SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd przyjął nowelizację ustawy abonamentowej, klienci płatnej tv mają zgłaszać telewizory i płacić abonament

Rada Ministrów na posiedzeniu w środę przyjęła projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt zakłada, że operatorzy płatnej telewizji przekażą Poczcie Polskiej zgłoszenia swoich klientów o posiadaniu telewizorów.

Beata Szydło Article

Projekt nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym został zaprezentowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na początku marca br. Jego głównym założeniem jest to, że w pobieraniu abonamentu będą brali udział operatorzy płatnej telewizji, którzy mają przekazywać Poczcie Polskiej (odpowiadającej za pobór abonamentu) zgłoszenia od swoich klientów o posiadaniu telewizorów. Ponadto mają przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich zawieranych umowach dot. płatnej tv, a Poczta Polska będzie mieć prawo żądania informacji o poszczególnych klientach takiej usługi.

Zaraz po wejściu nowelizacji w życie dostawcy płatnej telewizji przekażą jednorazowo Poczcie Polskiej informacje o swoich wszystkich obecnych odbiorcach oraz podadzą im komunikat, że umowa dot. płatnej telewizji łączy się z posiadaniem odbiornika telewizyjnego, który podlega obowiązkowej rejestracji, oraz że ich niektóre dane osobowe otrzyma Poczta Polska.

Wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień nadal będzie realizowała Poczta Polska. Dostawcy płatnej telewizji będą jedynie pośredniczyli, o ile tak zdecydują tak ich klienci, w procedurze zgłoszenia odbiornika do rejestracji oraz udzielali informacji niezbędnych do identyfikacji podmiotu lub osoby, która ma obowiązek płacić abonament RTV.

Osoba, która nie zarejestruje odbiornika (w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem dostawcy) będzie – tak jak dotychczas – podlegała opłacie za używanie niezarejestrowanego odbiornika w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej.

Za wszystkie czynności wynikające z nowelizacji dostawcy otrzymają wynagrodzenie, którego wysokość określi w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wstępnie zaproponowano, że będzie to zwrot kosztów i dodatkowe 6-1- proc. zysku.

Zaproponowano, aby nowelizacja ustawy weszła w życie po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie odbiorników radiofonicznych trzeba będzie zapłacić 7 zł miesięcznie a odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego - 22,70 zł.

Ilu użytkowników dotyczy nowelizacja?

Największym dostawcą płatnej telewizji w Polsce jest Cyfrowy Polsat, który na koniec marca br. miał sprzedanych 4,78 mln jednostkowych usług tego typu w modelu abonamentowym (w tym 1,03 mln z opcją multiroom) oraz 48,2 tys. w modelu prepaidowym.

Platforma nc+ miała 2,1 mln abonentów, sieć UPC Polska - 1,21 mln użytkowników usługi telewizyjnej, a Multimedia Polska - 774,4 tys. klientów usług telekomunikacyjnych. Z kolei Vectra na koniec ub.r. miała 877,5 tys. abonentów telewizyjnych.

Sieci kablowe i platformy cyfrowe skrytykowały nowelizację

W marcu i kwietniu przeprowadzono konsultacje społeczne, w ramach których opinie o proponowanych przepisały wyraziły 24 podmioty z branży telewizji i telekomunikacji, m.in. nadawcy tv, operatorzy usług telewizyjnych i telekomunikacyjnych oraz organizacje branżowe.

W konsultacjach podnoszono przede wszystkim argument, że proponowane przepisy nierówno traktują klientów płatnej i odbiorców darmowej telewizji, każąc płacić abonament tylko tym pierwszym. Cyfrowy Polsat stwierdził, że to niezgodne z konstytucją, podobną opinię wyraziła Polska Izba Komunikacji Elektronicznej. Platforma nc+ oceniła, że nowelizacja zaszkodzi całemu rynkowi medialnemu, a Multimedia Polska poinformowała, że już po zapowiedzi nowych regulacji jej niektórzy klienci zrezygnowali z płatnej telewizji.

Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w raporcie z konsultacji społecznych zwrócili uwagę, że nowelizacja nie zmienia niczego w zakresie powszechności obowiązku opłacania abonamentu RTV, tylko wprowadza ułatwienie rejestrowania odbiorników przez klientów płatnej telewizji oraz dodatkowe możliwości kontroli, czy płacą oni abonament.

Projektowi zarzucono też, że narusza przepisy o ochronie danych osobowych i tajemnicy handlowej. Przedstawiciele MKiDN stwierdzili na to, że ustawa o ochronie danych osobowych dopuszcza możliwość przetwarzania danych danej osoby bez jej zgody, jeśli „jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa”, natomiast przepisy o ochronie tajemnicy firmy dotyczą tylko wykorzystania danych do nieuczciwej konkurencji. Z kolei nowelizacja zakłada, że dostawcy płatnej tv będą przekazywać Poczcie Polskiej tylko podstawowe dane swoich klientów, bez informacji o wykupionych pakietach, historii transakcji i wysokości opłat, a Poczta Polska będzie szczególnie chronić te dane, przetwarzając je tylko w związku z poborem abonamentu RTV.

Ograniczona abolicja dla dłużników abonamentowych

W pierwszej wersji projektu nowelizacji zapisano, że wraz z jej wejściem w życie umorzone zostaną wszystkie długi z tytułu abonamentu RTV. Takie rozwiązanie nie spodobało się m.in. Telewizji Polskiej, która w swojej opinii zwróciła uwagę, że po takiej zapowiedzi część osób może teraz przestać płacić tę daninę, będąc pewnymi, że ich długi za parę miesięcy znikną.

Autorzy nowelizacji przychylili się do tego zdania - w projekcie zaznaczono, że abolicja obejmie tylko te osoby, które zarejestrują odbiorniki (jeśli wcześniej tego nie zrobiły) i opłacą abonament za minimum 6 miesięcy z góry.

Nie będzie pobierania abonamentu radiowego od właścicieli samochodów

TVP i Polskie Radio zwróciły też uwagę, że podobny mechanizm jak wobec klientów płatnej telewizji można zastosować względem posiadaczy samochodów. Skoro w każdym aucie jest radio, to jego właściciel powinien opłacać abonament radiowy. W tym celu należy dać Poczcie Polskiej dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oceniło jednak, że w takim przypadku Poczta Polska uzyskałaby dostęp do zbyt wielu danych osobowych. Ponadto najczęściej właściciele aut mają też odbiorniki radiowe i telewizyjne w domach, więc posiadanie radia samochodowego nie przesądza, czy powinni płacić abonament, a tylko w części przypadków wpływa na wysokość opłaty.

Nowelizacja ma dać dodatkowo ponad 600 mln zł rocznie z abonamentu

MKiDN prognozuje, że po wejściu w życie nowelizacji abonament RTV zacznie płacić ok. 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co po uwzględnieniu abolicji (powodującej - w pierwotnym wariancie - utratę ok. 110 mln zł potencjalnych wpływów) przyniesie dodatkowo 620 mln zł rocznie.

W ub.r. wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w br. przychody abonamentowe zmaleją do 635 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Rząd przyjął nowelizację ustawy abonamentowej, klienci płatnej tv mają zgłaszać telewizory i płacić abonament

130 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Figa z makiem!
odpowiedź
User
Ała
Tfu! Kłamcy, co nie szanują woli Narodu!
odpowiedź
User
stop #dojnej zmianie
Pewnie, że przyjęli. Trzeba mieć za co robić festivale opolskie w kielcach i propagandę sukcesu.

BTW Mam szczerą nadzieję, że zostanie to zaskarżone wszędzie, nawet u diabła.
odpowiedź