SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

51 Polaków niezadowolona z przemian w naszym kraju

51 proc. respondentów deklaruje niezadowolenie z zachodzących przemian, 30 proc. badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, 19 proc. ankietowanych nie potrafi tego ocenić - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

W porównaniu z poprzednim miesiącem, nieznacznie zmniejszyła się liczba osób deklarujących niezadowolenie z zachodzących przemian (spadek o 3 punkty).

Jak podkreśla CBOS, pozytywne oceny kondycji kraju są tym częstsze, im lepsza ocena własnych warunków materialnych oraz im rzadszy udział w praktykach religijnych.

Zadowolenie z sytuacji w kraju deklaruje przeważająca cześć elektoratu PO (65 proc.), co trzeci potencjalny wyborca SLD (35 proc.) i PSL (33 proc.) i co piąty zwolennik PiS (19 proc.). Kierunek zmian znajduje niewielu entuzjastów wśród osób niemających sprecyzowanych preferencji partyjnych (22 proc.), niezdecydowanych co do udziału w wyborach (21 proc.) oraz wśród niezamierzających głosować (19 proc.).

W zasadzie nie uległy zmianie opinie o jakości życia politycznego. Nieznacznie ubyło badanych negatywnie oceniających sytuację na polskiej scenie politycznej (o 2 punkty, do 43 proc.), nieco zwiększyła się natomiast grupa osób określających, że jest ona ani dobra, ani zła (o 2 punkty, do 39 proc.).

Od sierpnia nie zmieniły się oceny sytuacji gospodarczej Polski: w dalszym ciągu największa grupa ankietowanych określa ją jako przeciętną (40 proc.), co trzeci (34 proc.) ocenia negatywnie, a co piąty (21 proc.) - pozytywnie.

Zbliżone do sierpniowych pozostają opinie na temat warunków materialnych gospodarstw domowych: 39 proc. respondentów określa je jako dobre, 45 proc. - jako średnie, a 16 proc. - jako złe.

Gorsze niż przed miesiącem są opinie na temat kondycji zakładów pracy: zmniejszył się odsetek zatrudnionych wyrażających zadowolenie z sytuacji w swoich miejscach pracy (o 3 punkty, do 51 proc.), a nieco wzrósł (o 2 punkty, do 30 proc.) - oceniających ją jako przeciętną.

Prawie połowa badanych (49 proc., od sierpnia wzrost o 2 punkty) nie spodziewa się zmian w ogólnej sytuacji kraju w ciągu najbliższego roku. Grupa osób uważających, że się ona pogorszy, zmalała o 4 punkty (do 25 proc.), a tych którzy prognozują zmiany na lepsze, nie uległa zmianie (16 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 8 - 14 września 2011 roku na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dołącz do dyskusji: 51 Polaków niezadowolona z przemian w naszym kraju

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
emigrant
Przestancie krytykowac i wymagac, trzeba wiecej pracowac!!!
Tak jest na calym swiecie. Jesli ci nie starcza, bierz extra zajecie, nic za free.
odpowiedź