SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister cyfryzacji: chcemy, żeby aukcja na 5G została przeprowadzona w br.

- Chcemy, żeby aukcja została przeprowadzona w tym roku. Tutaj oczywiście zasadniczą rolę pełni prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski o aukcji na częstotliwości pod sieć 5G. Zwrócił uwagę, że sieć 5G telekomy uruchamiają już na obecnych częstotliwościach. - Więc należy się spodziewać, że sieć 5G będzie stopniowo uruchamiana przez wszystkich operatorów w kolejnych miastach, obszarach Polski - stwierdził.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski, fot. Ministerstwo CyfryzacjiArticle

- W dalszym ciągu aktualny jest plan budowy sieci w taki sposób, żeby zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej sieć 5G była komercyjnie uruchomiona w tym roku, co niezależnie od aukcji na tzw. pasmo C, która jest obecnie zawieszona, jak widać się dzieje, dlatego że operatorzy wykorzystują dostępne dla nich częstotliwości - powiedział Marek Zagórski w poniedziałek na konferencji prasowej.

Zwrócił uwagę, że sieć 5G w poniedziałek uruchomi komercyjnie Polkomtel, operatora Plusa. Telekom udostępnił sieć w standardzie 5G opartą na częstotliwości 2,6 GHz TDD na terenie Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Na razie nie pobiera od klientów dodatkowych opłat za korzystanie z 5G, nowe taryfy obejmujące 5G ma wprowadzić do sprzedaży w najbliższym czasie. W zasięgu sieci 5G jest obecnie 900 tys. osób, do końca br. operator chce ją rozbudować tak, żeby docierała do 2 mln ludzi.

- Podobne działania, choć w mniejszym zakresie, podejmują inni operatorzy. Więc należy się spodziewać, że sieć 5G będzie stopniowo uruchamiana przez wszystkich operatorów w kolejnych miastach, obszarach Polski - skomentował to Marek Zagórski.

W październiku ub.r. Orange Polska i koncern Nokia rozpoczęły testy sieci 5G w Lublinie. W ramach prób uruchomiono 10 stacji bazowych w czterech dzielnicach. Natomiast od września Orange testuje 5G w Warszawie.

T-Mobile sieć 5G zaczął testować już w grudniu 2018 roku w Warszawie, a Play - w lipcu ub.r. w Toruniu. Ten drugi operator w styczniu zaczął w Trójmieście komercyjne testy sieci 5G na częstotliwości 2100 MHz, w oparciu o 100 zmodernizowanych stacji bazowych.

Aukcja 5G ma zostać przeprowadzona w br.

Na potrzeby rozwoju sieci 5G przeznaczono cztery bloki po 80 MHz z pasma 3,6 GHz. Na początku marca prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił aukcję dotyczącą tych pakietów z ceną wywoławczą w wysokości 450 mln zł za każdy i okresem rezerwacji do 30 czerwca 2035 r.

W połowie kwietnia w związku z epidemią prezes UKE zawiesił wstępny etap aukcji, natomiast w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, przyjętym pod koniec kwietnia przez rząd, zawarto przepisy unieważniające aukcję. Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczyło, że zawieszenie aukcji przez UKE może podważyć podstawę prawną całej procedury, ponieważ w pierwszej połowie kwietnia UKE udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące aukcji, a jeden podmiot złożył wstępną ofertę.

To stanowisko szybko skrytykował prezes UKE. Podkreślił, że projekt unieważnienia aukcji nie był z nim konsultowany. Nie zgodził się z opinią Ministerstwa Cyfryzacji, że zawieszenie aukcji z końcem marca mogło wywołać wątpliwości prawne. Ostrzegł też, że po unieważnieniu aukcji procedura nie będzie mogła być zrealizowana w terminie wymaganym przepisami unijnymi.

- Chcemy, żeby aukcja została przeprowadzona w tym roku. Tutaj oczywiście zasadniczą rolę pełni prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - stwierdził w poniedziałek Marek Zagórski. - Jednocześnie mamy nadzieję, że niezależnie od tego działania przez operatorów już podejmowane będą powodowały, że ta sieć będzie dostępna w większości obszarów Polski - zaznaczył.

Minister cyfryzacji ocenił, że wdrożenie 5G w Polsce będzie zgodne z harmonogramem określonym przez komisję Europejską. - Plan wyznaczony przez Komisję Europejską  zakłada, że do 2025 roku sieć 5G będzie działała we wszystkich dużych miastach i przy głównych szlakach komunikacyjnych. Mamy ambicję - myślę, że nie tylko Polska - żeby ten plan był znacznie przyspieszony - podkreślił Zagórski.

Wytyczne Komisji Europejskiej zakładają też, żeby od 2021 roku sieć 5G działała przynajmniej w jednym mieście w każdym państwie członkowskim.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Minister cyfryzacji: chcemy, żeby aukcja na 5G została przeprowadzona w br.

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Panie Zagórski, nowa aukcja musi być bardziej restrykcyjna - powinna zabraniać zainteresowanym podmiotom używania sprzętu chińskich producentów
odpowiedź
User
Marcin
Panie Zagórski, nowa aukcja musi być bardziej restrykcyjna - powinna zabraniać zainteresowanym podmiotom używania sprzętu chińskich producentów
To moze najlepiej wszystkiego zabronic . . ?
odpowiedź