SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Abp Dziwisz przyjął od Onet.pl Księgę Kondolencyjną

'Wolałbym jedynie, by było napisane Księga Życia, nie Księga Kondolencyjna. Bo ostatnie Dni Ojca Świętego były triumfem życia'

Powiedział ks. abp Stanisław Dziwisz odbierając edycję Księgi Kondolencyjnej z rąk Łukasza Wejcherta - prezesa Onet.pl.

Uroczystość odbyła się we wtorek w siedzibie Kurii Metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

Księga to 35 liczących po 900 stron tomów z wpisami internautów zamieszczonymi na stronie Onetu w dniach żałoby po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II – między 2 a 9 kwietnia. Zawiera blisko 1 100 000 wpisów – wypowiedzi, nierzadko bardzo emocjonalnych, wiernie oddających niepowtarzalną atmosferę dni, w których żegnano Jana Pawła II. To bezprecedensowe i jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w historii światowego internetu.

"Te tomy zawierają niezwykłe bogactwo prawdy o człowieku. Prawdy o dobru, które uruchamiał w tych ludziach JP II" – opisał Księgę podczas konferencji prasowej w Kurii redaktor naczelny "Tygodnika Powszechengo" ks. Adam Boniecki.

"Tygodnik Powszechny" od samego początku ściśle współpracował z Onetem w dniach choroby Papieża i po jego śmierci. Wydanie Księgi jest zwieńczeniem internetowo-prasowej współpracy skupionej wokół postaci i dzieła Papieża Polaka.

Księga wydana została w trzech edycjach, które trafiły dziś do trzech instytucji, do miejsc szczególnie związanych z życiem i działalnością Ojca Świętego. Jedną edycję otrzymało Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, druga powędruje do Rzymu do Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, trzecia pozostanie w Krakowie przy osobistym sekretarzu Jana Pawła II.

Wadowickie muzeum reprezentowała w Krakowie s. Magdalena. Nie dotarł natomiast ks. Jan Główczyk, kierownik sekcji dokumentacji w rzymskim ośrodku.

Ks. abp Dziwisz odbierając 36 tomów trzeciego egzemplarza Księgi przypomniał postać papieża Jana Pawła II i jego pogrzeb, podczas którego wiatr przewracał kartki otwartej księgi Ewangelii złożonej na trumnie, a w pewnym momencie ją zamknął.

"Dzięki środkom przekazu świat nie tylko mógł śledzić zapisywanie przez Ojca Świętego ostatnich kart życia, ale i uczestniczyć w Jego odchodzeniu do domu Ojca. W pierwszą sobotę kwietnia, w przeddzień niedzieli Miłosierdzia Bożego, Ojciec Święty zakończył pisanie, Bóg zamknął jego księgę życia" – głos osobistego sekretarza Jana Pawła II na te słowa się załamał.

"Uszanujcie proszę  to moje wzruszenie. Choć minęły już miesiące. Nadal ciężko jest je opanować" – wyjaśnił nowy Metropolita Krakowski po chwili dojmującej ciszy.

Zaraz potem czytał w dalszym ciągu przemowy: "W tej niezwykłej księdze ludzie zapisali nie tylko swoje przeżycia związane ze śmiercią Sługi Bożego Jana Pawła II. Dzięki tej wirtualnej księdze mogli ukazać księgę ważniejszą, tę mianowicie, którą w ich sercach przez blisko 27 lat pisał Ojciec Święty, zarówno swoim życiem jak i słowem. Tak więc Księga Kondolencyjna jest księgą świadectwa o papieskiej ewangelizacji ludzkich serc. Ta ewangelizacja to zapis wiary, nadziei i miłości: zapis umocniony lub pogłębiony; a w wielu wypadkach zapis całkowicie nowy – wskutek radykalnej przemiany serca, czyli nawrócenia".

Konferencję prasową i uroczystość przekazania Księgi ks. abp Dziwisz zakończył przypominając słowa wypowiedziane nad grobem Ojca Świętego w dzień jego urodzin 18 maja br.

"Przyszliśmy tu, by Ci Ojcze Święty podziękować i prosić, byś nas nie opuszczał, byś dał nam odczuć, że nas kochasz i że będziesz nam nadal błogosławił".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Abp Dziwisz przyjął od Onet.pl Księgę Kondolencyjną

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl