SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Glapiński będzie nowym prezesem NBP. "Nominacja dobrze przyjęta przez środowisko"

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją kandydaturę na stanowisko prezesa NBP. Zgodnie z oczekiwaniami rynku wytypowany został prof. Adam Glapiński, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej i były członek Rady Polityki Pieniężnej. Kandydatura ta jest jednogłośnie pozytywnie oceniana przez ekspertów. Nie spodziewają się oni zmian poziomu stóp w najbliższych kwartałach.

Article

– Co do kandydatury zgłoszonej przez prezydenta Dudę, to tutaj zaskoczeń nie było – inwestorzy i rynki finansowe spodziewały się tej kandydatury i myślę, że zostanie ona dobrze przyjęta. Nie ma tutaj żadnych rewolucyjnych zmian, w miarę przewidywalne poglądy, również doświadczenie związane z uczestnictwem w poprzednim składzie Rady Polityki Pieniężnej – mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

Profesor Adam Glapiński, choć od lat związany z PiS-em, jest pozytywnie oceniany także przez polityków i ekspertów opozycyjnych wobec rządzącej partii. Od 2010 do lutego 2016 roku był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Z jego wypowiedzi wnioskować można, że w najbliższym czasie żadnych zmian poziomu stóp nie poprze, bo nie miałyby one praktycznego skutku, a wprowadziły niepotrzebny niepokój na rynkach.

– Stojące przed nowym prezesem i całą Radą Polityki Pieniężnej wyzwania nie są aż tak wielkie – przekonuje Przasnyski. – Można powiedzieć, że nasza polityka pieniężna jest prowadzona w sposób dość stabilny i na tle problemów, jakie mają inne banki centralne świata, to właściwie Rada Polityki Pieniężnej ma tutaj dość komfortową sytuację, co nie znaczy, że zmiany stóp nie nastąpią. Natomiast w bliskiej perspektywie czynników, które skłaniałyby do takich ruchów, czy to w kierunku obniżenia, czy podwyższenia stóp procentowych, nie widziałbym.

Parę dni temu Rada Polityki Pieniężnej, choć w nowym składzie, pozostawiła stopy bez zmian. Taka sytuacja trwa od marca 2015 roku, gdy po raz ostatni zostały one obniżone. Ponieważ gospodarce nie dokucza ani inflacja, która mogłaby popchnąć Radę do duszących gospodarkę podwyżek stóp, ani słabe tempo wzrostu gospodarczego, które mogłoby skłonić bank centralny do obniżek napędzających wzrost cen, nie ma powodu do zmian.

– Właściwie jednym z takich czynników, który mógłby być brany pod uwagę i który mógłby być powód do niepokoju Rady Polityki Pieniężnej, jest kurs walutowy – zastrzega Przasnyski. – Jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakąś dużą niestabilnością w tym obszarze, to właściwie tutaj jakieś narzędzia polityki pieniężnej, czyli np. stopy procentowe, mogłyby zostać użyte, ale to tylko w przypadku długookresowego trendu, trwalszej presji na naszą walutę.

Drugim aspektem, który może wymusić zmiany na stabilnym rynku, mogłoby być rozstrzygnięcie kwestii przewalutowania kredytów frankowych, co mogłoby się odbić na kondycji banków, ich wskaźnikach i w konsekwencji – zdolności i skłonności do udzielania kredytów przedsiębiorcom. Zdaniem analityka, bank w takiej sytuacji sięgnie jednak raczej po inne narzędzia.

– Myślę, że gdyby doszło do jakichś kłopotów w tym zakresie, bo już są jakieś sygnały pewnego zaostrzenia polityki banków wobec kredytobiorców, również tych komercyjnych, to Rada Polityki Pieniężnej stosowałaby raczej inne mechanizmy niż zmiany wysokości czy obniżenie stóp procentowych – ocenia. – Raczej byłyby to mechanizmy podobne do tych, które stosuje Europejski Bank Centralny, czyli pożyczki udzielane przez bank centralny poszczególnym bankom z myślą o przekazaniu później w formie kredytu dla przedsiębiorców.

Adam Glapiński urodził się 9 kwietnia 1950 r. w Warszawie. W 1972 roku ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie i od 1974 roku jest związany zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. Dziś jest to Szkoła Główna Handlowa. W 2004 roku habilitował się, a w 2013 uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

W latach 80. działał w Solidarności. W 1990 roku był współzałożycielem Porozumienia Centrum. Od początku lat 90. pełnił wiele funkcji w administracji publicznej - ministra budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w gabinecie Jana Olszewskiego. Był też posłem na Sejm I kadencji i senatorem IV kadencji Senatu RP. Działał w Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.

Adam Glapiński zasiadał w radach nadzorczych Banku Rozwoju Eksportu, Centralwings oraz KGHM Polska Miedź. W latach 2007-2008 pełnił funkcję prezesa zarządu - dyrektora generalnego Polkomtela.

Od 2009 r. był doradcą ekonomicznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w lutym 2010 roku wskazał Glapińskiego jako jednego z trzech swoich przedstawicieli w RPP. Przed wejściem do Rady Glapiński przedstawiał się jako zwolennik silnej obecności państwa w gospodarce oraz przeciwnik szybkiego wchodzenia przez Polskę do strefy euro.

W RPP uchodził za przedstawiciela "gołębiej" linii, opowiadającej się raczej za obniżaniem stóp procentowych.

Z dniem 1 marca prezydent Andrzej Duda powołał Adama Glapińskiego na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Dołącz do dyskusji: Adam Glapiński będzie nowym prezesem NBP. "Nominacja dobrze przyjęta przez środowisko"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl