SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora rekordowo tania na giełdzie, przez rok akcje staniały o 46 proc.

W środę na koniec sesji za akcję Agory płacono 4,34 zł, rekordowo mało w 23-letniej historii obecności spółki na warszawskiej giełdzie. Firma ogłosił właśnie zwolnienia grupowe, które na razie oznaczają dodatkowe koszty.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweSiedziba Agory, fot. materiały prasowe

W czasie środowej sesji kurs Agory zmalał nawet do 4,20 zł. Na koniec notowań cena zmalała o 1,1 proc., handlowano walorami za 341,9 tys. zł. Natomiast we wtorek kurs zmalał z 4,69 do 4,39 zł przy obrotach wynoszących 560,8 tys. zł.

Ostatni raz powyżej poziomu 5 zł utrzymywał się na dłużej na przełomie września i października, a w trendzie spadkowym jest od połowy ub.r., kiedy wynosił ok. 11 zł. W styczniu br. zmalał poniżej 8 zł, pod koniec kwietnia - poniżej 7 zł, a w drugiej połowie maja - poniżej 6 zł.

W silnej korekcie wiosną 2020 roku, gdy wybuchała epidemia, kurs Agory zsunął się na krótko do 6,40 zł. Latem na krótko wzrósł do ok. 9 zł, natomiast gdy wprowadzano kolejny lockdown nastąpił głębszy spadek - do 4,44 zł pod koniec października 2020 roku. Przy czym w drugiej połowie listopada odbił w górę powyżej 7 zł.

4,44 zł było poprzednim dnem giełdowym Agory, notowanej na warszawskim parkiecie od wiosny 1999 roku.

23 listopada ub.r. na koniec sesji kurs Agory wynosił 8,14 zł. Tym samym w ciągu roku zmalał o 46,7 proc. Natomiast od początku stycznia br. zmniejszył się o 40,9 proc.

Przy cenie akcji z zamknięcia środowej sesji kapitalizacja Agory wynosi 204 mln zł, wobec 379,2 mln zł rok wcześniej.

Agora mocniej w dół niż WIG-Media

Od wielu miesięcy na warszawskiej giełdzie przeważają spadki, przy czym Agora straciła znacznie więcej niż cały rynek. Od początku br. indeks głównego rynku WIG zmalał o 20,5 proc., WIG20 - o 24,4 proc. Natomiast indeks branżowy WIG-Media, w którym Agora ma 5,2 proc. udziału, spadł o 31,9 proc.

Kurs Wirtualnej Polski (ma 58,1 proc. udziału w WIG-Media) zmalał o 30,3 proc., a Grupy Pracuj (26,5 proc.) - o 35,2 proc.

Agora zwalnia, zwalnia rynek reklamowy

Od końcówki października grupa Agora przekazała kilka komunikatów dotyczących zwolnień grupowych. Sama spółka Agora w połowie listopada porozumiała się co do pożegnania z maksymalnie 84 pracownikami. Rezerwa dotycząca zwolnień grupowych obciąży w bieżącym kwartale jednostkowy i skonsolidowany wynik Agory o ok. 3,6 mln zł, natomiast oszczędności w efekcie obniżenia zatrudnienia mogą wynieść ok. 6,7 mln zł w skali roku.

Natomiast należąca do Agory sieć kinowa Helios ustaliła z pracownikami, że zwolni maksymalnie 53 osoby, a w efekcie nieprzedłużeni wybranych umów i nieobsadzania wakatów zatrudnienie w sieci kin zmniejszy się o kolejne 16 etatów. W bieżącym kwartale obciąży to wynik grupy Agora w kwocie ok. 1,9 mln zł, a potem oszczędności mają wynosić ok. 5,45 mln zł rocznie.

Firma nie ukrywała, że cięcia wynikają z trudnej sytuacji gospodarczej. - Z uwagi na czynniki ekonomiczno-finansowe tj. kryzys gospodarczy wywołany przez konflikt w Ukrainie, skutkujący m.in. wzrostem cen papieru oraz z uwagi na niekorzystne prognozy dotyczące rozwoju gospodarki w najbliższych kwartałach wymagane są zmiany struktury organizacyjnej spółki - opisała w komunikacie pod koniec października.

Dla grupy Agora koniunktura gospodarcza jest ważna m.in. dlatego, że prawie połowę przychodów osiąga ze sprzedaży reklam (prasowych, internetowych, radiowych i outdoorowych). W pierwszych trzech kwartałach br. wpływy reklamowe firmy zwiększyły się rok do roku o 5,9 proc. do 354,1 mln zł, przy wzroście łącznych przychodów o 27,3 proc. do 782,1 mln zł. Przy czym tylko w zeszłym kwartale wpływy z reklam zmalały o 4,5 proc. do 119,9 mln zł.

Agora od trzech lat bez dywidendy

W trzecim kwartale br. grupa Agora przy minimalnym wzroście wpływów zanotowała 24,5 mln zł straty netto. Koszty operacyjne firmy zwiększyły się o 4,7 proc., na niekorzyść zadziałały też słaby złoty i wyższe stopy procentowe.

Od początku 2020 roku firma kwartalny zysk netto osiągnęła tylko raz - w czwartym kwartale ub.r. (24,12 mln zł).

Ostatni raz Agora dywidendę wypłaciła w połowie 2019 roku - przekazała akcjonariuszom 23,29 mln zł, po 50 groszy na akcję. W ujęciu skonsolidowanym 2020 roku przy 836,46 mln zł przychodów miała 130,24 mln zł straty netto, w ub.r. zanotowała 965,87 mln zł wpływów i 46,64 mln zł straty netto, a w pierwszych trzech kwartałach br. - 782,1 mln zł przychodów i 75,2 mln zł straty netto.

Głównymi akcjonariuszami spółki są Agora Holding (ma walory stanowiące 11,6 proc. kapitału i 35,36 proc. głosów na walnym zgromadzeniu), OFE PZU Złota Jesień (17,45 proc. kapitału i 12,76 proc. głosów) oraz MDIF Media Holdings (11,5 proc. kapitału i 8,41 proc. głosów).

Dołącz do dyskusji: Agora rekordowo tania na giełdzie, przez rok akcje staniały o 46 proc.

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Investment
Akcje Agory to akcje śmieciowe, kto się ich nie pozbył jeszcze ten frajer i tyle…
odpowiedź
User
moje imie/nick
Ważne że Zarząd ma się świetnie.
odpowiedź
User
PK
Niedługo Agora będzie tak tania, że nawet niemajętny inwestor będzie mógł kupić wszystkie akcje dostępne w obrocie. Tylko pytanie, czy będzie chciał, bo raczej perspektyw nie ma. Drukowana Gazeta do zamknięcia, a reszta to raczej dodatki.
odpowiedź