SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora wciąż chce przejąć Eurozet. „Szacujemy, że cały proces może trwać od roku do dwóch”

Kolejnego roku, a nawet dwóch, spodziewa się Agora, jeśli chodzi o okres, w którym dojdzie do finalizacji przejęcia Eurozetu. Powodem jest wniesienie apelacji od wyroku sądu w sprawie wniósł prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka poinformowała, że wciąż nie otrzymała stosownych dokumentów.

Agora stara się o przejęcie 60 proc. udziałów Eurozetu, nadawcy m.in. Radia Zet, Antyradia i Meloradia (spółka posiada pozostałe 40 proc. udziałów). Pod koniec lipca prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów złożył odwołanie do orzeczenia sądu, które zmieniło w całości jego wcześniejszą decyzję, bezwarunkowo zakazującą Agorze przejęcia udziałów.

- Spodziewaliśmy się tego - przyznał prezes Agory Bartosz Hojka podczas piątkowej konferencji, dotyczącej wyników spółki za drugi kwartał br. - Tym niemniej przyjmujemy z ubolewaniem, że pomimo bezprecedensowego wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prezes UOKiK z uporem godnym lepszej sprawy nie ustaje w pozbawionym jakichkolwiek merytorycznych podstaw blokowaniu rozwoju Agory - dodał.

Spytaliśmy zarząd Agory o dalsze kroki w tej sprawie.

- Apelacja oficjalnie jeszcze nie wpłynęła do spółki. Po jej otrzymaniu spółka ma dwa tygodnie na odpowiedź, wtedy czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy apelacyjnej – mówiła w piątek Anna Kryńska-Godlewska, członkini zarządu Agory odpowiedzialna m.in. za dział Prawny. - Szacujemy, że cały proces może trwać od roku do dwóch lat, zależy, jak podejdzie do tego sąd – dodała.

Czy Agora w dalszym ciągu chce kupić Eurozet? - Tak jak zawsze mówiliśmy, jest to dla nas istotna transakcja. Widzimy znaczącą wartość w tym, żeby przejąć kontrolę nad Eurozetem i jesteśmy zdeterminowani, żeby walczyć o nasze prawo – podkreśliła Kryńska-Godlewska.

UOKiK nie zgodził się na kupno przez Agorę reszty Eurozetu

W lutym 2019 roku Agora za 130 mln zł przejęła 40 proc. udziałów Eurozetu, natomiast 60 proc. nabył czeski fundusz SFS Ventures. Zgodnie z umową Agora ma tzw. opcję call, czyli prawo do nabycia wszystkich udziałów od wspólnika. Jesienią 2019 roku Agora poinformowała, że zamierza zrealizować tę opcję i złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na transakcję.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Urząd przeprowadził dwuetapowe postępowanie, obejmujące analizę rynków działania obu firm. Na początku stycznia ub.r. prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu. W obszernym uzasadnieniu stwierdzono, że połączone firmy wspólnie z Grupą RMF stworzyłyby duopol z 70-procentowym udziałem w rynku radiowym.

- Decyzja Prezesa UOKiK kompromituje Urząd. Chroni konkurentów Agory, a nie konkurencję. Została podjęta z naruszeniem przepisów prawa oraz procedur administracyjnych - skomentowała Agora i w lutym ub.r. złożyła odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wskazała na „rażące naruszenia przepisów prawa, jakie miały miejsce przy wydaniu tego rozstrzygnięcia”.

W kwietniu Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory napisał list do Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. ochrony konkurencji, w którym skrytykował zablokowanie przez prezesa UOKiK przejęcia przez firmę kontrolnego pakietu Eurozetu. Menedżerowie Agory w maju spotkali się z przedstawicielami Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Sąd zmienił decyzję, UOKiK się odwoła

Agora złożyła do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o rozpatrzenie jej odwołania poza kolejnością. SOKiK się do tego przychylił, pierwsza rozprawa w procesie odbyła się pod koniec listopada.

W maju Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmienił w całości decyzję prezesa UOKiK bezwarunkowo zakazującą Agorze kupna kontrolnego pakietu udziałów Eurozetu.

W komunikacie Agory opisano, że „w ocenie sądu przedstawione w decyzji prezesa UOKiK hipotetyczne scenariusze działań koordynacyjnych przedsiębiorców, mające grozić istotnym ograniczeniem konkurencji, mają charakter spekulatywny i są nie są wysoce prawdopodobne”, a ponadto „nie znajdują one podstaw w ustalonych w toku postępowania dowodowego realiach rynkowych i uwarunkowaniach ekonomicznych”.

- Dzisiejszy wyrok to kompromitacja działań prezesa UOKiK. W ustnym uzasadnieniu do wyroku sędzia wskazał, że decyzja prezesa UOKiK była wewnętrznie sprzeczna, oparta na wielopiętrowej spekulacji i pomijała kluczowe dowody w sprawie - ocenił Bartosz Hojka, prezes Agory. - Naszym zdaniem ten wyrok potwierdza, że zakaz zakupu Eurozetu przez Agorę był decyzją polityczną, wymierzoną w naszą firmę i wpisującą się w działania partii rządzącej, która na różne sposoby stara się utrudnić lub ograniczyć działalność wolnych mediów w Polsce. Ta sprawa, zakończona wydaniem przełomowego wyroku, przywraca wiarę przedsiębiorcom w możliwość uczciwego konkurowania na rynku - podkreślił.

Zupełnie inaczej sprawę postrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Właściwie oceniliśmy bardzo obszerny materiał dowodowy i zagrożenie dla konkurencji, jakie niesie za sobą ta koncentracja. Nie zgadzamy się z decyzją sądu pierwszej instancji dlatego skorzystamy z przysługującego nam prawa i wniesiemy apelację - zapowiedział w komunikacie.

Na czele Eurozetu były menedżer Agory

Do Eurozetu należy pięć rozgłośni. Udział Radia Zet pod względem słuchania w okresie od maja do lipca br. w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 12,9 proc. (udział tej stacji względem fali maj-lipiec 2021 roku wzrósł o 0,1 pkt. proc.) - wynika z najnowszej fali badania Radio Track Kantar Polska. Stacja jest drugą najchętniej słuchaną rozgłośnią w Polsce (lidera, RMF FM, słuchało 32 proc. badanych). Udział Antyradia wyniósł 2,6 proc., Radia Plus - 2 proc., Meloradia 0,9 proc., Chilli Zet - 0,3 proc.

Z kolei serwisy i aplikacje internetowe grupy Eurozet w lipcu miały 10,4 mln użytkowników, co dało im 35,05 proc. zasięgu. Użytkownicy spędzali tam przeciętnie 5 minut i 26 sekund (według badania Mediapanel).

Na początku br. zmienił się przedstawiciel Agory w radzie nadzorczej Eurozetu. Grzegorz Kossakowski został prezesem Eurozetu, a w radzie nadzorczej zastąpił go Paweł Czajkowski.

W ub.r. grupa kapitałowa Eurozet osiągnęła wzrost przychodów o 10,7 proc. do 194,98 mln zł. Zysk netto nadawcy zaksięgowany przez Agorę zwiększył się z 16,51 do 23,97 mln zł.

W drugim kwartale br. grupa Agora przy wzroście przychodów o 30 proc. do 261,8 mln zł i zysku EBITDA z 14,7 do 26,1 mln zł zanotowała 17,6 mln zł straty netto. Była ona wyższa niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Agora wciąż chce przejąć Eurozet. „Szacujemy, że cały proces może trwać od roku do dwóch”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
Strata Agory pod I półroczu 2022 r. wyniosła 50,7 mln zł - po kilku setkach mln zł strat 2021 r. i 2020 r..
Na koniec czerwca 2022 roku Agora miała 75,2 mln zł środków pieniężnych i krótkoterminowych aktywów finansowych.
Zadłużenie Agory z tytułu kredytów i leasingu wyniosło 838,3 mln zł.

I jeszcze Agora chce dokupić Eurozet za kredyt w wysokości prawie 400 mln zł?
To są jakieś jaja.
A pewno nie jest ekonomia.
odpowiedź
User
łowca jaszczompów
Strata Agory pod I półroczu 2022 r. wyniosła 50,7 mln zł - po kilku setkach mln zł strat 2021 r. i 2020 r..
Na koniec czerwca 2022 roku Agora miała 75,2 mln zł środków pieniężnych i krótkoterminowych aktywów finansowych.
Zadłużenie Agory z tytułu kredytów i leasingu wyniosło 838,3 mln zł.

I jeszcze Agora chce dokupić Eurozet za kredyt w wysokości prawie 400 mln zł?
To są jakieś jaja.
A pewno nie jest ekonomia.


Jaja są ale z Ciebie. Jaszczompów u was co nie miara.
odpowiedź
User
Ela
Trzymajcie się tam na Żurawiej. Jak chłopaki z Czerskiej wjadą to Eska otworzy szampana. Cieszcie się każdą chwilą póki do tej transakcji nie dojdzie. Wspomnicie moje słowoz
odpowiedź