SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

92 proc. polskich internautów to gracze, najpopularniejsza gra online to „Battlefield” (Top 10)

W różnego rodzaju gry bawi się niemal tyle samo internautów co internautek, najliczniejsza grupa graczy to ludzie w wieku 15-24 lata, a większość lubi współpracę w grach - wynika z badania przygotowanego przez PBI.

Article

Z raportu wynika, że wśród graczy niewielką przewagę mają mężczyźni - 93 proc. internautów przyznaje się do korzystania z gier, podczas gdy w grupie kobiet ten odsetek wynosi 91 proc. Mężczyźni wolą do gier wykorzystywać komputer (64 proc.), natomiast online i na smartfonach oraz tabletach gra 54 proc. internautów. Z kolei internautki najczęściej wybierają gry online (64 proc.) oraz rozgrywkę na urządzeniach przenośnych (63 proc.). Ogólnie do korzystania z gier przyznaje się 92 proc. polskich internautów.

Raport PBI wyodrębnił kilka grup wiekowych graczy, z których każda posiada zbiór swoich unikalnych cech. Osoby w wieku od 15 do 24 lat w największym stopniu wybierają różne rodzaje gier i nie przywiązują się wyłącznie do jednego gatunku. Popularne w tej grupie są zarówno gry samochodowe, sportowe czy RPG, jak i typowe rozgrywki online. Najpopularniejsze tytuły wśród młodych graczy to „League of Legends”, „Counter Strike” oraz „FIFA”. Respondenci w wieku 15-24 lata do komunikacji z innymi graczami najczęściej wykorzystują czaty tekstowe w grach. Zwykle znają też dobrze języki obce, zatem rzadko denerwuje ich sytuacja, w której nie mogą porozumieć się z innymi graczami z powodu barier językowych.

Ulubionym typem gier dla grupy osób od 25 do 34 lat są przygodówki. Respondenci w tym wieku rzadko natomiast sięgają po gry logiczne, słowne, hazardowe i karciane. Do kontaktowania się z innymi graczami badani w tej grupie najczęściej wykorzystują publiczne komunikatory głosowe, takie jak „Teamspeak” czy „Ventrillo”. Gracze 25-34 lata są także segmentem najmniej zainteresowanym nowinkami technicznymi związanymi z grami.

Kolejna grupa wyodrębniona przez PBI - gracze od 35 do 44 roku życia w najmniejszym stopniu spośród wszystkich kategorii wiekowych korzystają w grach z trybu multiplayer. Najrzadziej też wykorzystują czaty tekstowe do kontaktów z innymi uczestnikami gry, i nie angażują się w takie aktywności związane z grami, jak rozmowy i handel przedmiotami.

Najstarsi gracze - internauci (w wieku 45 lat i więcej) najczęściej ze wszystkich grup deklarowali, że nie sięgnęli po żadną grę w ciągu ostatniego roku. Wśród osób w tym wieku jest także najmniej użytkowników popularnych tytułów - „Counter Strike’a” i „Battlefielda”. Najrzadziej też kontaktują się oni z innymi uczestnikami gier.

Wśród internautów badanych przez PBI największa grupa nie jest skłonna do kontaktów z innymi graczami - 38 proc. przyznaje, że nigdy nie korzystało z trybu multiplayer. Z kolei druga co do wielkości kategoria (34 proc.) deklaruje, że wybiera interakcje z innymi uczestnikami rozgrywki kilka razy w miesiącu.

Spośród respondentów wchodzących w interakcje z innymi graczami największy odsetek (50 proc.) wykorzystuje czat tekstowy wbudowany w konkretną grę. Najmniejsza część badanych (8 proc.) używa do komunikacji oddzielnego publicznego komunikatora głosowego.

Jednocześnie raport wskazuje, że polscy gracze w większości nie są zamkniętymi na innych indywidualistami. 64 proc. badanych przyznało, że lubią współpracować z innymi podczas rozgrywki, aby wspólnie osiągnąć zamierzony cel. Z kolei dla 60 proc. irytujący są ci gracze, którzy odmawiają takiej współpracy.

W trakcie badania PBI zapytano też respondentów, z jakich gier online korzystali najczęściej w ciągu ostatniego roku. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi powstał ranking najpopularniejszych tytułów:
Battlefield - 40 proc. graczy
Fifa - 39 proc. graczy
Counter Strike - 39 proc. graczy
World of Tanks - 37 proc. graczy
League of Legends - 24 proc. graczy
Minecraft - 19 proc. graczy
War Thunder - 12 proc. graczy
ArmA - 10 proc. graczy
Payday - 10 proc. graczy
Warframe - 9 proc. graczy

Badanie PBI przeprowadzono na Ogólnopolskim panelu Badawczym Ariadna w postaci ankiet online, w których uczestniczyły 522 osoby powyżej 15. roku życia. Wywiady przeprowadzono w dniach 30 marca - 3 kwietnia br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 92 proc. polskich internautów to gracze, najpopularniejsza gra online to „Battlefield” (Top 10)

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
what the fact??? aż tyle? mam 22 lata, wiele godzin dziennie spędzam przy komputerze, a nigdy nie zagrałem w żadną grę. co ciekawe, wielu moich znajomych również nie gra w żadne gry.
odpowiedź
User
mlody
27 lat i gram. W CS
odpowiedź
User
Tomik
Ja również podobnie jak przedmówca rzadko gram w gry a jeśli już to nie przez internet. Nie lubię też "Facebooka". Uważam go oraz granie w gry za marnowanie czasu. Wolę sobie wieczorem w necie pooglądać sport czy obejrzeć ulubiony film lub poczytać kilka moich ulubionych stron z czytnika RSS dzięki któremu jestem zawsze na bieżąco z wiadomościami, który mi je archiwizuje na określony czas.
odpowiedź