SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

43. FPFF w Gdyni: sekcja z filmami na 100-lecie odzyskania niepodległości

Z okazji przypadającej na ten rok 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przygotowano pozakonkursową sekcję z filmami takimi jak „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, „Miasto 44” czy „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

W specjalnej pozakonkursowej sekcji 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych „100 Lat Niepodległości” znalazły się filmy opisujące przełomowe wydarzenia z najnowszej historii Polski oraz sylwetki wybitnych polskich patriotów. Sekcja obejmuje również wybrane tytuły z cyklu WFDiF „Historia w ożywionych obrazach”.

Sekcja „100 Lat Niepodległości” obejmuje następujące tytuły:
- „A jednak Polska. 1918-1921” (1992), reżyseria: Wincenty Ronisz
- „Czarny czwartek” (2011), reżyseria: Antoni Krauze
- „Człowiek z marmuru” (1977), reżyseria: Andrzej Wajda
- „Dreszcze” (1981), reżyseria: Wojciech Marczewski
- „Miasto 44” (2014), reżyseria: Jan Komasa
- „Ostatni prom” (1989), reżyseria: Waldemar Krzystek
- „Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu” (2001), reżyseria: Bohdan Rączkowski
- „Pianista” (2002), reżyseria: Roman Polański
- „Popiół i diament” (1958), reżyseria: Andrzej Wajda
- „Popiełuszko. Wolność jest w nas” (2009), reżyseria: Rafał Wieczyński
- „Szaleńcy. My pierwsza brygada” (1928), reżyseria: Leonard Buczkowski
- „Śmierć prezydenta” (1977), reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
- „Westerplatte” (1967), reżyseria: Stanisław Różewicz
- „Wołyń” (2016), reżyseria: Wojciech Smarzowski
- „Wrota Europy” (1999), reżyseria: Jerzy Wójcik. Pokaz specjalny Telewizji Polskiej (zaproszenia)
- „Wszystko co najważniejsze” (1992), reżyseria: Robert Gliński
- „Wymarsz” (1988), reżyseria: Wincenty Ronisz

Na większość seansów z sekcji „100 Lat Niepodległości” wstęp będzie wolny. Szczegółowy harmonogram zostanie ogłoszony 5 września. Wybranym projekcjom będą towarzyszyć spotkania z twórcami.

Festiwalowy pokaz filmu „Szaleńcy” będzie repremierą filmu zrekonstruowanego cyfrowo przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny w ramach projektu Nitrofilm. Seansowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo skomponowana przez Stephena Horne’a, jednego z najsłynniejszych twórców muzyki do filmów niemych. Kompozytor zasiądzie przy fortepianie, a na perkusji towarzyszyć będzie mu Martin Pyne.

W programie sekcji „100 Lat Niepodległości” są również cztery krótkometrażowe filmy w reżyserii Marka Brodzkiego z cyklu „Polska Niepodległa”, będącego drugą odsłoną cyklu edukacyjnego „Historia w ożywionych obrazach" wyprodukowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Są to ekranizacje wybranych dzieł malarskich, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku. Portal Wirtualnemeda.pl jest jednym z partnerów medialnych Festiwalu.

Dołącz do dyskusji: 43. FPFF w Gdyni: sekcja z filmami na 100-lecie odzyskania niepodległości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl