patrzenia i promować zdjęcia o wyjątkowych wartościach dziennikarskich. Laureata konkursu poznamy podczas gali na przełomie listopada i grudnia.

Article

W czwartek, 9 września rozpoczęła się 4. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera. - Udział w nim mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, członkowie jednej agencji fotograficznej - informuje Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory. Uczestnicy mogą przesyłać materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej w głównej kategorii oraz dodatkowo w ramach kategorii "Wolność, solidarność, tolerancja" Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej.  

Konkursowe jury oceni zdjęcia zrobione między 1 września 2020 r. a 1 września 2021 r.

- Czekamy na zdjęcia, które zbliżą nas do aktualnych wydarzeń i pokażą je z innej perspektywy. Wśród nadesłanych prac będziemy szukać mocnych, zaangażowanych historii, również tych najbardziej osobistych - mówi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu foto "Gazety Wyborczej" i przewodnicząca jury konkursu.

Zgłoszenia do Konkursu im. Krzysztofa Millera można nadsyłać do 28 października 2021 r. za pomocą formularza umieszczonego pod adresem www.wyborcza.pl/nagrodakrzysztofamillera.

Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł

W składzie jury 4. edycji konkursu, które na początku listopada br. wyłoni finalistów, zasiądą: producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC Ewa Ewart; projektantka książek fotograficznych, nagradzanych m.in. podczas Paris Photo (Aperture Foundation Photobook Award) i POYi The Best Photography Book Award (USA) Ania Nałęcka-Milach; fotoreporter, laureat Grand Press Photo, założyciel kolektywu “Testigo Documentary” Maciej Moskwa; fotografka, fotoedytorka, która współpracuje z Bloomberg EMEA w Londynie Karolina Sekuła; Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska Tomasz Kowalski; wydawca ,"Gazety Wyborczej" Jerzy B. Wójcik; prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej Joanna Krawczyk oraz szefowa działu foto "Gazety Wyborczej" Beata Łyżwa-Sokół jako przewodnicząca jury konkursu.

Nazwisko laureata Nagrody im. Krzysztofa Millera za 2021 r. poznamy podczas gali konkursu, która odbędzie się na przełomie listopada i grudnia. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł, a laureat w kategorii "Wolność, solidarność, tolerancja" Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej - 5 tys. zł.

Dotychczasowi laureaci

Redakcja "Gazety Wyborczej" ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tys. zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż "Między blokami" o związku dwóch kobiet. Opublikował go "Duży Format", a później "The New York Times".

Laureatem drugiej edycji konkursu był Alessio Paduano, stale współpracujący z "Corriere della Sera", "La Repubblica", "The Guardian", "Newsweek" i "Time". Pochodzący z Neapolu fotograf został nagrodzony za fotoreportaż "Współczesne niewolnictwo: zagubione córki Nigerii".

W trzeciej edycji nagrodę główną zdobył Irańczyk Karim Mottaghi. Przez 48 dni fotografował, nagrywał filmy, ale też pomagał przygotowywać zmarłych do pochówku w sektorze 65., położonym na uboczu cmentarza Vadi-Rahmat w Tebrizie, największej nekropolii w północno-zachodnim Iranie. Laureatem Nagrody Fundacji Gazety Wyborczej w kategorii "Wolność, solidarność, tolerancja" został Jędrzej Nowicki za fotoreportaż z Białorusi zrealizowany w sierpniu 2020 r., gdy tuż po wyborach prezydenckich, oficjalnie wygranych przez Aleksandra Łukaszenkę, w geście protestu tłumy Białorusinów i Białorusinek wyszły na ulice w całym kraju.

Reporterski duet: Miller i Jagielski

Konkurs upamiętnia fotografa Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 r. był jurorem World Press Photo. Autor książek "13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego" (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz "Fotografie, które nie zmieniły świata" (Wydawnictwo Agora, 2017).

Krzysztof Miller związany był z "Gazetą Wyborczą" od początku jej istnienia. Został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet.

Dołącz do dyskusji: Startuje 4. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aga
Wójcik ozdrowiał?
odpowiedź
User
kolega
Szantażem , że straci pracę , agora odebrała mu prawa majątkowe do zdjęć w 2012 roku a teraz urządzili konkurs jego imienia....
odpowiedź
User
Long
Pomogli mu retrospektywnym albumem o wszystkich Jego wojnach, a teraz robią na nim pieniądze. Niespotykana perfidia...
odpowiedź