SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

87 proc. dzieci i młodzieży w Polsce korzysta z internetu, średnio 18 godz. tygodniowo

Osoby mające dzieci lub wnuki w wieku od 6 do 19 lat, mieszkające z nimi w jednym gospodarstwie domowym, w większości (87%) deklarują, że przynajmniej jedno z tych dzieci korzysta z zasobów sieci internetowej - wynika z badania CBOS.

Od ostatniego badania przeprowadzonego w roku 2015 odsetek dzieci i młodzieży korzystających z internetu nie uległ znaczącej zmianie, natomiast w stosunku do roku 2008 nastąpił wzrost o 7 pkt. proc.

Z deklaracji opiekunów można wnioskować, że najwięcej dzieci / młodzieży korzystających z internetu jest w grupie wiekowej 13–15 lat (94%), niewiele mniej w przedziale wiekowym od 16 do 19 lat (91%), a w grupie najmłodszych, od 6 do 12 lat, stanowią oni 86%.

Najwięcej czasu spędzają osoby w wieku 16-19

Badanych zapytano ile mniej więcej godzin tygodniowo ich dzieci lub wnuki spędzają w internecie. Jak wynika z obserwacji opiekunów, największą liczbę godzin przed monitorem spędzają osoby mające od 16 do 19 lat - przeciętnie 28 godzin. O 7 godzin mniej spędzają w sieci dzieci lub wnuki w wieku od 13 do 15 lat (21 godzin). Najmniej z internetu korzystają najmłodsi (6–12 lat) – ok. 14 godzin tygodniowo. Porównując te wyniki do badań sprzed trzech lat można zauważyć, że liczba godzin spędzonych w sieci wzrosła – wówczas wynosiła średnio 15, a teraz 18 godzin tygodniowo.

Ponad połowa respondentów (57%) sądzi, że dzieci lub wnuki mieszkające z nimi w jednym gospodarstwie domowym spędzają zbyt dużo czasu w internecie – w ciągu ostatnich trzech lat odsetek ten zwiększył się o 14 pkt. proc. Można zauważyć, że w ostatniej dekadzie systematycznie przybywa opiekunów, którzy deklarują, iż ich podopieczni zbyt dużo czasu spędzają online – od 2008 roku odnotowano wzrost o 18 pkt. proc.

Przez "zbyt dużo czasu" rodzice lub dziadkowie dzieci korzystających z internetu rozumieją 25 godzin tygodniowo lub więcej. 8 godzin tygodniowo online lub mniej uważane jest przez opiekunów za zbyt małą lub odpowiednią ilość czasu spędzanego przez ich podopiecznych w sieci.

Bez względu na wiek dzieci, ich opiekunowie zaniepokojeni są ilością czasu spędzanego przez nie w internecie, przy czym przekonanie o nadużywaniu internetu najczęściej dotyczy dzieci w wieku 13–15 lat (77% odpowiedzi). Prawie połowa badanych (46%) deklaruje, że dzieci w przedziale wiekowym 6–12 lat spędzają odpowiednią ilość czasu online.

Z deklaracji badanych wynika, że 74% osób opiekujących się dziećmi lub młodzieżą ogranicza im czas spędzany w internecie – jest to o 9 pkt. proc. więcej niż w roku 2015, co stanowi potwierdzenie wzrostu odsetka dorosłych przekonanych o nadużywaniu internetu przez ich podopiecznych.

Najwięcej dorosłych (86%) ogranicza czas spędzany w internecie dzieciom w wieku 6–12 lat. Większość respondentów (75%), którzy są opiekunami młodzieży od 13 do 15 lat, również deklaruje ograniczanie swoim podopiecznym czasu przeznaczonego na korzystanie z sieci. Relatywnie najrzadziej dorośli limitują czas spędzany w internecie młodzieży w wieku od 16 do 19 lat (55% wskazań).

Opiekunowie sądzą, że są dobrze zorientowani w tym, do jakich celów dzieci (młodzież) wykorzystują internet (93%) – jest to o 8 pkt. proc. więcej niż 3 lata temu. Jednocześnie w znacznym stopniu zmniejszył się odsetek osób deklarujących, że nie orientują się w aktywnościach swoich podopiecznych (z 15% do 7%).

Opiekunowie niemal powszechnie zwracają uwagę na to, jakie działania w sieci podejmują dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz od 13 do 15 lat (odpowiednio 95% i 96%), natomiast rodzice/dziadkowie młodzieży powyżej 15 roku życia są w tym względzie nieco mniej zorientowani – 13% z nich twierdzi, że nie interesują się, do jakich celów młodzież wykorzystuje internet.

Dorośli, którzy sami korzystają z internetu przynajmniej raz w tygodniu, znacznie lepiej orientują się, do jakich celów dzieci wykorzystują internet (96%), niż opiekunowie, którzy nie korzystają z sieci w ogóle albo rzadziej niż raz w tygodniu (75%).

Spośród badanych rodziców lub dziadków 62% deklaruje, że dzieci (młodzież) nie zawierają przez internet nowych znajomości. W stosunku do badań sprzed trzech lat nieznacznie (o 4 pkt. proc., do 24%) spadł odsetek osób twierdzących, że ich podopieczni zawierają za pośrednictwem sieci internetowej nowe znajomości. Przybyło zaś tych, którzy nie są zorientowani w tym względzie (z 11% do 14%).

Przekonanie, że dzieci/młodzież zawierają nowe znajomości w internecie, wyrażają głównie opiekunowie osób w wieku od 13 do 15 lat (40% wskazań), rzadziej – młodzieży w wieku 16–19 lat (34%), a najrzadziej – najmłodszych, mających od 6 do 12 lat (16%). Opiekunowie najstarszej młodzieży są w tej kwestii najsłabiej zorientowani.

Ponad połowa (55%) respondentów twierdzi, iż wie dobrze, kim są osoby, z którymi ich podopieczni zawierają znajomości – to o 4 pt. proc. mniej niż trzy lata temu. Takiej wiedzy nie posiada 46% opiekunów – wzrost o 5 pkt. proc. w porównaniu z rokiem 2015.

Respondenci w większości (68%) twierdzą, że ich dzieci lub wnuki po poznaniu nowej osoby w sieci utrzymują z nią kontakt tylko za pośrednictwem internetu. To o 11 pkt. proc. mniej niż trzy lata temu. Od ostatniego pomiaru z 19% do 21% wzrósł odsetek dorosłych deklarujących, że doszło do spotkania ich podopiecznych z osobą poznaną w internecie, natomiast znacząco przybyło tych, którzy nie potrafią stwierdzić, czy doszło do spotkania (z 2% do 11%).

8 na 10 badanych obawia się zagrożeń, jakie mogą spotkać dzieci w internecie – jest to o 6 pkt. proc. więcej niż w roku 2015 i o 13 pkt. proc. więcej niż w roku 2004.

Niezależnie od tego, w jakim wieku są dzieci (młodzież), rodzice lub dziadkowie obawiają się zagrożeń mogących je spotkać w internecie – skala tych obaw jest podobna.

Zarówno osoby, które przynajmniej raz w tygodniu korzystają z internetu, jak i te, które nie robią tego tak często, w zdecydowanej większości wyrażają swoje obawy na temat zagrożeń mogących spotkać ich dzieci w sieci (odpowiednio 79% i 81%).

Respondentów zapytano, jakich zagrożeń wynikających z obecności w sieci ich podopiecznych obawiają się najbardziej. Dorośli obawiają się przede wszystkim niebezpiecznych kontaktów i znajomości, jakie może nawiązać ich dziecko (54% wskazań, w stosunku do roku 2015 spadek o 4 pkt. proc.), w tym 30% to obawy związane z zagrożeniem o charakterze seksualnym, przede wszystkim z pedofilią. Rodzice lub dziadkowie są zaniepokojeni tym, że ich podopieczni natrafią w sieci na szkodliwe i nieodpowiednie treści (37%), w tym największe obawy wiążą z treściami pornograficznymi (20%), rzadziej zaś z przemocą, drastycznymi i brutalnymi scenami w filmach czy grach (6%). 1/4 obaw opiekunów (wzrost o 7 pkt. proc. w porównaniu z rokiem 2015) dotyczy zagrożeń związanych z bezpieczeństwem informacji i finansów podopiecznych, w tym z upublicznieniem prywatnych informacji, wykorzystaniem przez kogoś danych osobowych w sposób szkodliwy (4%).

Rodzice lub dziadkowie są zaniepokojeni tym, że ich dzieci lub wnuki będą narażone w sieci na prześladowanie, szykanowanie, krytykę lub hejt (14%) – w ciągu ostatnich 3 lat odsetek ten zwiększył się o 8 pkt. proc. Stosunkowo niewielu badanych (8%) deklaruje obawę przed uzależnieniem od internetu i innymi problemami wynikającymi ze spędzania zbyt dużej ilości czasu online przez ich podopiecznych. Nieliczni (3%) twierdzą, że za pośrednictwem sieci ich dzieci mogą nawiązać kontakt z sektami i innymi niebezpiecznymi grupami. W porównaniu z badaniem sprzed trzech lat znacznie zmalał odsetek obaw, że za pośrednictwem interentu dzieci mogą uzyskać dostęp do narkotyków, dopalaczy czy alkoholu (6% w 2015 roku i 2% obecnie).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (340) zostało przeprowadzone przez CBOS w dniach 6-13 września 2018 r., metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI), na liczącej 1023 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dołącz do dyskusji: 87 proc. dzieci i młodzieży w Polsce korzysta z internetu, średnio 18 godz. tygodniowo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl