SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

561 pracowników i 286 współpracowników w Wirtualna Polska Holding, pozwy na 3 mln zł

Na koniec ub.r. Wirtualna Polska Holding (działająca pod marką Grupa Wirtualna Polska) zatrudniała na etatach 561 pracowników (w tym 73 dziennikarzy i 28 wydawców serwisów) oraz współpracowała z 286 osobami (w tym 64 w ramach redakcji). Przeciwko wydawcy i jego spółkom zależnym toczyło się kilkadziesiąt postępowań sądowych (głównie o naruszenie dóbr osobistych w publikacjach) z łącznymi roszczeniami wynoszącymi ok. 3 mln zł.

Article

W prospekcie finansowym, związanym z planowanym na początek maja wejściem na giełdę (przeczytaj o tym więcej), Wirtualna Polska Holding poinformowała, że według stanu na koniec ub.r. zatrudniała na umowach o pracę 561 osób, z czego zdecydowana większość (422) pracuje w dotychczasowej Grupie Wirtualna Polska, powstałej w lutym br. z połączenia Wirtualnej Polski i Grupy o2, natomiast po kilkadziesiąt osób w przejętych przez firmę w drugiej połowie ub.r. Grupie Money (88 pracowników), Domodi (22) i pozostałych spółkach zależnych.

Rok i dwa lata wcześniej Grupa o2 i Wirtualna Polska w sumie zatrudniały na stałe po 451 osób (zdecydowanie więcej - ok. 420 - ta druga firma, w Grupie o2 było tylko ok. 30 pracowników etatowych). Inaczej było w przypadku stałych współpracowników (wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych), których zdecydowanie więcej było w Grupie o2 (225 na koniec 2012 r. i 192 na koniec 2013 r.) niż Wirtualnej Polsce (88-89).

Z kolei Wirtualna Polska Holding na koniec ub.r. miała 286 stałych współpracowników, z których 191 było związanych z dotychczasową Grupą WP.


Wydawca podał w prospekcie, że w grudniu ub.r. w jego serwisach internetowych ukazało się ok. 30 tys. tekstów i 25 tys. zdjęć, a także ok. 430 autorskich materiałów wideo oraz ok. 900 agencyjnych treści wideo (nie licząc materiałów tworzonych i publikowanych przez użytkowników). W całym ub.r. na portalu WP.pl każdego dnia pojawiało się ok. 800 tekstów. Pracuje przy tym - według stanu na koniec ub.r. - 73 dziennikarzy i 28 wydawców serwisów zatrudnionych na stałe oraz 64 współpracowników (dziennikarzy, fotoreporterów, twórców wideo).

W styczniu br. serwisy Grupy Wirtualna Polska (do której włączono już Dobreprogramy.pl, Domodi.pl, Homebook.pl, Sportowefakty.pl i strony Grupy Money) zanotowały 15,91 mln użytkowników, 4,85 mld odsłon oraz 6 godzin i 45:11 minuty średniego czasu korzystania przez użytkownika - według Megapanelu PBI/Gemius, zobacz jego pełne wyniki). Grupa WP drugi miesiąc z rzędu była liderem zasięgowym wśród polskich wydawców, po tym jak w grudniu ub.r. wyprzedziła prowadzącego wcześniej przez wiele lat Onet, klasyfikowany razem z serwisami Ringier Axel Springer Polska (więcej na ten temat).

Wirtualna Polska Holding poinformowała, że na koniec ub.r. przeciwko niej i jej spółkom zależnym toczyło się kilkadziesiąt postępowań sądowych, w zdecydowanej większości dotyczących roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych w publikacjach zamieszczonych na jej stronach. Łączna wartość roszczeń postulowanych w tych postępowaniach wynosiła ok. 3 mln zł.

Duża część tych procesów jest związana z materiałami na temat celebrytów publikowanymi w serwisach Pudelek.pl (z dawnego portfolio Grupy o2) i Nocoty.pl (dawniej należącego do Wirtualnej Polski). W ub.r. największą wpadkę pod tym względem zaliczył Pudelek, zamieszczając w lipcu nieprawdziwą informację o śmierci aktorki Anny Przybylskiej. W październiku, niedługo po faktycznej śmierci Przybylskiej, wydawca serwisu zadeklarował, że wypłacić jej rodzinie pełną kwotę postulowanego zadośćuczynienia - 300 tys. zł (więcej o tym).

Kiedy w połowie 2012 roku do wejścia na giełdę bezskutecznie przymierzała się Grupa o2, poinformowała, że toczy się przeciw niej kilka procesów, a na ewentualne odszkodowania ma odłożone 300-400 tys. zł (więcej na ten temat).

W ub.r. Wirtualna Polska Holding zanotowała 200,6 mln zł przychodów (w tym 93,3 proc. ze sprzedaży reklam) i 4,1 mln zł zysku netto, a na przejęcia wydała 66 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 561 pracowników i 286 współpracowników w Wirtualna Polska Holding, pozwy na 3 mln zł

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
grupa
Do tego dochodzą liczne zwolnienia.
20 9
odpowiedź
User
szok
Te dane to manipulacja
16 10
odpowiedź
User
widz555
Wejście na giełdę bo trzeba pensje podnieść?
To już lepiej może niech kwestę ogłoszą.
16 10
odpowiedź
User
tomekk
wp to dziennikarka najniższa półka
17 12
odpowiedź
User
Pablo
zanotowaly 15 mln uzytkownikow i niecale 5 mln odslon? Ktos to czyta przed zamieszczeniem?
20 9
odpowiedź