SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oświadczenie o zwolnieniu z abonamentu rtv można będzie złożyć przez internet

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 planowana jest zmiana w ustawie opłatach abonamentowych, na mocy której osoby zwolnione z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego będą mogły złożyć stosowne oświadczenie przez internet. Będzie ono obowiązywało tymczasowo.

Article

W proponowanym przepisie stwierdzono, że oświadczenie o zwolnieniu z płacenia abonamentu rtv będzie mogło „zostać przekazane operatorowi wyznaczonemu na dedykowany adres poczty elektronicznej”. Do oświadczenia należy dołączyć „cyfrowe odwzorowanie dokumentów potwierdzających uprawnienie do tych zwolnień”.

Zaznaczono, że taka możliwość będzie dostępna jedynie „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w przypadku zaprzestania działania placówek operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne”. W związku z epidemią koronawirusa stan zagrożenia epidemicznego został ogłoszony w Polsce w połowie marca.

Ponadto zwolnienie z abonamentu rtv uzyskane na podstawie elektronicznego zaświadczenia będzie obowiązywało „nie dłużej niż do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii”. Żeby uzyskać dalsze zwolnienie z tej daniny, trzeba będzie

Kto jest zwolniony z abonamentu rtv?

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych z płacenia tej daniny zwolnionych jest kilka grup społecznych:
- osoby mające ukończone 75 lat,
- osoby mające ukończone 60 lat i pobierające emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
- osoby z I grupą inwalidzką,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Osoby, które zaczęły kwalifikować się do jednej z tych grup, nie zostały automatycznie oznaczone w rejestrze Poczty Polskiej jako zwolnione z abonamentu. Muszą najpierw w placówce pocztowej złożyć stosowne oświadczenie i poświadczyć je dokumentami.

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono takie oświadczenie.

Abonament płaci niecały milion Polaków, telewizory są w 13,6 ml domów

Według zeszłorocznego sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która odpowiada za podział środków z abonamentu rtv między media publiczne, w 2018 roku zwolnionych z tej daniny było 3,69 mln Polaków, wobec 3,59 mln rok wcześniej, a 2,48 mln zł w 2010 roku.

Pocztę Polską przekazała KRRiT, że koniec grudnia 2018 roku telewizory i odbiorniki radiowe zgodnie z przepisami zarejestrowało u niej 6,85 mln posiadaczy (w tym 235,8 tys. firm i instytucji), z czego 281,5 tys. miało tylko radio.

W 2018 roku abonament rtv opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm, a wpływy z tej daniny w 2018 roku wyniosły 777,3 mln zł. Dodatkowo zapłacono 9,4 mln zł odsetek za zwłokę i 5,7 mln zł kar za niezarejestrowane odbiorniki. Po odliczeniu wynagrodzenie dla Poczty Polskiej i innych kosztów KRRiT przekazała TVP i Polskiemu Radiu 741,5 mln zł.

Według danych GUS z 13,572 mln gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. ma telewizory. Oznacz to, że tylko 50,5 proc. gospodarstw je zarejestrowało. Za kontrolę rejestrowania odbiorników w celu płacenia abonamentu rtv odpowiada Poczta Polska.

Jesienią ub.r. KRRiT zdecydowała, że w br. stawki abonamentu się nie zmienią: miesięczna opłata za używanie telewizora lub telewizora i radia wynosi 22,70 zł, a tylko za używanie radia - 7 zł. Pozostawiono też dotychczasowe kwoty przypłaceniu z góry: 44,05 zł za dwa miesiące, 65,35 zł za trzy miesiące, 129,40 zł za sześć miesięcy i 245,15 zł za rok za abonament radiowo-telewizyjny oraz 13,60 zł za dwa miesiące, 20,15 zł za trzy miesiące, 39,90 zł za sześć miesięcy i 75,60 zł za rok za abonament radiowy.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej.

I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł.

Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne. W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm.

Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Natomiast w marcu po uchwaleniu przez parlament prezydent podpisał kolejną nowelizację ustawy abonamentowej dającą 1,95 mld zł rekompensaty. Na podstawie nowelizacji w zeszłym tygodniu minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostaną one zasymilowane z inną serią obligacji, a minister finansów będzie je mógł wykupić.

Dołącz do dyskusji: Oświadczenie o zwolnieniu z abonamentu rtv można będzie złożyć przez internet

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rawicza
Proponuję zrobić korektę tekstu w wykazie osób zwolnionych z abonamentu. druga grupa to osoby 75 i pobierające emeryturę to ma się nijak do stanu faktycznego
odpowiedź
User
Ciekawska
A co tam z radyjkiem cyfrowym w ramach podziękowań za regularne płacenie abonamentu? Dla 1/13 płacących?
odpowiedź
User
gościówa
ale po co nie lepiej zapłacić i mieć spokój !!!
odpowiedź