SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

7 proc. Polaków planuje w tym roku zakup samochodu

7 proc. Polaków w wieku 18 lat i więcej planuje w tym roku zakup samochodu dla siebie lub swojego gospodarstwa domowego. Zdecydowana większość myśli o pojeździe używanym, tylko jeden na dziesięciu chce wybrać auto fabrycznie nowe - wynika z badania TNS OBOP.

7 proc. Polaków planuje w tym roku zakup samochodu

Ponad połowa respondentów planujących zakup samochodu (55 proc.) ma zamiar to zrobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jeden na trzech (33 proc.) w okresie od roku do 2 lat, a pozostali (12 proc.) odkładają swoje plany na dalszą przyszłość.

Poziom obecnych deklaracji jest identyczny jak w ubiegłym roku. Znaczący wzrost planów zakupowych, z 7 proc. do 12 proc., obserwowano ostatnio w 2007 r. W ciągu ostatnich czterech lat odnotowywany jest niewielki, ale systematyczny spadek.


Częściej zakup samochodu planują mężczyźni (9 proc.) oraz osoby młode, w wieku 25-34 lat (13 proc.). Nieco częściej motoryzacyjne zakupy planują osoby o dobrej sytuacji społeczno-ekonomicznej, specjaliści oraz osoby na stanowiskach kierowniczych (13 proc.) oraz mieszkańcy małych miast do 20 tys. mieszkańców (11 proc.).  Relatywnie częściej deklarację zakupu auta składają też osoby, w których gospodarstwach domowych już jest samochód (9 proc.), niż takie, które samochodu jeszcze nie mają.

Planując zakup auta, zdecydowana większość Polaków myśli o pojeździe używanym (90 proc. planujących zakup w ciągu najbliższych 12 miesięcy). Tylko jeden na dziesięciu chce wybrać auto fabrycznie nowe. Jest to o 10 pkt. proc. mniej niż rok temu.


„Intencja zakupu samochodu od kilku lat utrzymuje się na podobnym i niskim poziomie w granicach 7-9 proc.. Wyniki badania pokazują, że odsetek osób, które rzeczywiście dokonują zakupu samochodu dokładnie pokrywa się odsetkiem planujących. Miało to miejsce w 2011 r., kiedy to 7% badanych planowało zakup samochodu i jak pokazała tegoroczna edycja naszego badania, takie samo grono faktycznie samochód kupiło. Nasuwa się zatem przypuszczenie, że ten rok nie przyniesie większych zmian tego wskaźnika”. - komentuje wyniki badania dr Magdalena Sawińska z TNS OBOP.

Dane pochodzą z badania Omnimas przeprowadzonego przez TNS OBOP w okresie 19-22 stycznia oraz 2-5 lutego 2012 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 lat i więcej; łączna liczba wywiadów - 1970.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 7 proc. Polaków planuje w tym roku zakup samochodu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl