SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

976 tys. zł kosztów Rady Mediów Narodowych w ub.r., 308 tys. zł na wynagrodzenia członków

Wynagrodzenia członków Rady Mediów Narodowych w 2017 roku wyniosły łącznie 207,6 tys. zł. Delegacje krajowe pochłonęły ponad 15,5 tys. zł., a czynsz za wynajem biura - ponad 201 tys. zł. Tak wynika z raportu z działalności, który Rada właśnie upubliczniła.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i Joanna Lichocka w Sejmie (fot. PAP/Marcin Obara) Article

W raporcie członkowie RMN skrupulatnie wyliczają, czym zajmowali się w 2017 roku: m.in. wyborem prezesa Polskiego Radia (styczeń - marzec), zmianami w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej (luty), zmianą nazwy Radia Merkury na Radio Poznań (kwiecień), zmianami w radach nadzorczych regionalnych rozgłośni radiowych, sytuacją po odwołaniu prezesa PAP (październik). Przedmiotem obrad były także powołania dyrektorów regionalnych ośrodków TVP w Katowicach (marzec) i Krakowie (grudzień). Powołano także rady programowe TVP i Polskiego Radia (styczeń), a także rad programowych regionalnych ośrodków TVP i regionalnych rozgłośni PR.

Członkowie RMN przypomnieli też ważne uchwały, podejmowane w ciągu roku, a niemające związku z powoływaniem szefów czy rad nadzorczych nadawców. - 26 kwietnia 2017 r. Rada Mediów Narodowych zaapelowała do zarządów spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL, a także o niepodejmowanie z nimi żadnej innej formy współpracy mającej wpływ na treść programu - czytamy w sprawozdaniu.

Rada zajmowała się także aktualnymi sprawami, dotyczącymi mediów. Jak np. omówieniem „coraz bardziej agresywnych” zachowań polityków opozycji wobec dziennikarzy głównie mediów publicznych. - Przytoczono agresywne, obrażające i podważające wiarygodność wpisy na Twitterze pod adresem konkretnych dziennikarzy, a także ataki bezpośrednie. W wyniku dyskusji Rada wydała „Oświadczenia” wzywające przedstawicieli sił politycznych do poszanowania niezależności dziennikarskiej oraz powstrzymania się od stosowania języka i działań nacechowanych agresją – relacjonują członkowie RMN. Część spotkań poświęcono także finansom telewizji publicznej, publicznego radia, Polskiej Agencji Prasowej i regionalnym ośrodkom TVP i PR. Jednak poza stwierdzeniem tego faktu, w raporcie nie ma żadnych wniosków płynących z tych posiedzeń.

Znacząco wzrosły (w porównaniu z rokiem 2016) koszty działalności Rady Mediów Narodowych, co bierze się stąd, że zaczęła ona działać dopiero latem 2016 roku. Wynagrodzenia członków RMN wyniosły w roku 2017 łącznie 207,6 tys. zł, podczas gdy rok wcześniej – 80,48 tys. zł. Czynsz za lokal w centrum Warszawy wyniósł w ub. roku 201,5 tys. zł, rok wcześniej – 43,86 tys. zł. Za materiały biurowe i wyposażenie zapłacono 14,3 tys. zł (rok wcześniej zabrakło tej rubryki, zaś w rubryce „artykuły spożywcze” wykazano 1,5 tys. zł.). Koszty podróży służbowych członków Rady wyniosły w roku 2017 15,6 tys. zł. (rok wcześniej: 6,34 tys. zł.).

Zdanie odrębne od sprawozdania z działalności Rady wniósł Juliusz Braun, wskazując, że jest ono zbyt ogólne i nie porusza istotnych kwestii.

Rada Mediów Narodowych liczy pięcioro członków. Przewodniczącym jest Krzysztof Czabański (PiS), członkami zaś Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun (zgłoszony przez klub PO) i Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz’15).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 976 tys. zł kosztów Rady Mediów Narodowych w ub.r., 308 tys. zł na wynagrodzenia członków

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Benek
Ojej, tak sie napracowali. Musieli przesluchac te dziesiatki kandydatow na prezesow Pap i Gdansku i Wroclawiu....tylu chetnych bylo...A tak powaznie to ten wypis zadan to jak jedno,dwa posiedzenia mojej rady nadzorczej :-) Jednym slowem: ciezka praca organu. A wyznaczeni przez nich prezesi juz sie dogadali z samorzadowcami z PO PSL i SLD. I rada nawet swoich nie jest wstanie przypilnowac czy sa lojalni .:-) A swoja droga prezesi regionalnych radiofoni musza sie nie bac RMN czy PIS skoro sa tak nielojalni. Widocznie wiedza ze lawka jest krotka i albo nie ma ich kim zastapic albo radzie zajeloby to kwartal, bo tacy energiczni i pracowici. ;-)
odpowiedź
User
lelum_polelum
Pochodne wynagrodzenie to pewnie premie, tabelka pokazuje, że koszty utrzymania są wyższe od zasług i osiągnięć! Napracowali się jak tusk i jego banda! Kolejny sztuczny, bezproduktywny twór! Tylko forsa liczy się!
odpowiedź
User
/˚ㄥ˚/
Komu Rada Mediow potrzebna ?PiS do ciągnięcia kasy publicznej podobnie jak Podkomisja Smolenska i podobne twory PiSu. To posłowie i do marnej diety jeszcze coś do kieszeni wpadnie.
odpowiedź