SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ada Petriczko stypendystką The International Women's Media Foundation

Współpracująca z „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami” (Agora) Ada Petriczko zdobyła stypendium im. Elizabeth Neuffer The International Women's Media Foundation (IWMF).

Ada Petriczko jest niezależną reporterką i korespondentką zagraniczną (fot. Sonia Szostak)Article

Laureatka została wybrana spośród ponad 100 kandydatek z 31 krajów. „To wielki zaszczyt i jeszcze większa odpowiedzialność” - mówi cytowana w komunikacie Petriczko. „Podobnie jak Elizabeth Neuffer, uważam, że moją rolą jest opowiadanie historii, które w przeciwnym razie być może zostałyby przemilczane. To, komu pozwala się mówić i kogo się ucisza, determinuje kształt całego społeczeństwa. Nie mogę doczekać się nauki pod okiem najwybitniejszych redaktorów oraz badaczy na świecie i mam nadzieję, że dzięki temu stanę się wartościowym głosem w debacie publicznej mojego kraju” - dodaje.

Stypendium im. Elizabeth Neuffer obejmuje szeroko zakrojone szkolenie z dziedziny praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Przez siedem miesięcy jego trwania Petriczko odbędzie staże reporterskie w redakcjach dzienników „The New York Times" i „The Boston Globe", gdzie będzie rozwijała wątki obecne w jej wcześniejszych reportażach oraz pisała o sytuacji kobiet w Polsce. Poświęci się również badaniom naukowym w Centrum Studiów Międzynarodowych Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Ada Petriczko jest niezależną reporterką i korespondentką zagraniczną, która pisze o prawach kobiet, sprawiedliwości społecznej i kulturze. Jej teksty publikowane były na łamach „Gazety Wyborczej" oraz „Wysokich Obcasów". To autorka m.in. opowieści o Reshmie Qureshi, modelce, która przeżyła atak kwasem. Za ten tekst zdobyła nominację na Festiwalu Wrażliwym w kategorii „najlepszy reportaż". W jej dziennikarskim portfolio znajdują się również liczne wywiady, np. z indyjską pisarką Arundhati Roy, indyjską filozofką i ekofeministką Vandaną Shiva, reżyserką Jagodą Szelc czy aktorką Rossy de Palma.

Przez ostatnie dwa lata Petriczko zajmowała się pisaniem reportaży z północnych Indii, gdzie dokumentowała książkę o 45 milionach kobiet, których brakuje w tamtejszej populacji z powodu masowej selekcji płci. Projekt ten jest współfinansowany przez IWMF, „Gazetę Wyborczą", „Wysokie Obcasy" oraz Wydawnictwo Agora, które zajmie się wydaniem książki.

Dołącz do dyskusji: Ada Petriczko stypendystką The International Women's Media Foundation

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lena
Trudno to jakoś sensownie skomentować...
odpowiedź
User
klasyka
propagandowe stypendium podczas którego jeszcze mocniej pierze się mózgi młodych adeptów lewackiej propagandy... jedna z tysięcy dróg dla nicnierobiących wytwarzaczy komunikatów propagandowych do bycia nazywanymi "wybitnyminiezależnymidziennikarzamiomiędzynarodowejsławie". Potem już tylko nobel i miejsce przy stoliku obamów
odpowiedź