SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora, Bauer i RASP będą na własną rękę walczyć z kradzieżą treści w internecie

Agora, Wydawnictwo Bauer i Ringier Axel Springer Polska kibicują inicjatywie kilku wydawców prasowych, IWP i PAP doprecyzowującej zasady cytowania artykułów przez inne media. Na razie jednak nie zamierzają dołączyć do tej akcji, tylko we własnym zakresie walczą z kradzieżą treści w internecie.

W poniedziałek na konferencji prasowej, a we wtorek na pierwszych stronach swoich dzienników Gremi Business Communication, Infor Biznes, Grupa Polskapresse i Bonnier Business Polska zaprezentowały sposób oznaczania swoich autorskich treści (podkreślający, że są chronione prawem autorskim) oraz zasady ich cytowania przez inne media. W inicjatywie, powstałej pod auspicjami Izby Wydawców Prasy, uczestniczą też „Tygodnik Powszechny” i Polska Agencja Prasowa (przeczytaj więcej na ten temat).

W projekcie nie bierze natomiast jak na razie udziału kilku innych dużych wydawców prasowo-internetowych, także tych mających w swoim portfolio dzienniki. Postanowiliśmy zapytać ich o powody takiej postawy oraz opinie o inicjatywie.

Przedstawiciele Agory, Wydawnictwa Bauer i Ringier Axel Springer Polska, od których otrzymaliśmy we wtorek odpowiedzi, podkreślili, że taki ruch wydawców jest jak najbardziej słuszny i mu kibicują. - Współpraca wydawców, PAP i IWP to dobry kierunek działań minimalizujących proceder bezprawnego kopiowania treści prasowych w sieci. Zawsze wspieramy IWP, która walczy o prawa wydawców - także szerzej, nie tylko na poziomie takich pomysłów, jak właśnie wprowadzony - stwierdził Wojciech Fusek, dyrektor wydawniczy i zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. - To bardzo ważna inicjatywa IWP, która bez wątpienia pomoże ograniczyć bezprawne kopiowanie i publikowanie tekstów w internecie - podkreśliła Anna Marucha, rzeczniczka prasowa Ringier Axel Springer Polska.

Największy niepokój wynikający z tego, jak treści z tytułów prasowych jego firmy są bezprawnie kopiowane w internecie, wyraził Tomasz Namysł, wiceprezes Wydawnictwa Bauer.

- Portale internetowe masowo kopiują treści lub wykorzystują pomysły redakcyjne tytułów naszego wydawnictwa. Dotyczy to zwłaszcza tytułów z segmentu people, gdzie esencjonalne streszczenia, cytowania i omówienia artykułów z mediów drukowanych niekorzystnie wpływają na sprzedaż tych ostatnich - opisał Namysł. - Rozważamy podejmowanie kroków prawnych przeciwko podmiotom nielegalnie kopiującym treści  a także przyłączenie się do inicjatywy wydawców. Obecnie analizujemy aspekty prawne - dodał.

Również przedstawiciele Agory i RASP zadeklarowali, że firmy te na razie we własnym zakresie będą walczyć z bezprawnym kopiowaniem ich treści w internecie. - Stoimy jednak na stanowisku, że przede wszystkim należy egzekwować przestrzeganie prawa prasowego. Dlatego trzymamy kciuki za powodzenie tej inicjatywy, ale nie wprowadzamy zmian w oznaczeniach na naszych serwisach internetowych - poinformował Wojciech Fusek. Dodał, że Agora chce pobierać opłaty za dostęp do wszystkich artykułów „Gazety Wyborczej” w sieci (po przekroczeniu przez użytkownika darmowego limitu) i taką opcję promuje wśród internautów. Przypomnijmy, że wprowadzona w lutym ub.r. płatna oferta serwisów „GW” na koniec września miała 21 tys. użytkowników (więcej o tym), a uruchomiony w ramach tego pakietu serwis BIQdata.pl w październiku ub.r. odwiedziło 26,8 tys. internautów (więcej na ten temat).

- Jak wszyscy wydawcy, stykamy się ze zjawiskiem kradzieży treści w internecie. Mamy w Agorze dział licencjonowania treści, zajmujący się współpracą z różnymi podmiotami, które chcą odpłatnie korzystać m.in. z materiałów „Wyborczej”. W stosunku do tych, którzy takiej współpracy z nami nie nawiązali lub się od niej uchylają, podejmujemy stosowne kroki prawne - zaznaczył Wojciech Fusek.

Z kolei Ringier Axel Springer Polska na podstawie regulaminu przygotowanego w ramach Izby Wydawców Prasy opracowuje własne szczegółowe rozwiązania, które będą mogły być wdrożone w całej firmie. - Ze względu na dużą liczbę podmiotów wydawniczych należących do Grupy RAS w Polsce (serwisy Grupy Onet.pl, tytuły prasowe oraz serwisy internetowe RASP) jest to bardzo złożone zadanie, nad którym pracuje zespół naszych specjalistów od zarządzania treścią - poinformowała nas Anna Marucha. - Zasady określone regulaminem będą wdrożone dopiero wówczas, gdy opracujemy wytyczne dostosowane do potrzeb Grupy RAS - dodała.

Dołącz do dyskusji: Agora, Bauer i RASP będą na własną rękę walczyć z kradzieżą treści w internecie

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anioł
No i po grupie wp...
odpowiedź
User
Xerox Motorowa
Największa kserokopiarka na rynku będzie walczyć z kradzieżą treści?
odpowiedź
User
hahaha
W redakcjach onetu panika, szefowie piszą maile by narazie nie robic prasówek, a szefostwo Onetu swoje :)
odpowiedź