SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

40 stanów USA szykuje pozew w sprawie praktyk monopolistycznych Facebooka

Facebook czekają kłopoty w Stanach Zjednoczonych. Władze 40 stanów w USA zamierzają w ciągu kilku nadchodzących dni skierować pozew sądowy przeciwko serwisowi Marka Zuckerberga za stosowanie praktyk monopolistycznych.

Mark Zuckerberg, CEO Facebooka Article

W ostatnim okresie Facebook radził sobie ze zmiennym szczęściem. Przychód firmy sięgnął w III kwartale 2020 roku 21,47 mld dolarów. To o 22 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 (17,65 mld dolarów). Przychód z reklam firmy wyniósł 21,22 mld dolarów, co oznacza wzrost także o 22 proc. w ujęciu rocznym. Facebook zanotował w III kwartale bieżącego roku zysk netto w wysokości 7,85 mld dolarów, w porównaniu do 6,09 mld dolarów zysku w III kwartale roku 2019 (+29 proc.).

Dodatkowo Facebook ma coraz większe problemy wizerunkowe i prawne na terenie USA, nie on jeden zresztą. Przykład: W listopadzie br. szefowie Facebooka i Twittera, Mark Zuckerberg i Jack Dorsey bronili w Senacie USA polityki swoich firm w walce z dezinformacją w trakcie amerykańskich wyborów. Nie przekonywało to wszystkich parlamentarzystów, z których część zapowiadała nałożenie regulacji.

Czytaj także: Facebook, YouTube i Twitter będą skuteczniej walczyć z fake newsami o szczepionkach na Covid-19

40 stanów szykuje pozew

Okazuje się, że Facebook mogą czekać na rynku amerykańskim kolejne kłopoty. Jak informuje Reuters władze 40 stanów w USA zamierzają w ciągu kilku najbliższych dni skierować do sądu pozew przeciwko popularnemu serwisowi społecznościowemu. Liderem inicjatywy jest stan Nowy Jork. Reuters nie podaje jakie inne stany podpisały się pod zapowiedzianym powództwem.

Nie wiadomo też dokładnie jakie zarzuty zostały sformułowane w szykowanym pozwie. Zgodnie ze źródłami, na które powołuje się Reuters będą one dotyczyć praktyk monopolistycznych stosowanych przez Facebook. Chodzi m.in. o kupowanie przez koncern Zuckerberga mniejszych firm, takich jak Instagram czy WhatsApp, co mogło stawiać Facebook w lepszej pozycji rynkowej w porównaniu z konkurentami. Na razie ani Facebook, ani amerykańskie władze nie zajęły stanowiska w sprawie zapowiadanego pozwu.

Przychód Facebooka sięgnął w III kwartale 2020 roku 21,47 mld dolarów. To o 22 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 (17,65 mld dolarów). Przychód z reklam firmy wyniósł 21,22 mld dolarów, co oznacza wzrost także o 22 proc. w ujęciu rocznym. Facebook zanotował w III kwartale bieżącego roku zysk netto w wysokości 7,85 mld dolarów, w porównaniu do 6,09 mld dolarów zysku w III kwartale roku 2019 (+29 proc.).

Czytaj także: Facebook oferuje milionowe rekompensaty reklamodawcom dotkniętym błędem pomiaru kampanii. „Nie chodzi o pieniądze, tylko zaufanie”

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 40 stanów USA szykuje pozew w sprawie praktyk monopolistycznych Facebooka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl