SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

7 na 10 Polaków nie ufa Rosjanom, nam ufa tylko co trzeci Europejczyk

Zdecydowana większość Polaków nie ufa Rosjanom. Do rodaków zaufanie deklaruje niemal połowa z nas, ale nie przekłada się to na opinie innych Europejczyków, jako że ufa nam tylko co trzeci z nich - wynika z badania European Trusted Brands przeprowadzonego przez Reader’s Digest.

Article

Polacy najbardziej ufają Szwajcarom (59%). Zaraz po nich największe zaufanie mamy do mieszkańców krajów nordyckich: Szwedów (58%) i Finów (53%), a następnie Holendrów (49%). Małym zaufaniem darzymy USA: niewiele ponad 1/3 Polaków wskazuje ten kraj jako godny zaufania.

W opinii Polaków rodacy również nie cieszą się dużym zaufaniem (45%). Większym zaufaniem niż krajanów darzymy m.in. mieszkańców Niemiec (47%) oraz Austrii i Wielkiej Brytanii (po 46%).

Polscy ankietowani są mniej ufni niż pozostali mieszkańcy Europy. W 80% przypadków średnie zaufanie deklarowane przez Europejczyków do mieszkańców państw naszego kontynentu jest o kilka proc. wyższe od tego, które zadeklarowali Polacy.

Zaledwie 26% mieszkańców Europy ufa przedstawicielom naszego kraju. Porównując tegoroczne wyniki z rokiem 2008, poziom zaufania do Polaków wzrósł, ale tylko o 2 pkt. proc.

Ankietowani Europejczycy najmniejsze zaufanie deklarują w stosunku do mieszkańców Rumunii (nieufność wobec nich wykazuje 74% badanych), Iranu (72%) i Rosji (70%). Nie ufają również Grekom (68%), Turkom (65%), Chińczykom (64%) i mieszkańcom Indii (62%).

Wśród polskich respondentów, na czele stawki najmniej zaufanych narodów uplasowali się Rosjanie – nie ufa im 70% Polaków. Niewielkim zaufaniem darzeni są przez nas również Rumuni (brak zaufania deklaruje 64% ankietowanych) oraz mieszkańcy bardziej odległych krajów: Iranu i Chin (po 60%).

Czternasta edycja badania European Trusted Brands została przeprowadzona przez Reader’s Digest w 10 krajach europejskich (Austria, Finlandia, Francja, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Słowenia i Szwajcaria). Wzięło w niej udział 17 676 respondentów. Badanie realizowano metodą kwestionariusza on-line lub wywiadów pocztowych. Próba została dobrana tak, aby odzwierciedlała szeroki profil badanej populacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 7 na 10 Polaków nie ufa Rosjanom, nam ufa tylko co trzeci Europejczyk

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł Wroniecki
Czyli jak dobrze liczę 3/10 ufa rosjanom to 30 procent, a nam ufa co trzeci czyli 33%... no tak duża różnica
8 9
odpowiedź
User
Funia
Przerażające. Ale niestety logiczne: jak nam mają ufać, skoro my sami sobie nie ufamy...
10 8
odpowiedź