SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

70 lat Radia Polonia

We wtorek 25 kwietnia br. o godzinie 18.45 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się uroczysta Gala z okazji Jubileuszu 70-lecia Radia Polonia - Programu dla Zagranicy.

Honorowy Patronat nad Jubileuszem objął Prezydent RP – Lech Kaczyński.

Swoją obecność na Gali potwierdziły znakomitości świata polityki, gospodarki, kultury i sportu, ambasadorzy akredytowani w Polsce, reprezentanci instytucji publicznych oraz osoby wnoszące wkład w kreowanie wizerunku Polski za granicą.

Ten wyjątkowy Jubileusz to ponad 613 tysięcy godzin spotkań ze słuchaczami na całym świecie. Radio Polonia jest  programem prezentującym i promującym polską politykę zagraniczną, kulturę i naukę oraz codzienność naszego kraju, pełniąc rolę ambasadora Polski. Nadawanie Programu rozpoczęto 1 marca 1936 roku.

Radio Polonia nadaje w siedmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i esperanto. Kierunek programowy jest corocznie wyznaczany bezpośrednio w oparciu o expose Ministra Spraw Zagranicznych. Siłą Radia Polonia jest wiele sposobów nadawania: fale krótkie, przekaz satelitarny, światowa sieć nadawców World Radio Network oraz transmisje i retransmisje w stacjach lokalnych za granicą.

Od 1 stycznia 2005 Radio Polonia jest obecne na falach UKF w 11 miastach Ukrainy w językach polskim i ukraińskim. Od 15 kwietnia 2006 roku rozpoczęto emisję specjalnych audycji na teren Białorusi.

Uroczystość uświetni wybitna sopranistka Ewa Małas-Godlewska, która wystąpi w towarzystwie Polskiej Orkiestry Radiowej, pod dyrekcją Adama Sztaby i Krzysztofa Herdzina. Koncert będzie światową prapremierą płyty artystki zatytułowanej „Sentiments”, zawierającą nowe aranżacje piosenek francuskich i standardów światowych autorstwa obu dyrygentów. Podczas koncertu usłyszymy m.in.: „Somewhere”  z musicalu „West Side Story”  (muz. Leonard Bernstein; sł.  Stephen Sondheim; aranż. K. Herdzin), „La Valse D’Amelie” (muz. Yann Tiersen; aranż. A. Sztaba) i „When I fall in love” (muz. Young Victor; sł. Heyman Edward; aranż. K. Herdzin). Płyta, pod patronatem Jedynki Polskie Radio,  ukaże się na rynku w połowie czerwca tego roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 70 lat Radia Polonia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl