SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

40 proc. odzieży dla dzieci ma wady

Niepełne oznakowanie, znaczne różnice między deklarowanym a rzeczywistym składem surowcowym - to wynik kontroli odzieży dla dzieci przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK.

Jak wynika z kontroli przeprowadzonej na zlecenie UOKiK przez Inspekcje Handlową aż 40 proc. z ponad 1300 przebadanych wyrobów wykazuje różnego rodzaju nieprawidłowości. Więcej niż połowa stwierdzonych uchybień dotyczy towarów pochodzących z importu.

Blisko 36 proc. skontrolowanej odzieży była niewłaściwie oznakowana. Najczęściej pomijanymi przez przedsiębiorców informacjami były: skład surowcowy, nazwa i adres producenta bądź importera. Ponadto ujawniono znaczne różnice między stanem deklarowanym przez producentów a faktycznym, np. towar oznakowany jako wyprodukowany w połowie z wełny a w połowie z akrylu, w rzeczywistości zawierał jedynie 27 proc. wełny. Wiele towarów posiadało elementy zdobiące ubrania, które jednocześnie mogły stanowić zagrożenie dla dzieci. Część ozdób (doklejanych lub doszywanych) mogła łatwo zostać oderwana i połknięta przez dziecko. Ustalenia kontroli dały podstawę m.in. do nałożenia 70 mandatów karnych.

Jak wynika z praktyki UOKiK, konsumenci najczęściej oceniają tylko widoczne cechy produktów. Znacznie rzadziej zwracają uwagę na użyte przez przedsiębiorców surowce czy też zastosowane technologie. Metka, którą przedsiębiorca umieszcza na trwałe w widocznym miejscu, powinna zawierać przede wszystkim informacje o składzie ubrania oraz sposobach konserwacji. Robiąc zakupy warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych znaków informujących m.in. o sposobie prania, suszenia, prasowania oraz chemicznym czyszczeniu - informuje Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 40 proc. odzieży dla dzieci ma wady

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl