SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Youtuber o. Szustak przeprosił za deklarację, że będzie głosował na Hołownię. „Nie przemyślałem tego”

Dominikanin o. Adam Szustak, autor popularnego kanału youtube’owego Langusta na Palmie, przeprosił za to, że w czwartek poinformował, że w wyborach prezydenckich zamierza zagłosować na Szymona Hołownię. - Jako ksiądz, reprezentant Kościoła katolickiego nie powinienem wyrażać publicznie swoich preferencji politycznych - stwierdził.

O. Adam Szustak Article

Ojciec Adam Szustak w czwartek zamieścił na kanale Langusta na Palmie wideo, w którym odpowiadał na różne pytania internautów. Jeden z użytkowników poprosił duchownego o opinię na temat Szymona Hołowni kandydującego w wyborach prezydenckich.

O. Szustak zaznaczył, że wyraża swoje prywatne zdanie, a nie stanowisko Kościoła. Poinformował, że pierwszy raz od 23 lat pójdzie głosować.

- Wiem, grzech i w ogóle co to za patriota, co to za Polak. Nie byłem, bo nie ma w kim wybierać, nie ma zupełnie. Po raz pierwszy, kiedy będą teraz wybory prezydenckie pójdę na wybory i zagłosuję na Szymona Hołownię. Uwaga: to nie znaczyło to, co część z Was sobie pomyślała że znaczyło. Tak, bardzo się cieszę, że Szymon startuje na prezydenta - powiedział dominikanin.

- Nawet jeśli mu się nie uda wygrać, to mam nadzieję że przez samo to, co będzie robił i już robi w trakcie kampanii, że to przyniesie dużo dobra. Takie jest moje zdanie na temat Szymona Hołowni, nikomu nic do tego - dodał. - Nikomu nic do tego, w takim sensie proszę tego nie interpretować tak, jak tego nie powiedziałem. Nikogo do tego nie zachęcam. To moje, adamo-szustakowe zdanie, idę w tym roku po raz pierwszy na wybory - zastrzegł.

Ta deklaracja wywołała wiele krytycznych komentarzy. Przypomniano, że poglądy Szymona Hołowni na kilka spraw są niezgodne z nauką Kościoła. Wieloletni gospodarz „Mam talent!” jest za utrzymaniem obecnych przepisów dotyczących aborcji oraz finansowaniem przez państwo zabiegów in vitro. W obu kwestiach zmienił swoje poglądy, tłumaczył, że w przypadku in vitro zdecydowały jego spotkania z rodzicami dzieci urodzonych dzięki tej metodzie.

O. Szustak przeprasza i usuwa deklarację

W sobotę o. Adam Szustka zamieścił nagranie, w którym wycofał się z deklaracji o głosowaniu na Szymona Hołownię i przeprosił za nią. Zaznaczył, że zdecydował się na to, ponieważ zastrzeżenia co do jego deklaracji o głosowaniu na Szymona Hołownię wyrazili ludzie, którzy są dla niego autorytetem. - Rzeczywiście, przemyślałem, co mi powiedzieli, mają rację - stwierdził. Podkreślił, że nie działa w ramach kampanii wyborczej Hołowni ani żadnego innego kandydata.

- Zgadzam się ze zdaniami moich braci, którzy napisali, że jakiekolwiek wyrażanie publiczne swoich opinii politycznych po prostu dzieli wiernych. I to jest racja. Mamy prawo mieć własne poglądy, własne opcje polityczne, ale ja jako osoba duchowna, jako ksiądz nie powinienem publicznie ich prezentować, dlatego że może to zostać odebrane jako agitacja wyborcza. Mimo że tak nie było, to może to tak zostać odebrane. I to jest moja wina, że tego nie przemyślałem - uzasadnił dominikanin.

- Bardzo przepraszam, że upolityczniłem kanał Langusty. Zamierzam dotrzymać obietnicy, którą złożyłem jakiś czas temu, że tak nie będzie. Udało się przez 3 tys. odcinków, więc mam nadzieję, że tak będzie znowu - dodał. Zapowiedział, że fragment o głosowaniu na Hołownię zostanie usunięty z czwartkowego materiału.

- Szymona cenię, moje zdanie na jego temat się nie zmienia. Nigdy w życiu w ogóle nie spotkałem go na żywo - zaznaczył o. Szustak.

 

Langusta na Palmie jest jednym z najpopularniejszych polskich kanałów youtube’owych dotyczących wiary. O. Adam Szusak tworzy go od siedmiu lat, nieco ponad 3 tys. materiałów zanotowało jak dotąd 275 tys. odtworzeń, a kanał ma 596 tys. subskrybentów.

Fanpage facebookowy Langusty na Palmie ma natomiast 252 tys. użytkowników, a fanpage o. Adama Szustaka - 72 tys.

Hołownia pisze książki i felietony, szeroko znany z TVN

Szymon Hołownia z mediami jest związany od ponad 20 lat. W latach 1997-2000 był dziennikarze działu kultury „Gazety Wyborczej”, w latach 2001–2004 pracował w dziale społecznym „Newsweek Polska”[6], w 2005 roku był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ozon”, a w latach 2005-2006 był redaktorem dodatku „Plus Minus” w „Rzeczpospolitej”.

W latach 2006-2012 współpracował z „Newsweek Polska”, potem przez niecały rok był felietonistą „Wprost”, a w 2015 roku zaczął współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Prowadził audycje w kilku stacjach radiowych (m.in. Radiu Białystok i VOX FM), w 2006 był gospodarzem programu „Po prostu pytam” w TVP1. W latach 2007–2012 był dyrektorem programowym Religia.tv, prowadził w tej stacji programy „Między sklepami”, „Bóg w wielkim mieście” i „Ludzie na walizkach”.

Największą popularność zyskał od 2008 roku jako współprowadzący „Mam talent!” w TVN. W 2015 roku razem z Marcinem Prokopem prowadził też w TVN program „Mamy Cię!”.

Napisał ok. 20 książek, przede wszystkim o tematyce religijnej i duchowości. Otrzymał kilka nagród dziennikarskich, m.in. Ostre Pióro od Business Centre Club (w 2004 roku), Nagrodę „Ślad” im. bp. Jana Chrapka (w 2007 roku), Wiktora w kategorii Wiktor publiczności za 2010 rok, MediaTor w kategorii NawigaTOR w 2008 roku, a w 2010 roku był nominowany do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Hołownia od lat jest zaangażowany w działalność charytatywną, głównie na rzecz dzieci w Afryce. Założył fundacje Kasisi i Dobra Fabryka, w 2016 roku otrzymał od Rzecznika Praw Dziecka Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Youtuber o. Szustak przeprosił za deklarację, że będzie głosował na Hołownię. „Nie przemyślałem tego”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tuniek
Hołownia Ci emerytury nie da... ojcze.
17 3
odpowiedź
User
Piotr1
widzisz i nie grzmisz !!!
9 1
odpowiedź
User
T
ponad 275 mln a nie 275 tys odtworzeń.
2 3
odpowiedź
User
Antoni
Szustak oszukał 576 tys subskrybentów
4 3
odpowiedź
User
Zuzka
O.Adamie,wcale nie musiałeś przepraszać. Dlaczego nikt nie przeprasza za te wszystkie wulgaryzmy i brednie,które produkują zwolennicy pis?My również oddamy głos na Szymona Hołownię.Jedynego kandydata nie uzależnionej od układów i chorego partyjniactwa.Pozdrawiam
2 13
odpowiedź