SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

77 proc. Polaków w dzieciństwie miała dobre stosunki z obojgiem rodziców

92. proc. Polaków zapamiętało z dzieciństwa silną więź z mamą; w tym 51 proc. określa ją jako bardzo mocną. Natomiast ciepłe relacje z tatą zapamiętało 80 proc. respondentów - wynika z majowego sondażu CBOS.

Według badań CBOS dominująca grupa ankietowanych (77 proc.) twierdzi, że w dzieciństwie i wczesnej młodości miała dobre stosunki z obojgiem rodziców. Co dziesiąty respondent (10 proc.) czuł silną więź z mamą, a słabą z tatą. Nieliczni badani deklarują sytuację odwrotną (2 proc.) lub słaby kontakt zarówno z matką, jak i z ojcem (4 proc.).

W ocenie CBOS, poczucie bliskości z obojgiem rodziców jest słabo zróżnicowane społecznie. Silnej więzi z nimi sprzyja zaangażowanie religijne. Relacje z ojcami chłodniej wspominają badani rzadziej praktykujący religijnie, mieszkańcy większych aglomeracji i młodsi respondenci.

Z badań CBOS wynika, że silniejszą więź z matkami można tłumaczyć większą ich obecnością w życiu badanych. Prawie wszyscy ankietowani, którzy wychowywali się z obojgiem rodziców (90 proc.), rekonstruując swoje dzieciństwo, przyznawali, że zazwyczaj zwracali się do mamy, gdy źle się czuli, coś ich bolało - trzy czwarte (74 proc.) twierdzi wręcz, że w takich sytuacjach szukali pomocy wyłącznie u niej. Większość respondentów konsultowała z matką plany na przyszłość (75 proc.) i mówiła jej o problemach w nauce (62 proc.). Jedynie w odniesieniu do rozmów na temat sytuacji w kraju i na świecie deklarowało nieco większą aktywność ojców niż matek (55 proc. wobec 47 proc.).

Ponad połowa badanych - jak podkreśla CBOS - nie zwierzała się rodzicom z problemów sercowych, uczuciowych (52 proc.) oraz nie opowiadała o kłótniach z przyjaciółmi (49 proc.). Ci, którym to się zdarzało, częściej mówili o nich matce niż ojcu.

Zdaniem CBOS odpowiedzi ankietowanych pozwalają przypuszczać, że w czasach, gdy byli dziećmi, nastolatkami, najczęściej zwracali się ze swoimi problemami do mamy - 70 proc. respondentów omawiało więcej kwestii z matką niż z ojcem. Co szósty badany (16 proc.) angażował w swoje sprawy oboje rodziców w równym stopniu, a co dziewiąty (11 proc.) miał większe oparcie w tacie niż mamie. Tylko 3 proc. respondentów rozwiązywało swoje problemy bez udziału rodziców.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 9-15 maja tego roku na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dołącz do dyskusji: 77 proc. Polaków w dzieciństwie miała dobre stosunki z obojgiem rodziców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl