SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

92 proc. polskich internautów to gracze, najpopularniejsza gra online to „Battlefield” (Top 10)

W różnego rodzaju gry bawi się niemal tyle samo internautów co internautek, najliczniejsza grupa graczy to ludzie w wieku 15-24 lata, a większość lubi współpracę w grach - wynika z badania przygotowanego przez PBI.

Article

Z raportu wynika, że wśród graczy niewielką przewagę mają mężczyźni - 93 proc. internautów przyznaje się do korzystania z gier, podczas gdy w grupie kobiet ten odsetek wynosi 91 proc. Mężczyźni wolą do gier wykorzystywać komputer (64 proc.), natomiast online i na smartfonach oraz tabletach gra 54 proc. internautów. Z kolei internautki najczęściej wybierają gry online (64 proc.) oraz rozgrywkę na urządzeniach przenośnych (63 proc.). Ogólnie do korzystania z gier przyznaje się 92 proc. polskich internautów.

Raport PBI wyodrębnił kilka grup wiekowych graczy, z których każda posiada zbiór swoich unikalnych cech. Osoby w wieku od 15 do 24 lat w największym stopniu wybierają różne rodzaje gier i nie przywiązują się wyłącznie do jednego gatunku. Popularne w tej grupie są zarówno gry samochodowe, sportowe czy RPG, jak i typowe rozgrywki online. Najpopularniejsze tytuły wśród młodych graczy to „League of Legends”, „Counter Strike” oraz „FIFA”. Respondenci w wieku 15-24 lata do komunikacji z innymi graczami najczęściej wykorzystują czaty tekstowe w grach. Zwykle znają też dobrze języki obce, zatem rzadko denerwuje ich sytuacja, w której nie mogą porozumieć się z innymi graczami z powodu barier językowych.

Ulubionym typem gier dla grupy osób od 25 do 34 lat są przygodówki. Respondenci w tym wieku rzadko natomiast sięgają po gry logiczne, słowne, hazardowe i karciane. Do kontaktowania się z innymi graczami badani w tej grupie najczęściej wykorzystują publiczne komunikatory głosowe, takie jak „Teamspeak” czy „Ventrillo”. Gracze 25-34 lata są także segmentem najmniej zainteresowanym nowinkami technicznymi związanymi z grami.

Kolejna grupa wyodrębniona przez PBI - gracze od 35 do 44 roku życia w najmniejszym stopniu spośród wszystkich kategorii wiekowych korzystają w grach z trybu multiplayer. Najrzadziej też wykorzystują czaty tekstowe do kontaktów z innymi uczestnikami gry, i nie angażują się w takie aktywności związane z grami, jak rozmowy i handel przedmiotami.

Najstarsi gracze - internauci (w wieku 45 lat i więcej) najczęściej ze wszystkich grup deklarowali, że nie sięgnęli po żadną grę w ciągu ostatniego roku. Wśród osób w tym wieku jest także najmniej użytkowników popularnych tytułów - „Counter Strike’a” i „Battlefielda”. Najrzadziej też kontaktują się oni z innymi uczestnikami gier.

Wśród internautów badanych przez PBI największa grupa nie jest skłonna do kontaktów z innymi graczami - 38 proc. przyznaje, że nigdy nie korzystało z trybu multiplayer. Z kolei druga co do wielkości kategoria (34 proc.) deklaruje, że wybiera interakcje z innymi uczestnikami rozgrywki kilka razy w miesiącu.

Spośród respondentów wchodzących w interakcje z innymi graczami największy odsetek (50 proc.) wykorzystuje czat tekstowy wbudowany w konkretną grę. Najmniejsza część badanych (8 proc.) używa do komunikacji oddzielnego publicznego komunikatora głosowego.

Jednocześnie raport wskazuje, że polscy gracze w większości nie są zamkniętymi na innych indywidualistami. 64 proc. badanych przyznało, że lubią współpracować z innymi podczas rozgrywki, aby wspólnie osiągnąć zamierzony cel. Z kolei dla 60 proc. irytujący są ci gracze, którzy odmawiają takiej współpracy.

W trakcie badania PBI zapytano też respondentów, z jakich gier online korzystali najczęściej w ciągu ostatniego roku. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi powstał ranking najpopularniejszych tytułów:
Battlefield - 40 proc. graczy
Fifa - 39 proc. graczy
Counter Strike - 39 proc. graczy
World of Tanks - 37 proc. graczy
League of Legends - 24 proc. graczy
Minecraft - 19 proc. graczy
War Thunder - 12 proc. graczy
ArmA - 10 proc. graczy
Payday - 10 proc. graczy
Warframe - 9 proc. graczy

Badanie PBI przeprowadzono na Ogólnopolskim panelu Badawczym Ariadna w postaci ankiet online, w których uczestniczyły 522 osoby powyżej 15. roku życia. Wywiady przeprowadzono w dniach 30 marca - 3 kwietnia br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 92 proc. polskich internautów to gracze, najpopularniejsza gra online to „Battlefield” (Top 10)

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
what the fact??? aż tyle? mam 22 lata, wiele godzin dziennie spędzam przy komputerze, a nigdy nie zagrałem w żadną grę. co ciekawe, wielu moich znajomych również nie gra w żadne gry.
10 10
odpowiedź
User
mlody
27 lat i gram. W CS
9 8
odpowiedź
User
Tomik
Ja również podobnie jak przedmówca rzadko gram w gry a jeśli już to nie przez internet. Nie lubię też "Facebooka". Uważam go oraz granie w gry za marnowanie czasu. Wolę sobie wieczorem w necie pooglądać sport czy obejrzeć ulubiony film lub poczytać kilka moich ulubionych stron z czytnika RSS dzięki któremu jestem zawsze na bieżąco z wiadomościami, który mi je archiwizuje na określony czas.
9 8
odpowiedź
User
b!sss
522 osoby!?
11 10
odpowiedź
User
StarterX4
17 lat i gram najczęściej w Dotę 2, CS:CZ, CS; 1.6, Fortress Forever i Team Fortress 2 :P
(LOL i CS:GO ssą).

Nie cierpie tego syfu Facebook. Ani innych komunikatorów, poza Steamem który jest wystarczająco dobrym komunikatorem :P
Nie lubię gadać na czacie głosowym, wolę tekstowy (w grze oczywiście).
Granie uważam za wolną rozrywkę, niekoniecznie stratę czasu. Kiedyś gdzieś podobno nawet stwierdzono, że granie wpływa na lepsze myślenie, pomysłowość itd.
Co do współpracy w grze, w przypadku Doty 2 ogromnie trudno jest natrafić na Polskiego gracza w Teamie, same Ruskie retardy i Araby ze Zjednoczonych emigratów, którzy grać nie umią, a co dopiero pisać na czacie (a jak już coś napisze to po arabsku).
Ruscy nie chcą pisać po Angielsku, nawet jak jeden ruski jest, to pisze po rusku i obraża za to że to my nie znamy ruskiego. (ale to ukraińcy-banderowcy są gorsi, bo obrażają Polaków)
I jak tu grać we współpracy z nieznajomymi? xD
8 8
odpowiedź