SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

54 tys. skarg na kampanię „Najbliżsi obcy” w TVP. KRRiT zbada sprawę

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała ponad 54 tys. skarg na emisję w Telewizji Polskiej spotu Kampanii Przeciw Homofobii. Kilka tysięcy protestów wpłynęło też do samej TVP. KRRiT musi teraz zbadać decyzję publicznego nadawcy.

kadr ze spotu „Najbliżsi obcy” Article

Spot „Najbliżsi obcy” pokazuje sceny z życia dwóch kobiet tworzących bliski, intymny związek, które jednak w świetle prawa są wobec siebie obce. Klip, przygotowany i zrealizowany na zlecenie Kampanii Przeciw Homofobii przez firmy Lowe Warsaw i Rochstar Prime Time, Telewizja Polska emituje na antenach TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia od końca października br. (więcej na ten temat).

Już sama zapowiedź tego, że taki spot pojawi się w kanałach TVP. wywołała ostre protesty ze strony środowisk i mediów prawicowych. Argumentują one, że TVP emitując materiał KPH propaguje związki homoseksualne, przez co łamie ustawę o radiofonii i telewizji. Nakazuje ona bowiem, by w audycje publicznego nadawcy „respektowały chrześcijański system wartości” i „służyły umacnianiu rodziny”. Niedawno przeciw emisji spotu w TVP odbył się protest przed siedzibą KRRiT (dowiedz się więcej).

Regulator otrzymał też bardzo wiele skarg w tej sprawie. - Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło ok. 54 200 wystąpień  drogą mailową - informuje Wirtualnemedia.pl Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowa KRRiT.  Podkreśla, że większość z nich wpłynęła jeszcze przed rozpoczęciem emisji spotu z kampanii  - były to jednakowo brzmiące  wiadomości wysyłane z jednaj z platform służących wysyłaniu petycji. - Typowych skarg, czyli wystąpień już po emisji materiału jest dosłownie kilka - informuje Twardowska.

Protesty przeciwko emisji spotu KPH w TVP skierowane do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka wysłali: posłanka PiS Anna Sobecka, arcybiskup Wacław Depo, ks. Ireneusz Wołoszczuk (sędzia Trybunału Arcybiskupiego w Strasbourgu) oraz ks. Jan Przybocki.

Protesty spływają też do Telewizji Polskiej, choć jest ich zdecydowanie mniej. - Do Centrum Informacji TVP dotarło może najwyżej 1-1,5 tys. maili, ale tylko na początku, teraz dociera najwyżej jeden, dwa dziennie. Ponad tysiąc maili dostała też Rada Programowa TVP - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP.

Podtrzymuje on stanowisko stacji, że decyzja o emisji spotu „Najbliżsi obcy” była słuszna. - Telewizja Polska jest nastawiona na propagowanie otwartości i tolerancji a spot „Najbliżsi obcy” jest przykładem dobrze zrealizowanej kampanii - zarówno pod względem warstwy wizualnej jak i merytorycznej - która naświetla ogólnospołeczny problem - tak ruch TVP w rozmowie z nami tłumaczył niedawno Rakowiecki.

Krajowa Rada będzie musiała się jednak pochylić nad protestami przeciw emisji spotu. - KRRiT zgodnie z procedurą wystąpiła do nadawcy o przekazanie nagrania, by móc je przeanalizować i ustosunkować się do sprawy - informuje Katarzyna Twardowska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 54 tys. skarg na kampanię „Najbliżsi obcy” w TVP. KRRiT zbada sprawę

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rel
Ponad 50 tys. ludzi protestujących przeciw czemuś, czego nie widzieli a tylko im powiedziano, że mają protestować... Smutek tropików, kraj niewolników :(
68 57
odpowiedź
User
kawa
Przed czym te osły protestują? Która gazeta, radio, TV ich napuściła? Zaścianek, katole już nawet w Rzymie, gdzie jest cała Gay Street, nie dostaną oparcia. Spadajcie na Białoruś, może tam dostaniecie wsparcie.
Jakim frustratem trzeba być by walczyć z każdym, kogo tylko w jakiś sposób da się kopnąć, wyszydzić, poniżyć. Ciekawe ilu z tych protestujących ma kompleks małego członka, złe relacje z rodziną i dziećmi itd. Jakie to polskie...
ps. "Typowych skarg, czyli wystąpień już po emisji materiału jest dosłownie kilka" reszta to frustraci klikający w e-petycje. Nie robić z igły widły, to oszołomy są i powinny być w mniejszości!
66 49
odpowiedź
User
Pampers
Typowe anonimowe polactwo, które 11.11 owinie pryszczate facjaty szalikiem i pokrzyczy na zasadzie "mam małego i boję się gejów w szatni!". Prawidłowe podejście KRRIT - olewać to.
65 50
odpowiedź
User
kpina z wyborców
Jak to możliwe, że w niczym niekontrowersyjna kampania przeciw "olewaniu" wyborców przez polityków nie została dopuszczona do emisji (przez polskie radio i telewizję), a spot promujący homoseksualizm bez żadnego problemu jest emitowany w PUBLICZNYCH mediach??????
50 55
odpowiedź
User
dd
Spamerzy nabili punktację w środku nocy pod pro homo komentarzami. Taka jest prawda na chama wciskacie się ze swoją propagandą do Polski. Ulica coraz bardziej was nienawidzi. Te wszystkie Szechtery, Blumsztajny, Passenty z GW pchają zwykłych homosi ku katastrofie. Jesli kiedyś dojdzie do pogromów to oni będą za to odpowiadać. Apeluję do zwykłych homosi, odetnijcie się od tej koszer bandy bo oni są waszymi największymi wrogami!
35 68
odpowiedź