SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nokia współpracuje z operatorem Plusa przy 5G

Nokia poinformowała o uruchomieniu usług 5G dla Polkomtela, operatora sieci Plus, na obszarze Warszawy, a także w największych miastach we wschodniej części kraju.

Współpraca Nokii z Polkomtelem obejmuje m.in. wdrożenie sieci nowej generacji na bazie istniejącej infrastruktury LTE Nokia AirScale.

Uruchomiona w IV kwartale 2020 r. usługa jest elementem rozpoczętego w maju 2020 r. procesu budowy ogólnopolskiej sieci 5G Plusa, który będzie kontynuowany w nadchodzących miesiącach.

Przypomnijmy: w maju br. Polkomtel, operator Plusa, udostępnił sieć 5G na częstotliwości 2600 MHz w technologii TDD, na terenie siedmiu miast: Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Usługa początkowo była oparta na 100 stacjach bazowych i docierała do ok. 900 tys. osób.

Jednocześnie telekom zaczął instalację ponad 600 dodatkowych stacji w Warszawie i okolicznych miejscowościach, tak żeby sieć 5G objęła zasięgiem ponad 2 mln osób. Początkowo 5G było dostępne dla abonentów Plusa, natomiast na początku października pojawiło się w ofercie Plus na Kartę.

Z kolei w listopadzie Plus zapowiedział, że do końca miesiąca standard 5G będzie obsługiwało ponad 700 jego stacji bazowych, dzięki czemu usługa będzie dostępna dla 5 mln osób, m.in. z aglomeracji śląskiej, Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Torunia, Zielonej Góry, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego. Natomiast w 2021 r. usługa ma być dostępna dla 11 mln osób z ponad 150 miejscowości.

Teraz Nokia Nokia poinformowała, że dostarczyła polskiemu operatorowi rozwiązania radiowe 5G z oferty AirScale przeznaczone do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

- Dzięki nim operator sieci Plus jest w stanie zapewnić swoim abonentom najwyższej klasy łączność przy jednoczesnej maksymalnej redukcji opóźnień, a także zmniejszyć stopień złożoności infrastruktury sieciowej oraz zwiększyć efektywność kosztową. Polkomtel wykorzystał pasmo TDD 2600 MHz do wdrożenia usług 5G przed planowaną na przyszły rok aukcją częstotliwości 3,5 GHz. Pierwsze wdrożenie polega na zastosowaniu na szeroką skalę rozwiązania Nokia 5G AirScale Compact RRH, które umożliwi operatorowi budowanie sieci z optymalną wydajnością w gęstych obszarach miejskich lub w pomieszczeniach. Jest to innowacyjny sposób na zapewnienie odpowiedniej wielkości komórek, co pozwala zarządzać kosztami i zapewnić wymaganą pojemność sieci - czytamy w komunikacie Nokii.

Nokia od 1996 r. zaopatruje Polkomtel w systemy sieciowe - od sieci 2G i 3G, poprzez 4G, a teraz 5G.

Dołącz do dyskusji: Nokia współpracuje z operatorem Plusa przy 5G

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
guru
Współpraca Plusa z firmami z UE to dobra decyzja. Nie wiadomo jak potoczy się wojna handlowa z Chinami i tak jest bezpieczniej a zbudowanie przez Plus najszybszej sieci 5G w Polsce bez Huawei pokazało że można
odpowiedź